Z ekseni etrafında döndürme

Elemanları Z ekseni etrafında döndürmek istiyorsanız, "Döndür" komutunu kullanabilirsiniz.

Farklı bir durumdan bahsediyorsanız yapmak istediğiniz işlem hakkında proje dosyası veya ekran görüntüsü ekleyerek detaylı bilgi verebilir misiniz?

Levent Özpak:16l5usoj' Alıntı:
Elemanları Z ekseni etrafında istiyorsanız, "Döndür" komutunu kullanabilirsiniz.

Farklı bir durumdan bahsediyorsanız yapmak istediğiniz işlem hakkında proje dosyası veya ekran görüntüsü ekleyerek detaylı bilgi verebilir misiniz?
Bu şekilde döndür komutu ile x ve y ekseninde dönüyor diğer eksende dönmüyor

Standard döndür komutu Z ekseni etrafında (plan düzleminde) döndürüyor :) Siz tam olarak nasıl bir projede hangi elemana ne yapmaya çalışıyorsunuz?

Elemanları Z ekseni etrafında döndürmek istiyorsanız, "Döndür" komutunu kullanabilirsiniz.

Yapıyı X veya Y ekseni etrafında döndürme işlemini nasıl yapacağız

Yapının tamamını X ekseni etrafında veya Y ekseni etrafında döndüremezsiniz. Bu seçenek v10.82 sürümlerinde yoktur. Yapı dikey Z ekseni etrafında döndürülebilir.
Yapının tamamını 3B den girebilir yapının tamamını döndürme işlemini sadece Z ekseninde yaparken, elmanları XZ ve YZ çalışma düzlemlerinde girebilir ve editleyebilirsiniz.

Yapıyı X ekseni etrafında veya Y ekseni etrafında döndüremezsiniz. Bu seçenek v10.82 sürümlerinde yoktur. Yapı dikey Z ekseni etrafında döndürülebilir.
İsmail Bey, Peki XZ veya YZ düzleminde sistem oluşturma işlemini nasıl yapabiliriz. Bu çalışma düzlemlerine hiç bir şekilde importlama yapamıyorum veya bu düzlemlerde çizim oluşturamıyorum. Çizim sadece XY düzleminde yapılıyor

ideCAD ile çizim bütün düzlemlerde yapılır.
Eğer kastettiğiniz XY ve YZ düzleminde nasıl eleman gireriz ise . Bu düzlemlerde eleman girebilirsiniz. Bu mümkün yapılır
Gene eğer XY ve YZ düzleminde elemanları nasıl döndürürüz ise , bu düzlemlerde girdiğiniz elemanları döndürebilirsiniz. Bu da mümkün.

İmport işlemi ile ilgili olarak ise ; İmport edeceğiniz dosyayı eklerseniz ve aynı zamanda bu dosyayı import edip sonra şu işlemi yapmak istiyorum diye belirtirseniz o işlemi nasıl yapacağınız konusunda arkadaşlar yardımcı olurlar.

ideCAD ile çizim bütün düzlemlerde yapılır.
Eğer kastettiğiniz XY ve YZ düzleminde nasıl eleman gireriz ise . Bu düzlemlerde eleman girebilirsiniz. Bu mümkün yapılır
Gene eğer XY ve YZ düzleminde elemanları nasıl döndürürüz ise , bu düzlemlerde girdiğiniz elemanları döndürebilirsiniz. Bu da mümkün.

İmport işlemi ile ilgili olarak ise ; İmport edeceğiniz dosyayı eklerseniz ve aynı zamanda bu dosyayı import edip sonra şu işlemi yapmak istiyorum diye belirtirseniz o işlemi nasıl yapacağınız konusunda arkadaşlar yardımcı olurlar.
Ek'te gönderdiğim dosyayı XZ çalışma düzlemine import etmek istiyorum. Yada sizde farklı bir yöntem varsa önerirseniz onu uygularız.

Ekli dosyalar

• çelik yapı.ide10
    649.1 KB · Görüntüleme: 7
ideCAD’e import ettiğiniz çizim iki boyutlu hazırlanmış. İki boyutlu çizimleri XZ veya YZ düzleminde döndürme olanağı bulunmamaktadır.
Dışarıdan başka programdan import ettiğiniz çizimin 3 boyutlu olarak hazırlanıp, İmport/DWG/DXF(Yapı olarak) komutuyla ideCAD’e import edilmesi gerekir.

İyi çalışmalar

1626429036939.png

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Selamlar... Burda anlatılmak istenen 30x60 cm enkesitinde 200 cm yüksekliğe sahip bir düşey taşıyıcıyız yönünde döndürmek kaydı ile 30x200 cm ve yükseklik 60 cm olacak şekilde yada 60x200 cm ve yükseklik 30 cm olacak şekilde döndürmeden bahsediliyor.

Buna cevabınız nedir?

Elemanların düğüm noktaları perspektif ekranda taşınarak açı verilebilir. 3B'de Döndürme olanağı bulunmamaktadır.
1708949648249.png

Geri