Kademeli Temel nasıl tasarlanır

FurkanParlak

Yeni Üye
Herkese hayırlı günler...
3 m kot farkı bulunan temellere sahip proje çözmem gerekiyor fakat kademeli temel uygulamada da rastlamadığım için tasarımını dahi yapmakta güçlük çekiyorum. Tasarımı bir şekilde bitirdim fakat "y yönünde B1 düzensizliği" sorunuyla karşılaşıyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz ? Şimdiden teşekkür ederim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

(B1) Zayıf kat düzensizliği herhangi bir kattaki kolon perde ve duvar etkili etkili kesme alanının, bir üst kattaki etkili kesme alanına oranıdır.
Zemin kattaki 3 ve 4 aksındaki kolonlar ve D aksındaki perde Bodrum katta yok. Bu nedenle y yönünde B1 düzensizliği kat sayısı nci<0.6 değerine düşüyor.
B1 Zayıf kat düzensizliği hakkında aşağıdaki bilgi bankası linklerini inceleyebilirsiniz.

Bazı notlar;
-Taşıyıcı sistem perdelerinde perde başlarında kolon tanımlanmasına gerek yok. S10 ve S08 kolonun tanımlamasına gerek yok . P01 perdesini 2-4 aksları arasında tanımlayıp S08 kolonu yerine perde modellemeniz uygun olur. Konuyla ilgili aşağıdkai linkleri inceleyebilirsiniz.
-Bodrum katta perdelerin üzerine kiriş girilmesine yok. Perdeleri kat yüksekliğinde tanımlayıp, perdeleri döşeme kenarı olarak kullanabilirsiniz.
- Hassas bir hesap için döşeme perde ve radye özelliklerinden sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek analiz yapılması önerilir. (Örneğin 25 cm)
İyi çalışmalar

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Artık düzensizlik hatası almıyorum. Bir soru daha olacak müsaadenizle...
Modelleme yaptığım şekilde (Kademeli Temel) 6 farklı modelleme daha yapmam gerekiyor. Kademeli temel modelleme konusunda araştırma yaptım fakat modelimde olduğu gibi 3 m kot farklı temel modellemesine rastlamadım. Bu konuda herhangi bir yardıma ulaşabilir miyim ?

Kademeli temellerde taşıyıcı elemanlar hangi katta bitiyorsa temelin o katta tanımlanması uygun olur.

Ekli dosyalar

• örnek_2.cde
    234.9 KB · Görüntüleme: 219
  • örnek1.cde
    514.3 KB · Görüntüleme: 196
Merhaba iyi çalışmalar, Ben de projemde B1 düzensizliği ile ilgili hata alıyorum, ne yapabilirim ?
Merhaba,
Projenizde rijit bodrum katta, kat yüksekliği boyunca olan bodrum çevre perdeleri var. Ve "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş. Perdeler "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlendiğinde B1( zayıf kat) düzensizliği kontrolünde kat etkili kesme alanına dahil edilmezler. Rijit bodrum kattaki bodrum çevre perdelerinin ""subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmesine gerek yoktur. Bu durumda projenizde ncimin değeri yönetmelikte verilen alt snır değerin (ncimin<0.6 ) üzerine çıkmaktadır.
Veya "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş perdeleri Kat parametreleri düzensizlikler sekmesinde +Agx, ve +Agy sütunlarına ilave edebilirsiniz.
B1 (Zayıf kat) düzensizliği ile ilgili aşağıdaki linki de incelemeniz faydalı olacaktır.

Merhaba,
Projenizde rijit bodrum katta, kat yüksekliği boyunca olan bodrum çevre perdeleri var. Ve "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş. Perdeler "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlendiğinde B1( zayıf kat) düzensizliği kontrolünde kat etkili kesme alanına dahil edilmezler. Rijit bodrum kattaki bodrum çevre perdelerinin ""subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmesine gerek yoktur. Bu durumda projenizde ncimin değeri yönetmelikte verilen alt snır değerin (ncimin<0.6 ) üzerine çıkmaktadır.
Veya "subasman/tümkatlarda devam etmeyen perde" olarak işaretlenmiş perdeleri Kat parametreleri düzensizlikler sekmesinde +Agx, ve +Agy sütunlarına ilave edebilirsiniz.
B1 (Zayıf kat) düzensizliği ile ilgili aşağıdaki linki de incelemeniz faydalı olacaktır.
Teşekkür ederim..

Merhaba. Ekteki projede 1m kademeli temel var. Acaba bu şekilde modellemem doğru mudur? Yoksa ilgili kısmı üst kotu düşürülmüş perde ile veya sürekli temel ile mi modellemeliyim? Yapı ile ilgili genel öneri de alabilirsem çok sevinirim. Farklı kotlarda olan birkaç yapı var ve bodrumları rampa ile bu şekilde birleşecek.
İlginiz için teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• Sıkıştırılmış.cde
    19.4 MB · Görüntüleme: 65
Merhaba. Ekteki projede 1m kademeli temel var. Acaba bu şekilde modellemem doğru mudur? Yoksa ilgili kısmı üst kotu düşürülmüş perde ile veya sürekli temel ile mi modellemeliyim? Yapı ile ilgili genel öneri de alabilirsem çok sevinirim. Farklı kotlarda olan birkaç yapı var ve bodrumları rampa ile bu şekilde birleşecek.
önerilerim:
--1. bodrum katı rijit olarak alıp,
--radye temelde rd3-rd4 radye döşemelerini kaldırıp, yerine radye kalınlığında üst katta devam etmeyen su basman perdeleri girerek,
--fiber beton modeli kullanıp hesap yaptırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Geri