Döşemede Çift donatı hatası nasıl giderilir?

iluhi

Yeni Üye
yapmış olduğum giriş kanopisinde döşemede çift donatı hatası veriyor. döşemede çift donatı sekmesini bulamadım.

Re: ÇİFT DONATI HATASI

Merhaba,

Momentin büyüklüğü ve boyut yetersizliği nedeniyle döşeme kesiti çift donatıya çalışıyor. Döşemede çift donatı dizaynı yapılmıyor ve dolayısıyla program size uyarı veriyor.

Ancak;

Döşeme verilerinizde de bir hata olabilir. Döşeme dış kontrunu kontrol edin. Geometri kontrolü yapın. Verilerinizde bir sorun yoksa döşeme kalınlığını arttırarak kesiti tek donatılı çalışacak şekilde dizayn edin.

merhaba hakan bey. aynı sorunu bende yaşıyorum döşemenin simetriği sol tarafta olmasına rağmen o döşemede hiç birşey yok fakat soldaki d24 de çift donatı hatası var. geometri kontrolünde çıkmıyor,
nasıl çift donatı yapabilirim?
veya betonarme döşeme sekmesinde mor yazıyı düzeltip normale çevirebilirim ve neye göre donatı eklemem gerekiyor. kırmızı oldugu zaman donatı eklediğimde sorun düzeliyor fakat bu renk olunca etki etmiyor ne yapsam. şimdiden teşekkürler

clphkn:2aiklco2' Alıntı:
merhaba hakan bey. aynı sorunu bende yaşıyorum döşemenin simetriği sol tarafta olmasına rağmen o döşemede hiç birşey yok fakat soldaki d24 de çift donatı hatası var. geometri kontrolünde çıkmıyor,
veya betonarme döşeme sekmesinde mor yazıyı düzeltip normale çevirebilirim ve neye göre donatı eklemem gerekiyor. kırmızı oldugu zaman donatı eklediğimde sorun düzeliyor fakat bu renk olunca etki etmiyor ne yapsam. şimdiden teşekkürler

Merhaba,

Veri girişinde problem bulunmaktadır. Ekteki linkte 10.sorunun yanıtını inceleyin. Sorunu çözemezseniz projenizi eklerseniz yardımcı oluruz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

clphkn":32ulq4hz' Alıntı:

Merhaba Hakan Bey, aynı soruna ek olarak donatı yetersiz hatası oluşuyor. Bu hataları düzeltip analiz yapıyorum bu kez daha önce hata vermeyen başka bir döşeme çift donatı hatası ve/veya yetersiz donatı hatası veriyor. (Bu durum defalarca oldu ve şimdi sonsuz bir döngü gibi devam ediyor :/ :/ :? )
Sadece döşeme analizi yapıp denedim, o anlamda bir hata yok.

DEXTER":25mpce2f' Alıntı:
Merhaba Hakan Bey, aynı soruna ek olarak donatı yetersiz hatası oluşuyor. Bu hataları düzeltip analiz yapıyorum bu kez daha önce hata vermeyen başka bir döşeme çift donatı hatası ve/veya yetersiz donatı hatası veriyor. (Bu durum defalarca oldu ve şimdi sonsuz bir döngü gibi devam ediyor :/ :/ )
Sadece döşeme analizi yapıp denedim, o anlamda bir hata yok.

Projenizi eklerseniz bakabiliriz.

Merhaba.Katlarda bazı döşemelerde(kaset döşeme ye komşu döşemelerde) çift donatı hatası veriyor.Naslı düzeltebilirim?

Ekli dosyalar

• BETONARME.cde
    392.2 KB · Görüntüleme: 10
Merhaba.Katlarda bazı döşemelerde(kaset döşeme ye komşu döşemelerde) çift donatı hatası veriyor.Naslı düzeltebilirim?
Projede döşeme ağ oluşturulma sorunları var. Zemin katta D20, 1. ve 2. katta D19 döşemelerinin sonlu eleman genişliklerini küçültünüz. (Örneğin 25 cm. yapınız) ağ oluşturma ve çift donatı sorunları çözülecektir.

1640861059927.png

Hesap hassasiyeti açısından nihai analizde döşeme, perde ve radyelerin özelliklerinden sonlu eleman genişliklerinin küçültülerek analiz yapılmasını öneririz.

Yarı rijit diyafram ile çözüm yaparken çift döşeme sorununu hep yaşıyorum, yok mudur bunun kolay bir çözümü? Teşekkürler.

Merhaba. Ekteki dosyada zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemelerinin arasında mimari unsurlardan dolayı kiriş olmadığı için bu döşemeler sanki "L" şeklinde tek bir döşeme oluşturuyormuş gibi oluyorlar . Zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemelerinin donatılarını çift sıra yapınca sorun olmuyor ve program tasarım yapıyor. Bu döşemelerin donatıları çift sıra yapılsa bile bu şekliyle döşemelerin tasarımı sorun olur mu?

Ekli dosyalar

• ustun statik - 24122022.cde
    1 MB · Görüntüleme: 1
Son düzenleme:
Merhaba. Ekteki dosyada zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemeleri arasında mimari unsurlardan dolayı kiriş olmadığı için bu döşemeler sanki "L" şeklinde tek bir döşeme oluşturuyormuş gibi oluyorlar . Zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemelerinin donatılarını çift sıra yapınca sorun olmuyor ve program tasarım yapıyor. Bu döşemelerin donatıları çift sıra yapılsa bile bu şekliyle döşemelerin tasarımı sorun olur mu?
ben bir sorun oluşturacağını sanmıyorum. çünkü konsol döşemelerde de bu şekilde bir tasarım kullanılıyor. ama tavsiyem bu iki döşemenin hareketli yükünün arttırılarak girilmesi yönünde. diğer arkadaşlarımızın yorumlarını merak ediyorum.

ben bir sorun oluşturacağını sanmıyorum. çünkü konsol döşemelerde de bu şekilde bir tasarım kullanılıyor. ama tavsiyem bu iki döşemenin hareketli yükünün arttırılarak girilmesi yönünde. diğer arkadaşlarımızın yorumlarını merak ediyorum.
Cevabınız ve öneriniz için teşekkür ederim.

Merhaba. Ekteki dosyada zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemeleri arasında mimari unsurlardan dolayı kiriş olmadığı için bu döşemeler sanki "L" şeklinde tek bir döşeme oluşturuyormuş gibi oluyorlar . Zemin kat tavanındaki "D02" ile "D04" döşemelerinin donatılarını çift sıra yapınca sorun olmuyor ve program tasarım yapıyor. Bu döşemelerin donatıları çift sıra yapılsa bile bu şekliyle döşemelerin tasarımı sorun olur mu?
yorumum;
--bu durumda d4-d2 döşemesinin donatılarının birbirinin içine alt üst geçtiğinden emin olunmalı,
--d4-d2 döşemesi tek döşeme gibi çözülse donatı geçip geçmeme problemi olmaz.
--çok zorunlu olmadıkça bina içinde s4 kolonundaki gibi köşe olarak bırakmamak uygun olur, (kontrol ettiğim döşeme açıklığı daha büyük olan bir projede döşemede gerilme artışı meydana geldi.)

Ekli dosyalar

• DÖŞEME.png
    DÖŞEME.png
    21.1 KB · Görüntüleme: 49
yorumum;
--bu durumda d4-d2 döşemesinin donatılarının birbirinin içine alt üst geçtiğinden emin olunmalı,
--d4-d2 döşemesi tek döşeme gibi çözülse donatı geçip geçmeme problemi olmaz.
--çok zorunlu olmadıkça bina içinde s4 kolonundaki gibi köşe olarak bırakmamak uygun olur, (kontrol ettiğim döşeme açıklığı daha büyük olan bir projede döşemede gerilme artışı meydana geldi.)
Ünver Bey cevabınız ve önerileriniz için teşekkür önerilerinizi uygularsam sorun olmaz değil mi? "L" şeklinde plak olması sorun olmadığını anladım. Doğru mu anlamışım?

Geri