Çelik Asma Kat

insmüh10

Yeni Üye
Merhabalar, ekli projedeki çelik asma kat mevcut bir yapının içerisine uygulanacak. Kirişler mevcut yapının perdelerine ankrajlanacak. Fakat bu durumu projede perde modellemeden yapamıyorum. Perdeleri sildiğimde kirişler konsolmuş gibi çalışıyor ve hiçbiri pmm sağlamıyor. Bunun bir çözümü varmıdır, perdeleri modellemek istemiyorum ama kirişlerimide perde varmış gibi mesnetlemek ıstıyorum

Merhaba;

Perdeyi girmeyecekseniz kirişlerin uclarına mesnet atamanız gerekir ki zaten perde girmişsiniz, mesnet tanımlamak veya perde girip üzerine birleşimi girmek analiz açısından sizi aynı sonuca götürür.
Mesnet tanımlamak için ilgili düğüm noktasını seçip üzerinde iken sağ tuş yeni mesnet ekle komutunu seçmeniz gerekir.

Ekli dosyalar

• a.png
    a.png
    16.7 KB · Görüntüleme: 531
Nurgül Hanım,
Tarif ettiğiniz mesnet tanımını hangi menüden ya da hangi penceredeyken yapıldığını biraz daha detaylı rica edebilir miyim?
Aynı konu kapsamında bir sorum daha olacak:
Ben de betonarme bir sisteme çelik asma kat tanımlıyorum.
Betonarme kirişlere, çelik kirişler tanımlayıp üzerine kompozit döşeme tanımladım. Döşeme sınırlarını seçerken, döşemeyi sınırlayan betonarme kirişleri seçtim.
Analiz sonucunda raporda, çelik kirişlerde kompozit döşemeden gelen yükleri görebiliyorken, çelik kirişlerin saplandığı betonarme kirişlerde aktarılan yükleri göremedim.
B.arme kiriş yüklerinde sadece zati yük ve duvar yükleri raporlanmış.
Benim tanımlamamda bir hatam olabilir mi?

Bahsettiğim proje ektedir.
Her döşeme boşluğundan birer çelik seçerek alınan rapor görüntüsü de yine ektedir.
1. Çelik kiriş raporlarına bakıldığında bazı kirişlerde kompozit döşeme yükleri raporda görülebiliyorken, bazı kirişlerde döşeme yükleri görülmüyor. (Bkz. Ekran görüntüsü 1)
2. Ayrıca bu çelik kirişlerden betonarmeye aktarılan yükler de -istisnasız tüm b.arme kirişler için- yine raporda görülmüyor. Örnek olarak 3 betonarme kiriş seçilerek rapor alınmıştır. (Bkz. Ekran görüntüsü 2)

Ekli dosyalar

• Çelik Asma Kat proje.cde
    2.2 MB · Görüntüleme: 51
  • Ekran Görüntüsü 1.JPG
    Ekran Görüntüsü 1.JPG
    164.4 KB · Görüntüleme: 430
  • Ekran Görüntüsü 2.JPG
    Ekran Görüntüsü 2.JPG
    89.5 KB · Görüntüleme: 429
Merhaba;

Projenizin geometrisinden veya kirişler betonarmeye bağlı olduğu için olabilir, ar-ge ekibi inceleyecektir kompozit tasarım yapılmıyor. Normal çelik kiriş olarak tasarım gerçekleşiyor. Perspektif ekran - sağ tuş - analiz görüntüleme - yükler -döşemeden aktarılan yükler sekmesine geçerseniz her bir kiriş üzerindeki durumu görebilirsiniz. Gönderdiğiniz modeli analiz edip çelik kiriş raporu yük bilgisine gittiğimde de sizde ki ekran görüntüsündeki gibi sonuçlar görmüyorum. Döşemeden yük gelmiş görünüyor.

Döşemeyi kompozit değil de beton döşeme olarak kullanın ve analiz edip perspektif ekran ve rapordan kontrol ediniz. Neden kompozit çözülemediği durumu not alındı. Ar-ge ekibi ilerleyen sürümler için ne olduğuna bakıp düzenleme yapacaktır.

*** Çelikten betonarmeye yük akışı ayrıca bir yük bilgisi olarak verilmez. Çünkü sistem tek seferde girildi, analiz sonucu tüm kabuk ve çubuk elemanlarda iç kuvvetleri görebilirsiniz. Ayrı ayrı analiz yapan programlarda bir mesnet reaksiyonu gibi çelikten gelen yük değerleri verilmek zorunda kalır. Ancak tek seferde çözmek gerçekçi ve doğru sonuç veren ayrı ayrı çözüme göre daha teknolojik bir uygulamadır.

Nurgül Hanım,
İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederim.
Bilgi verme amacıyla bu projeyle ilgili şu notu paylaşmak isterim.
Projenin bu aşamasında ara katın kapatılması düşünülmüyor.
Ara katsız haliyle betonarme olarak inşa edildikten sonra ilerleyen zamanlarda ihtiyaç hasıl olursa çelik konstrüksiyon taşıyıcı kirişler ve kompozit döşeme ile kapatılması gündeme gelebilecek.
Ancak bu ihtimale karşın proje aşamasında olası kapatmanın mevcut yapıya yükünün aktarılması gayesiyle bu şekilde bir çözüme ihtiyaç duydum. Sorunumuz da buradan ortaya çıktı.
Çelik kiriş yüklerini ayrıca görmek istemiştim.

Bu arada sorunuma şöyle bir çözüm üretebildim.
Kompozit döşeme yükünü aktarmayan çelik kirişleri silip yerine TALİ ÇELİK KİRİŞLER tanımladım. Yine de yük aktarımı raporlara yansımadı. (Bkz. Görüntü 1)
Son olarak kompozit döşemeyi bu tali kirişlere PARALEL tanımlayınca yük aktarımı raporlanabildi. (Bkz. Görüntü 2)

Yeniden teşekkür ediyor iyi çalışmalar diliyorum.

Ekli dosyalar

• Görüntü 1.JPG
    Görüntü 1.JPG
    90.8 KB · Görüntüleme: 403
  • Görüntü 2.JPG
    Görüntü 2.JPG
    86 KB · Görüntüleme: 404
Geri