Çelik Enkesit Koşulları

MustafaAkın20

Etkin Üye
Merhaba,

çelik modül yeni kullanıcısıyımda, bir sorum olacaktı. Raporlarda çelik enkesit koşul kontrolünü göremiyorum. Ayar mı yapmamız gerekiyor acaba? Teşekkürler.

Merhaba;

TBDY 2018 gereği olan enkesit koşullarının kontrolü için Analiz ve Tasarım ana sekmesinde yer alan moment aktaran ve merkezi çapraz komutları ile yapının deprem yükü taşıyan sistem elemanlarını seçmeniz gerekir. Bunun için genel olarak şu yol takip edilebilir:

1- Dış aksta yer alan moment aktaran çerçeve elemanları kolon ve kirişler; moment aktaran ikonuna tıklandıktan sonra seçilmelidir.
2- Yine dıs aksta yer alan merkezi çaprazlı sistemlerin elemanları olan kolon, kiriş ve çaprazlar seçilmelidir.
3- Analiz edilmeli.
4- Rapor alındığında enkesit koşulunun kontrol edildiği görülebilinir.

Detaylı bilgi için:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    66.3 KB · Görüntüleme: 28
Evet denedim oldu ama anlamadığım, biz zaten analiz sihirbazında x ve y yönü R katsayısı için zaten tanımlama yapıyoruz. Neden sonrasında bunu yapmak gerekiyor? Çünkü tanımlanan R katsayısından sonra örneğin y yönünü merkezi çaprazlı olarak R:5 seçildi diyelim. Bu yönde moment aktaran çerçeve tanımla yapmak yanlış yada yapmamalıyım zaten. Sonradan çerçeveleri neden moment aktaran yada merkezi çaprazlı olarak tanımlamamız gerekiyor onu anlayamadım Nurgül hanım. Çünkü Sap2000 de kullanıyorum ben. Orada yönlere göre X ve Y R katsayıları, tasarımdada süneklilik düzeyine göre OMF SMF vb... gibi tanımlamaları yaparız okadar. Anlatabildim derdimi sanırım :)

Merhaba;

Evet, ancak sap2000'de moment aktaran çerçevelerin diğer özel kontrolleri ve merkezi çaprazların mekanizma durumu hesabı mevcut değil. BU hesapları yapan diğer yabancı programlarda Bentley ürünleri gibi bu işlemler yaptırılır. Çünkü TBDY 2018 Bölüm 9 merkezi çaprazlı çerçeveler bölümüne bakarsanız orada çaprazların burkulması ve burkulma sonrasına denk gelen denge denklemleri ile hesaplanması gereken, eleman tasarımı için üst sınır olarak alınacak bir kontrol mevcut. Bu kontrol için çerçeveyi seçtirmek gerekiyor. Çünkü bu seçim mühendislik yorumuna açık bir konu. Genel olarak çok katlı yapılarda dış akslar deprem yüklerine, iç bölümde düşey yüklere çalışır diye bir kabul söz konusu ancak standart olmayan bir yapıda siz farklı bir mühendislik kabulu yapıp buna göre tasarımda yapabilirsiniz. Programda bu nedenle ön hazırlık olarak bu elemanları size seçtirir.

Geri