Kiriş detayı alınca bazı kirişler kırmızı hatalı gösteriyor

inci

Etkin Üye
merhaba, projemde analiz yapınca hesap raporlarında da kolon-kirişlerde de hiçbir sıkıntı almıyorum fakat kiriş detayı aldıktan sonra betonarme tasarımda bazı kirişler kırmızı hatalı gösteriyor.kirişleri incelediğimde sonradan ab hatası çıktığını görüyorum.bu sorun neden oluyor acaba? projemi ekliyorum kontrol ederseniz çok sevinirim.pafta oluşturmaya başlıyordum emin olamadım bu hata aslında var mı yok mu?
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: Kiriş detayı alınca bazı kirişler kırmızı hatalı gösteri

Sıkıntı neyden kaynaklanıyor acaba yardımcı olabilir misiniz

Merhaba
Önerilerim:
inci:1gyepdy0' Alıntı:
sonunda çözümledim. sorunuma önerilerde bulunduğunuz için teşekkür ederim kolay gelsin
pafta oluşturmaya başlıyordum
Projenizde merdiven modellemesi hatalı, aşağıdaki linkte anlatıldığı gibi kenarları mesnetleyin.

Merdiven mesnet koşullarının belirlenmesi

Merdiven mesnetlemesi yapınca Y yönünde göreli kat ötelemesi, S4 kolon kiriş kesme ve subasman perdesinde hata veriyor.
Y yönünde uygun yere perde ilavesi yapın.
Merdiven döşeme kalınlığını artırın.
Radye temel üzerine, merdiveni mesnetlemek için su basman perdesi koyun,
Diğer katlarda da aynı şekilde 25 cm genişliğindeki perdelere saplanan ve mütemadiligi olmayan kirişlerin demirlerini Q12 yapın.(1. kat K13-14-16-18 gibi)

Kirişin kolon ile kenetlenme boyu sağlanamadı. Linki.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ünver ÖZCAN

O durum bende de oluyor. Tekrar analiz yapınca sıkıntı olmadığını göreceksiniz. Programsal bir durum galiba

Merhaba

Kiriş parametreleri ekranında TBDY 7.4.3.1 kontrolünün yapılması işaretli bırakılmış olabilir.

Bu kontrol yapıldığında ;

Projenizdeki perdelere kısa yönde saplanan kirişlerde TBDY Madde 7.4.3.1 kiriş kenetlenme boyu kontrolü (ab) hatası var.

Bu kontrolün yapılmasını istemiyorsanız opsiyon pasif yapılabilir. İşareti kaldırırsanız bu kontrol yapılmaz.
Deprem yönetmeliği basit kirişeleri bu kontrolden muaf tutmuştur. Ancak perdelere rijit olmayan yönden bağlanan kirişler için bu muafiyet yoktur ve açık bir şekilde deprem yönetmeliğinde belirtilmemiştir.

TBDY 7.4.3.1 kontrolünün yapılması için opsiyon aktif ( işaretli ) olarak analiz yapmanızı ve aşağıdaki çözüm yöntemleri ile koşulları sağlamanızı öneririm.

Projenizdeki perdelere kısa yönde saplanan kirişlerde "a" mesafesinin sağlanması için
1-Genelde en uygun çözüm kirişlerde kullanılan en büyük donatı çapını azaltmak olacaktır. Büyük donatı çapları kullanıldığında lb mesafesi artacağı için kontrol sağlanamayabilir.
Projenizde bu kirişlerde max. Ø12 donatı çapı kullanılarak koşul sağlanabiliyor.
2-Beton sınıfını arttırmak
3-Perde kalınlığını arttırmak diğer çözüm yolları olabilir.

10.59 Versiyonunda TBDY Madde 7.4.3.1 ab kontrolünün yapılabilmesi için analizden sonra tüm katların kiriş detaylarını almanız veya metraj raporu almanız gerekiyor.

ab kontrolü (kenetlenme boyu kontrolu) yapmak için kiriş detayı almanın gerekmesi durumu notlarımız arasındadır.

Ekli dosyalar

• Kirişparametreleri.png
    Kirişparametreleri.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 668
  • Kirişdetay.png
    Kirişdetay.png
    50.8 KB · Görüntüleme: 663
  • Seki7 7.png
    Seki7 7.png
    37.3 KB · Görüntüleme: 659
  • AB Hataları.png
    AB Hataları.png
    57.7 KB · Görüntüleme: 660

******10.59 Versiyonunda TBDY Madde 7.4.3.1 ab kontrolünün yapılabilmesi için analizden sonra tüm katların kiriş detaylarını almanız veya metraj raporu almanız gerekiyor.*****

Yasin Bey merhaba. sadece incelediğiniz proje için mi geçerli bu durum. yoksa tüm projelerimizde bakmamız mı gerekiyor du ?.
yani 10,59 da ki projelerde kiriş detayı alıp metraj alınca mı söz konusu kontrol yapılıyor ?
Böyle olası durumları nerden takip edeceğiz. forumda veya sitede duyuru vs gibi takip te kalmamız gereken yer varmı.
yoksa da olması bence çok iyi olur.
saygılarımla.

Merhaba

Projenize özel bir durum değil. Tüm projelerinde TBDY 7.4.3.1 ab kontrolünün yapılması için analizden sonra metraj raporu veya tüm kat kiriş çizimlerini almanız gerekiyor.

Bu durum önümüzdeki güncellemede düzeltilecektir. Forum genel olarak takip edilebilir. Bu durumların paylaşıldığı özel bir başlık yok. İsteğinizi değerlendireceğiz.
İlginiz için teşekkürler.

Geri