Ters kiriş tanımlarken, forumda idecad yetkilileri tarafından yazılmış şu kurala göre ters kiriş tanımlaması yapıyorum;
------------------------------------------------------------
Mesajgönderen HakanŞahin » 03 May 2019, 12:58

Tanımlama kirişin üst kotuna ve yüksekliğine bağlıdır. Kiriş yüksekliği kolon altına denk gelmezse, kolonlara da kot vermeniz gerekir. Uygun olmayan kot durumlarında geometri kontrolünde konuyla ilgili olarak hatalı kiriş kotu veya mesnetsiz kiriş şekilde uyarı mesajı verilecektir.
Kullanıcı avatarı
HakanŞahin
Site Admin
-----------------------------------------------------------
Ekteki projede, K27 ve K28 kirişleri bodrum kat diyaframına bağlıdır. Bu kirişler garaj girişinden dolayı ters kiriş yapılmak istenmektedir.
Söz konusu kirişlerin alt seviyesi, bodrum kat döşeme alt seviyesinde olacak şekilde modellenmiştir.
Dolayısıyla kiriş yüksekliği, bir üst kolon alt kotuna denk geldiği için kolonlara kot vermeden , sadece kirişlere kot vererek bu işlemi gerçekleştirdim.
Fakat ekteki ekran resimlerinden de görüleceği üzere, ters kiriş uygulamadan analiz yaptığımda, analiz modelinde herhangi bir gariplik gözlemlenmezken,
ters kirişli analiz sonrası, ters kirişlerin analiz modelinde garip şekillerde çıktığı görülmektedir.
Bu konuda idecad yetkililerinden yardım bekliyorum.

İyi çalışmalar ,
Saygılarımla
İnş.Müh. Emrah GÖKDEMİR
-------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------

MODEL DOSYASI:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: TERS KİRİŞ TANIMLAMA SORUNU

Ekranda seçili görünen perde ve kolonların üst kotlarını kiriş üst kotu kadar arttırın. Aynı perde ve kolonların bir üst katta alt uçlarını aynı miktarda kısaltın.

sahinsukru bey, ben de eskiden beri sizin dediğiniz yöntemle kolonlara kot vererek uygulama yapıyordum.
Fakat aşağıdaki linkte yer alan post'u incelerseniz, idecad yetkilileri ters kiriş konusunda benim ekran resimlerini eklediğim şekilde uygulama yapılmasını öneriyorlar.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(
linki açıp hakan beyin şu yorumunu bulup,eklediği öneri projeyi de indirip incelerseniz benim doğru modelleme yaptığımı anlarsınız.

Hakan beyin yorumu:
Merhaba,
1. bodrum kat tavanı ve 1. kat tavanında S1 ve S2, S3 kolonlarına kot vermenize gerek yok. Bu kolonlarının üst ve alt kotları, kat düzlemi ile aynı hizada bulunsun. Kiriş yüksekliği kolon alt ucuna denk geldiği için ters kiriş tanımı dahilinde sadece kirişe kot vermeniz uygundur. Bu veri girişiyle kiriş, 1. bodrum rijit diyaframı ile aynı kotta modelde bulunacaktır ve kiriş eksenel kuvveti azalacaktır.
Veri girişi düzenlenmiş proje ektedir.
Nmax_düzeltildi.cde
(4.7 MiB) 332 kere indirildi
)

eski usul sizin dediğiniz gibi uygulama yapıldığında, kotu ters kiriş üst kotuna çıkartılan perde inanılmaz kesme kuvveti alıyor. (1220 civarı "Ve" değeri çıkıyor. perde tevzisi 20 lik 6cm ara tevzi yapılsa ancak kurtarıyor.Ki böyle bir tevzinin bükülmesi imalatı çok zorlu bir durum.)
ayrıca eski usul uygulamada , sıklıkla ters kirişlerde eksenel kapasite yetersizliği sorunu ile karşılaşılıyor.
Fakat ide nin önderdiği bu yöntemle modelleme yapılırsa, hem ters kirişlerde alınan afaki eksenel kapasite hataları minimize oluyor, hem de perdedeki o inanılmaz kesme kuvveti çok aşağılara düşüyor,(1220 civarından 210 civarına) dolayısıyla küçük bir tevzi miktarı ile karşılanabiliyor.

BENİM SORUNUM İSE:
idenin önerdiği şekilde uygulama yaptığımda, analiz sonrası, analiz modelinde, ters kirişlerin garip şekillerde mesnetlenmiş gözükmeleri.
BU BİR SORUN MUDUR? YOKSA NORMAL MİDİR?
idecad yetkililerinden bu konuda bir yardım bekliyorum.

Merhaba Emrah Bey,
Projenizdeki durum ters kirişlerin yay kiriş olması durumunda ve bir ucunun perdeye bağlanması durumunda oluşuyor. Sorun not edilmiştir.
İyi çalışmalar

Levent bey bu durum anladığım kadarıyla sonuçların görselleştirilmesihakkında bir sorun, analiz ve hesap sonuçlarında bir hataya sebebiyet veren bir durum değil sanırım?

Analiz sonuçlarında bir miktar değişmeler olabilir. Bu aşamada K27 ve K28 kirişlerini kot vermeden tanımlayıp, K28 kirişinin özeliklerinden Betonarme tasarım sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" satırının işaretini kaldırarak çözüm yapmanızı önerebilirim. Bu durum not edilmiştir.

İyi çalışmalar

Levent Özpak":2z8omzdu' Alıntı:
Analiz sonuçlarında bir miktar değişmeler olabilir. Bu aşamada K27 ve K28 kirişlerini kot vermeden tanımlayıp, K28 kirişinin özeliklerinden Betonarme tasarım sekmesinde "Sağ uçta kirişi sürekli kabul et" satırının işaretini kaldırarak çözüm yapmanızı önerebilirim. Bu durum not edilmiştir.

İyi çalışmalar
Siz projemde ters kiriş ihtiyacım olan yerde ters kiriş yapmamamı öneriyorsunuz anladığım kadarıyla.
Fakat eğer böyle bir ihtiyacım olmasaydı ( keyfekeder, yapsam da olur yapmasam da olur bir durum olsaydı) zaten foruma yazmakla vakit kaybetmez ters kirişi iptal ederdim.
Modelde arazi katmanını açarsanız arazi modelinde binanın o noktasında yola sıfır olduğunu ve yoldan garaj girişi yapabilmek için mecburen böyle bir çözüme gidildiğini göreceksiniz.
Dolayısıyla bu önemli bir konu, ve böyle bir konuda yeni bir güncelleme yapana kadar yay kirişlerde ve bir tarafı perdeye basan kirişlerde ters kiriş kullanmamızı önermeniz durumunda sizlerden en kısa sürede bir güncelleme yayınlamanızı bekleriz.

İyi çalışmalar dilerim.

SM-G770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri