R katsayısı seçimi

MERHABA. EKTEKİ MEVCUT PERDELERİN ÜZERİNE ÇELİK SANAYİ YAPISI ÇİZİCEM (depolama alanı). MEVCUT PERDELERİN ÜZERİNE Y YÖNÜNDE ÇAPRAZLAR ATMAYI DÜŞÜNÜYORUM. X YÖNÜNDE ÇAPRAZ ATMAYI DÜŞÜNMÜYORUM. R KATSAYISI SEÇİMİ KONUSUNDA YARDIMCI OLUR MUSUNUZ? SAYGILARIMLA.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba;

Y yönünde de merkezi çaprazlı sistem C13, X yönünde de C11 moment aktaran çerçeve kullanınız. Sizin projenizde tüm elemanlar perdelerin üzerine yerleşecek ise karma değil sadece çelik seçimi yapınız analiz ayarları sihirbazından.
Ekran görüntüsündeki gibi olabilir yani.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    149.6 KB · Görüntüleme: 269
Nurgül hanım 2 adet çelik kolonumun altına betonarme kolon inşa edicem. Yani tamamı betonarme perdelerin üzerine inşa edilmiyor. Taşıyıcı sistem seçimini değiştirmem gerekir mi? Birde değiştirmem gerekirse R katsayılarını kaç almalıyım? Birde ben çaprazları Y yönünde atıcam. X eksenimde çapraz yok. Saygılarımla.

Betonarme bölümünde herhangi bir döşeme kullanmayacaksanız Y yönünde de merkezi çaprazlı sistem C13, X yönünde de C11 moment aktaran çerçeve kullanınız. Görselde ters seçim yapılmış, siz kendi sisteminize uygun doğrultuları ayarlayınız.

Eğer betonarme elemanların kotuna bir döşeme tanımlanacaksa, önce çelik seçimleri yapıp çelik bölümün tüm tasarımını tamamlayıp, projeyi farklı kaydedip betonarme elemanlarına göre R seçimi yapın ve çelik elemanlara hiç dokunmadan analiz yapıp, sadece betonarme elemanların tasarımını yapınız.

Geri