10.59 güncellemesi yaptım ve şaşırtıcı bazı sonuçlar aldım

M.sa

Etkin Üye
Merhaba

yaptığım bazı projelerde10.59 un gerçekten şaşırtıcı bazı sonuçlarını gördüm.
10.20 daha stabil gibiydi.

ayrıca daha önce 10.20 ile çözdüğüm ve çizime hazırladığım bir projeyi 10.59 ile analiz ettiğimde 150 ye yakın hata ile karşılaştım
en önemliside mevcut sistemim 10.20 ile gayet iyi durumdayken 10.59 da tüm katlarda göreli kat ötelemesi ve düşey taşıyıcıların tümünde yetersiz donatı uyarısı aldım bu normal bişey olamaz.

bir güncelleme yapıldığında sonuçlar böyle değişiyorsa önceki versiyonla yaptığımız tüm projeler sakat duruma düşüyor. bunu başka yaşayan varmı yoksa sadece benmi yaşıyorum merak ettim.

iyi çalışmalar

Re: 10.59 güncellemesi

2 farklı projede 10.58 ve 10.59 versiyonlarında yapılmış analiz sonuçlarını inceledim.
Sonuç olarak 10.58 de yaptığım analizi neredeyse birebir 10.59 versiyonunda aldım.
Sizin bahsettiğiniz gibi afaki farklı değerler hatalar vs almadım.
2 farklı projedeki denemelerimde de projede yeni hiçbir hata almadığım gibi, göreli kat ötelemelerinde ve dinamik analizde de en ufak fark göremedim.
Ekran resimlerinden 10.58 ve 10.59 da aldığım değerleri ayrı ayrı görebilirsiniz.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ KARŞILAŞTIRMASI:

Ben yaşadığınız durumun ya modelleme hatasından kaynaklandığını, ya da modelinizde çok syıda değerin sınırda kurtarmasından dolayı olduğundan diye düşünüyorum.
Şöyle ki,
yeni versiyonlarda ufak tefek analiz sonucu farklılıkları normaldir, çünkü yeni versiyonlarda analiz konusunda da iyileştirmeler yapılıyor. Fakat bu değişiklikler projelerinizde 150 adet hata çıkacak boyutta değildir (Böyle bir değişikli ancak 8 versiyondan 10 versiyona atlayarak mümkündür).
Fakat sizin göreli kat ötelemeleriniz sınıra yakın kurtarmışsa, 10.59 versiyonundaki analizde bir tık değişip sınırı aşabilir bu da hata olarak karşınıza gelir.
Aynı şekilde nbi katsayınız 1.2 nin çok altındadır yeni analizde 1.2 nin bir tık üzerine çıkar. Bu durum deprem hesaplarınıza azımsanmayacak bir şekilde etki edebilir.
Kiriş donatılarınız kilitlidir ve sınıra çok yakın donatılar vardır, yeni analizde bir tık sınırı aşar ve bu karşınıza hata olarak gelebilir.

Bu durumlar haricinde bir modelleme hatası yapmış olabilirsiniz. Ki 10.58 versiyonu yapılan modelleme hatasını analizde farklı değerlendirirken, 10.59 versiyonu farklı değerlendiri bu da farklı sonuçlara sebebiyet verebilir.
Tüm bunlar yanlışsa, ide nin bir hatası olabilir. Bu durumda projelerinizi zaman ayırıp buraya eklerseniz idecad yetkilileri durumu mutlaka inceleyecektir.

Fakat ben sizin yorumlarınızdan sonra 10.59 u kurup kurmama arasında kaldım. Kurup 2 farklı projede denedim.
En ufak bir analiz farklılığı yaşamadım desem yeridir.
Ayrıca idecad ' e daha önce bildirmiş olduğum ctb export hatası bu versiyonda düzeltilmiş. Bunu da test ettim.
İde yetkililerine bu kadar hızlı bu sorunu çözdükleri ve yeni güncellemeyi çok bekletmeden yayınladıkları için teşekkürü borç bilirim.

İyi çalışmalar dilerim,
Saygılarımla.
İNŞ.MÜH.EMRAH GÖKDEMİR

Ekli dosyalar

• 10.58 GÖRELİ.png
    10.58 GÖRELİ.png
    235.1 KB · Görüntüleme: 1,672
  • 10.58 Dinamik.png
    10.58 Dinamik.png
    489.3 KB · Görüntüleme: 1,673
  • 10.59 GÖRELİ.png
    10.59 GÖRELİ.png
    361.2 KB · Görüntüleme: 1,671
  • 10.59 DİNAMİK.png
    10.59 DİNAMİK.png
    525.1 KB · Görüntüleme: 1,673

Yalnızca şunu eklemek isterim.
10.58 versiyonunda hazırlanan modelde kiriş donatıları kilitlendiğinde, 10.59 versiyonda analiz yapıldığında 5 adet kirişte hata aldım.
Hata aldığım kirişlerin tamamı kiriş açıklık alt donatı alanı eksik geldiğinden dolayıydı.
Yeni versiyon kiriş alt donatılarında ufak tefek değişikliklere sebep olabilmektedir.
Ama yine de bu fark sizin bahsettiğiniz gibi afaki, "eski projeleri sakat duruma düşürebilecek cinsten " bir farklılık değil diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar dilerim.

M.sa":kx0xp0wd' Alıntı:
Merhaba

yaptığım bazı projelerde10.59 un gerçekten şaşırtıcı bazı sonuçlarını gördüm.
10.20 daha stabil gibiydi.

ayrıca daha önce 10.20 ile çözdüğüm ve çizime hazırladığım bir projeyi 10.59 ile analiz ettiğimde 150 ye yakın hata ile karşılaştım
en önemliside mevcut sistemim 10.20 ile gayet iyi durumdayken 10.59 da tüm katlarda göreli kat ötelemesi ve düşey taşıyıcıların tümünde yetersiz donatı uyarısı aldım bu normal bişey olamaz.

bir güncelleme yapıldığında sonuçlar böyle değişiyorsa önceki versiyonla yaptığımız tüm projeler sakat duruma düşüyor. bunu başka yaşayan varmı yoksa sadece ben mi yaşıyorum merak ettim.

iyi çalışmalar

Bahsettiğiniz projeleri v10.20 olarak ekleyin inceleyelim.

mustafaureyen":1cbw2a30' Alıntı:
aynı durumu bir çok mühendis arkadaşla yaşadık aynı düşüncedeyim........

Siz de problem yaşadığınızı söylediğiniz projeleri v10.20 olarak lütfen ekleyin inceleyelim. Eğer sorun varsa sorununun nedenini araştıralım ve sorunu giderelim.

Re: 10.59 güncellemesi yaptım ve şaşırtıcı bazı sonuçlar ald

iki versiyon arasındaki fark bu şekilde

Ekli dosyalar

• 10.20.PNG
    10.20.PNG
    117.7 KB · Görüntüleme: 1,261
  • 10.59.PNG
    10.59.PNG
    48 KB · Görüntüleme: 1,261

Merhaba;

Buraya printer görselleri koyduğunuz projenizin datasını da ekleyiniz. Projenizi inceleyip size detaylı bilgi verelim. Projenizi forum üzerinden paylaşmak istemezseniz portal üzerinden gönderebilir veya forum mesajlar kısmından bana doğrudan gönderebilirsiniz. İnceledikten sonra versiyonlar arası bir fark tespit edilirse mutlaka argeye raporlanır ve giderilir.

10.20'den 10.59'a geçtiğimde ben de çok farklı sonuçlar aldım. Çok sayıda Kolon, kiriş ve perde donatıları değişti. Üstelik sınırda kurtarma durumu da yoktu. En önemlisi göreli öteleme konusunda oldukça iyi durumdayken bir elemanımda sınırı aştım. Farklı sonuçların nedeni ve bu soruya bulduğunuz çözüm nedir acaba paylaşır mısınız?

ganymede":1ggtbbp5' Alıntı:
10.20'den 10.59'a geçtiğimde ben de çok farklı sonuçlar aldım. Çok sayıda Kolon, kiriş ve perde donatıları değişti. Üstelik sınırda kurtarma durumu da yoktu. En önemlisi göreli öteleme konusunda oldukça iyi durumdayken bir elemanımda sınırı aştım. Farklı sonuçların nedeni ve bu soruya bulduğunuz çözüm nedir acaba paylaşır mısınız?

Bu dediğiniz durum her projede oluşmamaktadır. Bu sebeple çüzüm için genelleme yapılamaz. Proje bazında inceleyip çözüm geliştirmek gerekiyor. Bu nedenle bu durumun oluştuğu proje eklerseniz o proje için de bu durumun oluşmasını engelleyebiliriz.

Örnek projenin linkini gönderiyorum. Model 10.20 versiyonunda hatasız çözülmekte. 10.59'da analiz yapınca SZ9 kolonunun göreli ötelemesi 0.0056'ten 0.0082'ye çıkıyor. Doğru olan hangisidir?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Bu projeyi pazartesi çıktı alacağım. Bazı Kolon düşey donatılarında da ciddi artış olmuş. Toplam metraj da %3 civarında artmış.

1) Sisteminiz ne olura olsun her durumda v10.59 sonuçları geçerlidir ve doğrudur ve güvenlidir.
2) Eğer sistemiz kaset döşeme olarak yapılmışsa ( Sizin bu projenizde olduğu gibi ) V10.59 Sonuçları çok daha doğrudur. v10.59 u kullanın.

2018 Deprem Yönetmeliği kaset sistemler ve çok sayıda basit kiriş içeren sistemler için herhangi bir ekstra özel bir yaptırım getirmemiştir. Bu yaptırım olmamasına rağmen, "KASET VE/VEYA ÇOK SAYIDA BASİT KİRİŞ İÇEREN" kullanıcı projelerini Nonlineer olarak inceledik ve bu sistemler ( Kaset ve Çok sayıda basit kiriş içeren sistemler) için v10.20 den farklı bir algoritma kullandık.

V10.20 de kaset sistemler için v10.59 için geliştirilen hesap yöntemi kullanılmaz. 2018 yönetmeliği gereği kullanılması da zorunlu değildir . Ancak kaset sistemler için kesinlikle v10.59 kullanın . Bu bakış açısıyla 2018 Deprem Yönetmeliğinde açıkça belirtilmeyen ve bizim v10.59 a eklediğimiz hususları dkkate almak istemezseniz v10.20 kullanabilirsiniz.

Yanlış anlaşılma olmasın benim sonuçlarını paylaştığım proje kaset döşeme sistemi değil . Kirişli döşeme olrak çözülmüş ve her iki yönde de yapı taban alanının %1 i kadar perde ile modellenmiş bir proje .
nasıl bir algoritma eklediniz bilmiyorum fakat göreli kat ötelemelerinde ciddi farklar var. bunu illa size bir proje atmamızı beklemeden perdeli kirişli bir modelde analiz yapıp deneyimleyebileceğinizi düşünüyorum fakat eğer öyle değilsede model paylaşabiliriz portal aracılığıyla

M.sa":1mwdbe5m' Alıntı:
Yanlış anlaşılma olmasın benim sonuçlarını paylaştığım proje kaset döşeme sistemi değil . Kirişli döşeme olrak çözülmüş ve her iki yönde de yapı taban alanının %1 i kadar perde ile modellenmiş bir proje .
nasıl bir algoritma eklediniz bilmiyorum fakat göreli kat ötelemelerinde ciddi farklar var. bunu illa size bir proje atmamızı beklemeden perdeli kirişli bir modelde analiz yapıp deneyimleyebileceğinizi düşünüyorum fakat eğer öyle değilsede model paylaşabiliriz portal aracılığıyla

illa kaset veya nervür olması gerekmiyor. Eğer yapıda basit kirişler veya çok büyük boşlukların olduğu galeri katları varsa o tarz yapıları da etkiler. Afaki olarak konuşmamak için diğer meslekdaşımız gibi projeyi paylaşırsanız yorum yaparım.

Hiç projeye bakmadan şunu derim. Eğer bu dediğiniz fark Yarı rijid diyafram modeli ile çozum yaptığınız bir proje ise her durumda v10.59 sonuçları geçerlidir.
Şu sepeple ; döşemelerin perdelerin ve hulasa tüm yapının FEA ( Yarı rijid diyafram sistemi) Program tarafından otomatik oluşturulur. Her versiyonda bu oluştrma işlemi için kullanıcıların yaptığı herhangi bir yapıda bize gelen örnek projelerden istifade ederiz. Kullanıcılar bu oluşturma işlemi için bizim hiç öngöremeyeceğimz sistemler yapabiliyorlar ve biz her proje için bu mesh oluşturma işlemini sürekli geliştirip güncelliyoruz.

Eğer sistemde hiç basit kiriş yoksa sonuçlar v10.20 ile v10.59 arasında değişmez. Sistemde basit kirşler yani çerceve oluşturmayan bir tane bile basit kiriş varsa çok kucuk sonuçlar farkeder. Çerceve oluşturmayan kiriş sayısı arttıkça farklar artmaya başlar. Gene kaset ve nervur sistemlerde farklar oluşur.

Eğer yapınızda hiç basit kiriş yok ve bu bahsettiğiniz fark oluşuyorsa, Onu ayrıca incelemek gerekir. Bu durumda fark oluşmamasını bekleriz. v10.20 ile v10.59 arasında . Yaptığımız değişklik bu yönde . Aytıca nonlineer çozum obsiyonları eklendi.

Nonlinner çözüm ile bu işlerin bir alakası yoktur.

Portal aracılığıyla paylaşın lütfen.

İsmail bey datayı portalda paylaştım inceledikten sonra geri dönşünüzü bekliyorum .
bizim bir hatamız varsa onuda bilelim öğrenelim.

iyi çalışmalar

Ismail Hakki Besler":3qwdp6wd' Alıntı:
1) Sisteminiz ne olura olsun her durumda v10.59 sonuçları geçerlidir ve doğrudur ve güvenlidir.
2) Eğer sistemiz kaset döşeme olarak yapılmışsa ( Sizin bu projenizde olduğu gibi ) V10.59 Sonuçları çok daha doğrudur. v10.59 u kullanın.

2018 Deprem Yönetmeliği kaset sistemler ve çok sayıda basit kiriş içeren sistemler için herhangi bir ekstra özel bir yaptırım getirmemiştir. Bu yaptırım olmamasına rağmen, "KASET VE/VEYA ÇOK SAYIDA BASİT KİRİŞ İÇEREN" kullanıcı projelerini Nonlineer olarak inceledik ve bu sistemler ( Kaset ve Çok sayıda basit kiriş içeren sistemler) için v10.20 den farklı bir algoritma kullandık.

V10.20 de kaset sistemler için v10.59 için geliştirilen hesap yöntemi kullanılmaz. 2018 yönetmeliği gereği kullanılması da zorunlu değildir . Ancak kaset sistemler için kesinlikle v10.59 kullanın . Bu bakış açısıyla 2018 Deprem Yönetmeliğinde açıkça belirtilmeyen ve bizim v10.59 a eklediğimiz hususları dkkate almak istemezseniz v10.20 kullanabilirsiniz.

Teşekkür ederim.

M.sa":1ckfjdc0' Alıntı:
İsmail bey datayı portalda paylaştım inceledikten sonra geri dönşünüzü bekliyorum .

iyi çalışmalar

Bu gönderdiğiniz projede başka bir durum var tahmin ettiğim gibi. Bu durumu argeye yönlendirdim. Arkadaşlar bakıyorlar buradaki duruma.

Teşekkürler

M.sa":3enrmhic' Alıntı:
iyi çalışmalar
Merhaba,
Portalda paylaştığınız projenize yanıt verildi. Güncel versiyon olan Ver 10.59 sonuçları çok daha doğrudur.
İyi çalışmalar

Geri