Kesit büyütmeden çap arttırmadan kesme güv. nasıl sağlanır

Merhabalar;
projemde kesme güvenliğini sadece bodrumda sağlamayan bir kolonum var kesit büyütmeden donatı çapı arttırmadan çözebileceğim bir durum var mı?

Re: Kesit büyütmeden çap arttırmadan kesme güv. nasıl sağlan

Merhaba

Projenizi eklerseniz inceleyebiliriz.

bsrdsbdk:2h633ztq' Alıntı:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
projemi ekledim bakabilirseniz çok sevinirim

Merhabalar,

Subasman perdelerinizi modelde kat olarak girmişsiniz. Kolon kesme hatasını bu durumdan dolayı almaktasınız.1 metre olan Su basman yüksekliğini kat olarak değil zemin kata dair ederek girmenizi öneririm.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
bsrdsbdk":3dlho3hg' Alıntı:
projemi ekledim bakabilirseniz çok sevinirim
Bir öneride benden,
Kurtarmayan S8 kolonuna bitişik P15-P16 perdelerini kolondan 2 cm ayırın kurtarıyor. (strafor kalınlığı kadar)
Çizimde kolon ile perdelerin birleşmediğini, imalatta hata yapılmayacak şekilde gösterin.

Ünver ÖZCAN

Yazılanlara ilaveten; tasarımınızla ilgili naçizane fikrimi belirtmek istiyorum.

-6 katlı ve DTS=1 bölgesinde bulunan bir binada kolon ebatlarının oldukça küçük seçildiğini, özellikle 30/30 kolon kullanmanızı ilginç buldum.
-Kiriş yüksekliklerini de az buldum. Binanın fazla deplasman yapmasına neden olur. Birleşim bölgesi hatalarının da temelinde yatar. Binaların en güvenli olması gereken yerlerin başında birleşim bölgeleri gelir.
-6 ve 12 numaları kolonları perdeye çevirmeyi düşünebilirsiniz. Davranışı da olumlu etkileyeceğini düşünüyorum.
-Asansör arkasındaki döşemelerin formunu ben olsam mimari açıdan mümkünse düşey yönde atacağım birer saplama kirişle bölerdim.
-30/30 kolonları içeri doğru uzatıp, bu kolonlardan balkona konsol kiriş atardım.
-3 ve 15 numaralı kolonları konsola paralel yönde kullanmanızı tavsiye ederim.
-Düşey elemanlarınızın neredeyse tamamı aynı yönde. Bir üstteki maddem hariç..
-En azından balkon olmayan konsollara alın kirişi atardım. Yapmayacaksanız dış kenarlara döşeme yükü ile duvar ağırlığını vermelisiniz.
-Kiriş ve döşeme yüklerinizi kontrol etmenizi tavsiye ederim. Örn; merdiven kenarları ve asansör arkası muhtemelen 20'lik duvardır.
-Temelde tüm kolon ve kat boyunca devam eden perdelerin alt uçlarında zımbalama kontrolü yapmanızı öneririm.
-Üst katlara çıkıldıkça perde uç bölgelerinde donatı sayısı azalmadığı için, bu kısımlarda başlık bölgesini zemin katla aynı tutmayı düşünebilirsiniz. Bir de ben olsam perde orta bölgesi için 10'luk donatı kullanmazdım.
-Kolon ve perde uç bölgelerinde 16'lık donatı seçerdim. Etriye aralıklarını 8-10-11-16 gibi çeşitlendirmez, bir veya iki farklı aralık kullanırdım.

Mesleğime akademik düzeyde hakim değilim ama, en azından tasarımın güven vermesi gerektiğini düşünüyorum. ''Önemli olan hesap, mühendislik de hesap işidir'' düşüncesine katılmakla birlikte, her şeyin yaklaşık olduğunu, bilgisayar ile yapılan dizayn ile yerinde yapılan imalat arasında negatif yönde bir farklılık oluşacağını kesinlikle aklımızdan çıkarmamamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Nonlineer analiz yaptım, sonuçlar da olumlu görünüyor. Tüm elemanlar =<KH. Hepsi de sünek. Galiba ben baya bir sağlamcıyım :)

Saygılar.

unver":89t82j0i' Alıntı:
Kurtarmayan S8 kolonuna bitişik P15-P16 perdelerini kolondan 2 cm ayırın kurtarıyor. (strafor kalınlığı kadar)
Çizimde kolon ile perdelerin birleşmediğini, imalatta hata yapılmayacak şekilde gösterin.
Perdeyi kolondan ayırmak idareler tarafından kabul gören bi uygulama mı?

Geri