Riskli yapi analizi

Betonarme tasarım hakkında sorular, görüşler, öneriler

Riskli yapi analizi

Mesajgönderen lozhan » 20 Mar 2019, 10:43

Merhaba
Elimizde birikmiş risk analizi yapılması gereken dosyalar var. Yönetmeliğin de henüz değiştiğinin farkında olarak İDEYAPI' ya bu konuyu ivedilikle ele almasını rica ederim.
lozhan

Re: Riskli yapi analizi

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 20 Mar 2019, 12:02

Riskli bina analizi uzerinde çalisiyoruz. Bir sonraki guncelleme ile kullanicilara ulastirilacak.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen lozhan » 20 Mar 2019, 12:07

çok teşekkür ederim İsmail Bey
lozhan

Mesajgönderen myıldız25 » 21 Mar 2019, 10:01

Merhaba İsmail bey,
Bizimde elimizde ciddi birikmiş risk analizleri mevcut daha ne kadar erteleyebileceğimizi yaklasık olarak bildirme şansınız varmı? hergün gerilim yaşıyoruz baskı altındayız.iş yokluğunda ,piyasada birde x program bunu yapıyor vs. işi kaydırırz gibi üstü kapalı tehtidlere maruz kalıyoruz.en azından işimizi görecek seviyede bir guncellemeyı en kısa surede sizlerden bekliyoruz.bu sonuçta mühendislik dışında ticari de bir faliyet sizin bu konuda daha hassas olmanız gerektiğini düşünüyorum.Baska bir program bunu yapabilmişken sizin bu şekilde kullanıcılarınızı baskı altına aldırmamanız gerekirdi bana göre..Genel olarak forumda ve bu programı kullanıp da buraya eleştirel yorum yazanlara Ban ile karşılık verdiğinizi yakın cevremden biliyorum bu kez o sekile davranmayacagınızı umut ediyorum.Sonuç olarak bu hizmette bize hayrına sunulmuyor 2 kilit sahibiyim betonarme ve çelik+betonarme maddi değrini zaten hekes biliyor.Ama bu şekilde bir olayı ben asla idecad den beklemezdim 4 ay oldu nisan geldi biz ne performans işi yapabiliyoruz nede riskli bina.İşin yok denecek kadar azaldığı bu turlu işlerinde kıran kırana kapışıldığı şu piyasa ve ekonomi şartlarında zararımız buyuk umarım anlatabilmişimdir.

Not:Sizi başka programlarla kıyasladıgımı dusunmeyin 2.5 yıl diğer programı kullandım 3 yıldır idecad kullanıyor ve tüm arkadaslarıma cevreme bu programın sağladığı kolaylıklar ve avantajlarını anlatarak yazılım alacaklarında idecad i tercih etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.
Umuyorum ki en kısa zamanda bu mağduriyetimizi giderme adına adımlar atacaksınızdır.
İyi Çalışmalar.
myıldız25

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 21 Mar 2019, 12:44

Su an Riskli yapi analizi uzerinde yogun bir sekide calisiyoruz. En kisa surede guncellleme yapacagiz. Yonetmelik henuz cikti ve hemen Arge calismasi basladi. Su an program gelistiriliyor. Onumuzdeki hafta icinde gelistirme biter ve test asamasina geceriz.
Riskli yapi analizini one aldik. Performans analizi riskli yapi icin yapacagimiz guncellemeden sonraki guncelleme ile size ulasacak.

Maduriyet lafi buraya uymamis. Bu kelimeyi kullanabilmeniz icin bizim size garanti su tarihte cikacak dememiz lazim. Hicbir zaman bu cikma tarihi garantisi verilmedi. Dikkat ederseniz size gene tarih vermedim.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen Zumre » 21 Mar 2019, 12:53

Ismail Hakki Besler yazdı:Su an Riskli yapi analizi uzerinde yogun bir sekide calisiyoruz. En kisa surede guncellleme yapacagiz. Yonetmelik henuz cikti ve hemen Arge calismasi basladi. Su an program gelistiriliyor. Onumuzdeki hafta icinde gelistirme biter ve test asamasina geceriz.
Ruskli yapi analizini one aldik. Performans analizi riskli yapi icin yapacagimiz guncellemeden sonraki guncelleme ile size ulasacak.

Maduriyet lafi buraya uymamis. Bu kelimeyi kullanabilmeniz icin bizim size garanti su tarihte cikacak dememiz lazim. Hicbir zaman bu cikma tarihi garantisi verilmedi. Dikkat ederseniz size gene tarih vermedim.

ÇOK GÜZEL YIL SONUNA ERTELEDİNİZ HERHALDE PERFORMANS ANALİZİNİ.
Zumre

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 21 Mar 2019, 12:57

Eger bizi takip ediyorsaniz, performans analizi icin Nisan ayi icinde guncelleme yapariz demistim.

viewtopic.php?f=5&t=2854&p=31455&hilit=Nisan+ayi#p31455
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen myıldız25 » 21 Mar 2019, 12:58

İsmail bey mağduriyetimiz elimizdeki, işlerin yapılamıyor olmasıdır ve bu sebeble muşteri kaybı yaşamamızdır. bunu yapabilenler var iken bizim yapamıyor olmamız herhalde takdir edersiniz ki urun hizmeti aldığımız ide yapı dan kaynaklanıyor yani sizlerden yanlış mı ? Kelimelerin bence kifayeti yok burada bana yada bir başkasına üstünlük sağlamak ne bize nede sizlere olan güvenimize herhangi bir katkı sağlamıyor.Evet mağduruz ve sebebi hala riskli bina analizi ve performans analizi yapamıyor olmamız bu kadar net..
teşekkür ederim.
myıldız25

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 21 Mar 2019, 13:24

Sorun bunlari yapamamaniz degil. Hemen simdi derhal ideCAD ile yapmak istiyorsunuz sanirim. Biz size durun bekleyin sakin baska bir sekilde yapmayin demiyoruz ki.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen myıldız25 » 21 Mar 2019, 13:49

Haklısınız ismail bey.
Tesekkur ederim cok aydınlatıcı oldu benim için.
myıldız25

Mesajgönderen saridurmus » 21 Mar 2019, 14:06

Arkadaşlar Hepimizin elinde bir tk projeler elbette olabilir. Benimde elimde performans analizi için bekliyen bir adet projem var. Kendi açımdan mal sahibine durumu söyledim yeni yönetmeliğe göre şuan idecad de yapamadığımı yakın zamanda güncellemenin geleceğini ama isterlerse birilerine yabancı menşeili proğramla veya diğer yerli proğramla yaptırabileceklerini söyledim bekleriz dediler. Bence sizlerde durumu mal sahibine açıklayın ve ona göre devam edin derim.
saridurmus

Mesajgönderen lozhan » 01 Nis 2019, 15:18

Merhaba
Riskli yapı analizini de içeren yeri sürümü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Lütfullah Özhan
lozhan

Mesajgönderen Zumre » 02 Nis 2019, 12:34

Bizde aynı heyecanla bekliyoruz . hayırlısı inşallah
Zumre

Mesajgönderen Zumre » 04 Nis 2019, 16:04

Merhabalar
Riskli yapı analizi güncellemesi ilk hafta demiştiniz yarın olacak mı acaba. elimde acil bir projem var eğer olmayacaksa başka türlü halletmeye çalışacağım.

bilgi verirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar.
Zumre

Mesajgönderen lozhan » 04 Nis 2019, 17:01

Bu gün teknik servisle telefonla görüştüm net bir şey söylemiyorlar. Hatta bana nisan ayı içinde dediler. Yani bu cevaptan 29 nisan sonucu da çıkabilir.
lozhan

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 04 Nis 2019, 17:23

Zumre yazdı:Merhabalar
Riskli yapı analizi güncellemesi ilk hafta demiştiniz yarın olacak mı acaba. elimde acil bir projem var eğer olmayacaksa başka türlü halletmeye çalışacağım.

bilgi verirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar.

Projelerinizi girip bize gonderin size rapor alıp gönderelim.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 04 Nis 2019, 17:23

lozhan yazdı:Bu gün teknik servisle telefonla görüştüm net bir şey söylemiyorlar. Hatta bana nisan ayı içinde dediler. Yani bu cevaptan 29 nisan sonucu da çıkabilir.

Projelerinizi girip bize gönderin rapor alıp size gönderelim
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen lozhan » 04 Nis 2019, 17:32

Merhaba İsmail Bey
Dosyam Ektedir.
Eklentiler
salih demirel dönüşüm.cde
(3.57 MiB) 93 kere indirildi
lozhan

Mesajgönderen Zumre » 04 Nis 2019, 18:07

İsmail Bey ilginiz için teşekkür ederim .
dosya boyutu büyük olduğu için destek@ideyapi.com a dosyayı mail attım

RİSKLİ BİNA YENİ YÖNETMELİK RAPORU(MUHSİN SANCAKTAROĞLU) bu başlık ile.
iyi çalışmalar
Zumre

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 04 Nis 2019, 20:23

Dosyayı destek@ideyapi.com.tr adresine gönderin
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen Levent Özpak » 05 Nis 2019, 09:44

Zumre yazdı:İsmail Bey ilginiz için teşekkür ederim .
dosya boyutu büyük olduğu için destek@ideyapi.com a dosyayı mail attım

RİSKLİ BİNA YENİ YÖNETMELİK RAPORU(MUHSİN SANCAKTAROĞLU) bu başlık ile.
iyi çalışmalar

Merhaba,
Riskli bina raporu için gönderdiğiniz projede kolonlar mantolanmış. Mantolanmış, kolonları içeren yapıların "Riskli Yapı Analizi" henüz eklenmemiştir. çok yakında yayınlanacak 10.06 versiyonunda mantolanmış kolonları içeren yapıların riskli bina analizi olmayacaktır. Mantolanmis kolonlar daha sonraki surumde performans analizi ile birlikte eklenecektir.
İyi çalışmalar
Kullanıcı avatarı
Levent Özpak

Mesajgönderen lozhan » 08 Nis 2019, 10:36

Merhaba
Mantolama yapılmış kolonları hiç mantolama yapılmamış gibi mantolama yapılmış boyutlarıyla ve mantolama beton ve donatısıyla tanımlayarak çözüm yapsak yanlış yapmış olur muyuz?
lozhan

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 08 Nis 2019, 11:31

lozhan yazdı:Merhaba
Mantolama yapılmış kolonları hiç mantolama yapılmamış gibi mantolama yapılmış boyutlarıyla ve mantolama beton ve donatısıyla tanımlayarak çözüm yapsak yanlış yapmış olur muyuz?

Yeni 2019 Riskli Yapı Yönetmeliği mantolanmış kolonların kendi donatılarını hiç dikkate almadan sadece manto bölümündeki donatıları dikkate aldırıyor.
Olabilir bu şekilde hesap ilk bakışta makul görünüyor.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 09 Nis 2019, 13:30

Riskli yapı analizi temel testler tamamlandı. Acil ihitiyacı olan kullanıcılarımız 10.06 program indirme linkini Bursa Ofis Hakan beyden alabilirler.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen inş.müh » 09 Nis 2019, 15:25

merhaba,performans analizi için bu ay içinde güncelleme olacak mı?
inş.müh

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 09 Nis 2019, 16:23

Riskli yapi analizi araya girdi. Mayis ilk yarisi icerisinde performans guncellemesi yapilabilir.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen inş.müh » 09 Nis 2019, 17:11

performans analizi için elimde birikmiş dosya vardı bu kötü oldu , bu ay içinde güncelleme yapılacak diye beklettim müşterileri artık başkasına yollayacağız yapacak bişey yok gibi duruyor.
inş.müh

Mesajgönderen MaFiAMaX » 10 Nis 2019, 11:06

Ismail Hakki Besler yazdı:Riskli yapi analizi araya girdi. Mayis ilk yarisi icerisinde performans guncellemesi yapilabilir.

İsmail Bey merhaba,

Performans analizindan kasıt bölüm 15'teki mevcut binaların doğrusal hesap yöntemleri ile değerlendirilmesi mi yoksa bölüm 5'te tanımlanan şekil değiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım (ŞGDT) yeteneği mi?

Meslektaşlarımız aramızda konuşurken genelde ŞGDT yaklaşımına da performans analizi diyoruz, o yüzden sordum.

Ayrıca, daha önceki açıklamanızda (bkz: viewtopic.php?f=5&t=4328&start=20#p28144) BYS=1 olan yüksek binaların analizinde DD-1 depremi altındaki analizlerin standart sürümden farklı olan bir ideCAD sürümü ile yapılacağını açıklamıştınız. Burada bulunan kontrollü hasar performans düzeyi için ŞGDT analizi ayrıca BYS=2 veya 3 ve DTS=1a, 2a olan binalarda da yapılması gereken bir analiz. BYS=1 olmadığı için, standart sürümde bu analiz yapılabilecek mi?

İyi çalışmalar dilerim.
Erhan MOLLAOĞLU
İnşaat Yük. Müh.
Kullanıcı avatarı
MaFiAMaX

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 10 Nis 2019, 13:21

Mayis ilk yarisi icerisinde Dogrusal Performans Analizi (Madde 15.5) guncellemesi yapilabilir.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen lozhan » 11 Nis 2019, 16:10

merhaba
Riskli yapı analizinde madde 4.1.7 kontrolü otomatik yapılıyor mu?
lozhan

Mesajgönderen Ismail Hakki Besler » 11 Nis 2019, 16:18

lozhan yazdı:merhaba

Bu kontrol Riskli Bina Analizinde otomatik yapılmaz.
Kullanıcı avatarı
Ismail Hakki Besler

Mesajgönderen MaFiAMaX » 11 Nis 2019, 16:25

Aslında bu bir kontrol değil, kiriş donatısı için yapılan varsayımdır. ideCAD otomatik yapmıyorsa elle tüm kirişlere donatı girilecek.
Erhan MOLLAOĞLU
İnşaat Yük. Müh.
Kullanıcı avatarı
MaFiAMaX

Mesajgönderen HakanŞahin » 11 Nis 2019, 18:40

MaFiAMaX yazdı:Aslında bu bir kontrol değil, kiriş donatısı için yapılan varsayımdır. ideCAD otomatik yapmıyorsa elle tüm kirişlere donatı girilecek.

Alt mesnet donatısı üst mesnetin %33'u olacak yerine %30 ile donatı seçimini otomatik olarak programa yaptırabilirsiniz.

1. Kiriş donatı sabitlerini kaldırın.
2. TBDY 2007 seçin ve deprem yüklerini azatmak için A0 değerini 0.0001 gibi küçük bir değer verin. Bu işlemle doğal olarak analizden sonra kirişlerde 1.4G+1.6Q etkin olacaktır.
3. Yönetmelik gereği Alt mesnet üst mesnetin %30'u olacak koşulunu etkin hale getirmek için(program bunu otomatik yapmaktadır) deprem bölgesini 4. bölge seçin. (Seçmezseniz %50'si etkin kalır.)
4. Analiz yapın ve ardından kiriş donatılarını sabitleyin.
5. Sonrasında TBDY 2018 seçip risklil bina analizine geçebilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin

Mesajgönderen lozhan » 15 Nis 2019, 13:23

Merhabalar
Ekte risk analizi yapılmış bir dosyam var. Mantolanmış kolonların olduğu bir proje. İde ver 10.06 da halihazırda mantolanmış kolonların risk analizi yapılmadığı dikkate alınarak bu formu takip eden arkadaşların görüşlerini almak isterim.
Eklentiler
bekir küçük risk analizi.cde
(1.28 MiB) 71 kere indirildi
lozhan

Dön ideCAD ile Betonarme Tasarım

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: ofmorbel ve 24 misafir