Kirişssiz radyede donatı yetersiz nasıl hallederim

derya

Yeni Üye
Kirişsiz radye temelde DONATI YETERSİZ uyarısı için ne yapabilirim? Kalınlığı arttırmak yeterli olmadı...

Re: donatı yetersiz

Merhaba,

Donatı alanları itibariyle program daha büyük çapta donatıya gereksinim duyuyor. Donatı seçiminde kirişsiz radyeler için kullanılabilecek donatı çaplarını arttırın.

Merhaba Hakan Bey,
Radye temel donatılarım normalde ø18 di Mesajınızdan sonra ø24 e kadar çıktım belki olur diye...Yine de olmadı Başka bi yolu varmı acaba?

derya":1adkyst0' Alıntı:
Merhaba Hakan Bey,
Radye temel donatılarım normalde ø18 di Mesajınızdan sonra ø24 e kadar çıktım belki olur diye...Yine de olmadı Başka bi yolu varmı acaba?

Eksik As mesajları seçilebilcek çap ile donatı aralığı kıstaslarına göre çıkar.

Eksik As mesajını hangi bölge için verdiğine bakın ve o bölgenin momentini inceleyin.

Büyük bir olasılıkla moment yüksekçedir ve program belirli aralığın altına düşemediği için ve ayrıca çapı arttıramadığı için o mesajı veriyordur...

Evet bir kolonun üzerinde fazla moment var.. Üzerindeki yükü azaltmamın bi faydası olmadı Kolonun yeri yada bina şekliyle ilgili bir değişiklik de yapamam. Bir tavsiyeniz var mı acaba?

derya hanım merhaba,
önce komple analiz yaptım, dediğiniz gibi radye temeldeki donatı yetersiz, onu da betonarmeden radye döşeme oradan da ilave donatılar sekmesine gelip kırmızı yanan eksik donatıların aralıklarını 4 - 5 cm e kadar düşürdüm. bu tip sorunlarda öncelikle ilave donatılara yeterli alanı sağlattıktan sonra radyenin geneline bakmak daha iyi oluyo. sizin sorununun bundanmış.
benm anlamadığım 2.bod katta olması gereken dış perdeleri 1.bodruma yapmışınız, acaba gözden mi kaçtı?..
hatasız dosya ekte...
iyi çalışmalar..

Meraba,
Donatı aralıkları dediğiniz gibi azaltılmış. Fakat nedense gönderdiğiniz projeyi yüklediğimde hala aynı hatayı veriyor. Yine de teşekkür ederim. Perdeleri de gönderirken farkında olmadan görünmez şekilde göndermişim ;)

merhabalar,
bende aynı şekilde radye döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum.betonarme sekmesinden radye döşemeye girdiğim zaman ilave donatıları 5cm araya düşürüyorum öncelikle kurtarıyor gözüküyor ancak tekrar analiz aldığımda benim değiştirdiğim donatı aralıkları eski haline dönüyor.yardımcı olursanız sevinirim...
iyi çalişmalar...

dexana":1o1ote8s' Alıntı:
merhabalar,
ancak tekrar analiz aldığımda benim değiştirdiğim donatı aralıkları eski haline dönüyor.yardımcı olursanız sevinirim...
iyi çalişmalar...

Radye döşeme ilave donatıları sekmesi için donatı sabitleme imkanı olmadığından analizden sonra donatıların ilk haline gelmesi normal.

dexana":1o1ote8s' Alıntı:
bende aynı şekilde radye döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum.betonarme sekmesinden radye döşemeye girdiğim zaman ilave donatıları 5cm araya düşürüyorum öncelikle kurtarıyor gözüküyor
Donatı seçiminde radye döşeme ilave donatıları için programın daha yüksek donatı seçmesine izin verebilirsiniz veya radye döşeme parametrelerinde minimum donatı aralığı değerini azaltabilirsiniz veya radye döşeme kalınlığını arttıtabiliriniz.

İyi çalışmalar..

HakanŞahin":36szryhh' Alıntı:
dexana":36szryhh' Alıntı:
merhabalar,
ancak tekrar analiz aldığımda benim değiştirdiğim donatı aralıkları eski haline dönüyor.yardımcı olursanız sevinirim...
iyi çalişmalar...

Radye döşeme ilave donatıları sekmesi için donatı sabitleme imkanı olmadığından analizden sonra donatıların ilk haline gelmesi normal.

dexana":36szryhh' Alıntı:
bende aynı şekilde radye döşemede donatı yetersiz hatası alıyorum.betonarme sekmesinden radye döşemeye girdiğim zaman ilave donatıları 5cm araya düşürüyorum öncelikle kurtarıyor gözüküyor
Donatı seçiminde radye döşeme ilave donatıları için programın daha yüksek donatı seçmesine izin verebilirsiniz veya radye döşeme parametrelerinde minimum donatı aralığı değerini azaltabilirsiniz veya radye döşeme kalınlığını arttıtabiliriniz.

İyi çalışmalar..

İyi günler hakan bey: Bende de kirişsiz radyede donatı yetersiz ve 16lık demirden büyük kullanmamam gerekiyor. Pilye ekliyorum üst tarafta gerekli donatı alanını sağlıyorum ancak alt kısımda bir değişiklik olmuyor. Alt tarafa ilave atıyorum ancak donatı oranında bir değişiklik olmuyor yani ilaveyi görmüyor. Nasıl yapabilirim ?

batuhann28522:3vy6iq24' Alıntı:
İyi günler hakan bey: Bende de kirişsiz radyede donatı yetersiz ve 16lık demirden büyük kullanmamam gerekiyor. Pilye ekliyorum üst tarafta gerekli donatı alanını sağlıyorum ancak alt kısımda bir değişiklik olmuyor. Alt tarafa ilave atıyorum ancak donatı oranında bir değişiklik olmuyor yani ilaveyi görmüyor. Nasıl yapabilirim ?

Merhaba,
Radye döşemenin farklı noktalarında hem alt hem de üst bölgelerinde çekme gerilmeleri oluşabilir. Bu nedenle donatı tipini üstte+altta düz donatı seçmeniz uygun olur.
Donatı yetersizliği ile ilgili aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

cevabınız için teşekkürler.Ben kontrol ettiğimde alt kısmında moment çok fazla onu alt tarafa ilave atarak donatı sorunun çözme şansım yokmu? ve ileve atıyorum mevcud donatı oranında bir değişiklik olmuyor

İlave donatıları Döşemeler sekmesinde giriyorsanız, bu satırların bir fonksiyonu yoktur. İlave donatılar sekmesindeki donatı çap ve aralıklarına müdahale edilmelidir.

Ekli dosyalar

• radye_betonarme.png
    radye_betonarme.png
    54.2 KB · Görüntüleme: 19,133

Levent bey cevaplarınız için teşekkürler.Bir sorum daha olacak. Radye temele mesnet bandı atmak istiyorum ama yok şuan belki ozaman donatı sorunu ortadan kalkar eğer atabiliyorsam.

Re: Kirişssiz radyede donatı yetersiz nasıl hallederim?

Merhaba
orhan günay":huxw3mpy' Alıntı:
https://we.tl/t-1VWtPrnWMB radya temel donatı hatası alıyorum birtürlü çözemedim yardımcı olurmusuz.
Dengelenmiş proje ekte.
Size kirişler üzerindeki hareketli yükleri kaldırmak kaldı.

Ünver ÖZCAN

Geri