Kaset Döşeme ve Dolgu

ganymede

Etkin Üye
Merhabalar. Forumda daha önce tartışılan bir konuyu yeniden gündeme getirmek istiyorum. Açılan başlıkları incelediğimde, o zamanlar yönetmelik yeni çıktığından olsa gerek, yeterince emin olunmadan yazılmış yorumlar olabileceğini düşünerek, geçen zamanda bilgilerin nasıl oturduğunu, uygulamaların nasıl şekil aldığını merak ediyorum. Netleştirmek istediğim konu şu:

Yönetmeliğimizde, diş aralıkları 70 cm'yi geçmemek koşuluyla yapılan çift doğrultulu dişli döşemelerde dolgu malzemesi kullanılabilir mi ve kullanıldığında tek doğrultulu dişli döşemeler için istenen şartların (%75 perde oranı gibi) sağlanma zorunluluğu var mıdır? Varsa ve yoksa hangi maddeye istinaden olduğunun belirtilmesini rica ederim.

Merhaba

TBDY 4.3.4.3 maddesinde dolgulu veya dolgusuz tek doğrultulu dişli döşemelere sınırlamalar getirilmiştir.
Tablo 4.1. de de aynı şekilde bilgi verilmektedir.
İki yönlü dişli döşemeler, kirişli döşemeler ile aynı koşullarda çözülebilir.
TBDY 2018 Analiz ayarları sihirbazına döşeme tipi olarak "Kirişli veya Kaset Döşemeler" seçerek süneklik düzeyi ve taşıyıcı sistem tipini belirleyiniz.

Ekli dosyalar

• 4343.png
    4343.png
    70.3 KB · Görüntüleme: 304
  • tablo 41.png
    tablo 41.png
    98.9 KB · Görüntüleme: 304
Teşekkür ederim. Yönetmelik maddesinden çift doğrultulu dişli döşemelerin dolgulu da olsa, dolgusuz da olsa kirişli döşemelerle aynı şartlara tabi olduğunu ve,

Kalıp kullanma konusunda da, ''diş aralıkları 70 cm'yi geçtiğinde kirişli döşeme sayıldığından kalıp kullanılacak; diş aralıkları =<70 cm olduğunda dişli döşeme sayıldığından dolgulu yapılabilecek.''

Doğru mu yorumluyorum?

Evet diş aralıkları 70cm i geçiyor ise projenizi tali kirişler ve döşemeler ile modelleyin.
Diş aralıkları max 70cm ise kaset olarak modellenebilir. Dolgulu veya dolgusuz kullanılabilir.
Her iki modelde de analizi yarı rijit diyafram modelini kullanarak çözmenizi öneririm

Geri