güçlendirme projesi Hakkında

msaaltun

Yeni Üye
Merhabalar
2 gündür Projebir güçlendirme projesi hazırlıyorum fakat eski versiyona göre daha fazal zorlanıyorum. hatta çok farklı durumlarla karşılaştım .
Burada açtığım konu başlığında bilgisi olan arkadaşların bana yardımcı olmalarını rica ediyorum ...

1-) Eski versiyonda kolon kirşi döşeme ve mantolama beton sınıfı ve çelik sınıfını ayrı ayrı tanımlarken bu versiyonda neden böyle bir imkan yok..
2-) ilk girişten sonra malzeme tanımlanamıyormu ..İlk girişte kolon girerken otomotik mesajda bana malezeme tanımla mesajı veridi program. örenğin bende betonarme yazdım beton sınıfını ve çelik sınıfını girdim ..daha sonra farklı kesit tanımlam istdiğimde herhangi bir yerden farklı bir materyalyal tanımlayamadım
daha da bulamadım
3-) kolnon mantolama detaylarını çizerken doğru çizmiyor. urneğin mantolama u şekiline - y yönede iken çizmlerde u şeklini 90 derce çevirmiş X yönünde verdi çzimleri . mantolama kolonunun dışında çizdi bu hata neden kaynaklanabilir.
4-) Güçlendirme perdesini çizerken kolonları neden sarıpta içine almıyor ve detayınıda buna çizmiyor ...
5-) mantolamada ankraj detayını ve boy kesitte vermediği gibi düşey kesitte vermiyor ? bunu nasıl yaptırabilirz programa
daha bunun gibi bir çok sorun var ...
İde yapı acaba bir güçlendirme proje hazırlanması örneğini görüntülü anlatabilir mi ?

Sayın Msaaltun,
1-2- Projenizde herhangi bir aşamada yapı malzemesi tanımlayabilir, oluşturulan bu malzemeyi istediğiniz bir taşıyıcı elemana atayabilirsiniz.

Bunun için Görüntü menüsünden görüntü konfigürasyonu satırını tıklayın. Açılan pencerede en alttaki görüntüyü seçip Tamam ı tıklayın. Ekranda Yapı Ağacı Penceresinin de bulunduğu bir pencere düzeni açılacaktır.

Yapı Ağacı Penceresinde/Materyaller satırı üzerinde sağ tuşa basın. Açılan menüden Materyal ekle satırını tıklayın.

Karşınıza Statik Materyal Özellikleri Penceresi gelecektir. Burada beton ve donatı sınıfını belirledikten sonra Tamam ı tıklayın. Oluşturulan bu materyali istediğiniz elemana ve elemanlara atayabilirsiniz.

3-Kolon manto etriyesi ile ilgili tespit iş listemizde kayıtlı.

4-Güçlendirme perdesi detayının kolonla birlikte çizilmemesinin sebebi panelin Güçlendirme Perdesi olarak seçilmemesinden kaynaklanabilir. Eğer bahsettiğiniz sorun farklı bir durum ise bir örnek vererek açıklar mısınız?

5-Kolon mantosu ankraj donatıları şu an otomatik çizilmiyor (5 versiyonunda da çizilmiyordu.) Eğer perde ankraj donatılarından bahsediyorsanız, bunu çizilmeme sebebi Panel Ayarları/Güçlendirme Sekmesinde Bağlantı donatı çap, aralık ve uzunluk satırlarına bilgi girilmemesi olabilir.

İlerleyen zamanlarda konuyla ilgili görsel eğitim dökümanları hazırlanacaktır.

İlginize teşekkür ederiz

Geri