Radye temel ilave donatıları

abaci09

Etkin Üye
radye temelde ilave donatıların yerlerine ait x,y koordiatları ve en boyu radye döşeme betonarme konu altında verilmekte.fakat çizim aldığımızda sadece ilave donatılar verilmekte.ben ilave donatıların yerlerini ve geçerli olduğu alanı tek tek x,y değerleri girerek bularak çizime aktarıyorum.ilavelerin geçerliolduğu alan kesik çizgilerle program tarafından çizime aktarılsa yada bi ayarı var mı?

Ekli dosyalar

• Adsız2.png
    Adsız2.png
    116.4 KB · Görüntüleme: 6,218
Ben orda şöyle bir yol izliyorum belki işinize yarar.
Örneğin sizin eklediğiniz resme göre; 21fi14/20 ilave demirinde toplam demirin geçerlilik mesafesi 20x20 =400 dür.
İlave demiri merkez alarak bu değerin yarısını demirin bir yönüne yarısını da diğer yönüne ofset yaparsanız demirin geldiği alan meydana çıkmış olur.
Tabi program verse en güzeli...

radye temel ana aks donatılarının arasını sıklaştırıp alanını artırınca veya, çapı artırıp alanını artırınca, ilave donatı alanı ihtiyacının değişmediğini görüyorum. normal midir bu.

Ekli dosyalar

• d1.jpg
    d1.jpg
    119.8 KB · Görüntüleme: 6,141
  • d2.jpg
    d2.jpg
    121.8 KB · Görüntüleme: 6,136
mhanifiata":2sadwk39' Alıntı:
radye temel ana aks donatılarının arasını sıklaştırıp alanını artırınca veya, çapı artırıp alanını artırınca, ilave donatı alanı ihtiyacının değişmediğini görüyorum. normal midir bu.

Donatıları kilitleyip tekrar analiz yapınca değişiyor...

proisa":33bkucon' Alıntı:
Örneğin sizin eklediğiniz resme göre; 21fi14/20 ilave demirinde toplam demirin geçerlilik mesafesi 20x20 =400 dür.
İlave demiri merkez alarak bu değerin yarısını demirin bir yönüne yarısını da diğer yönüne ofset yaparsanız demirin geldiği alan meydana çıkmış olur.

Malesef dediğiniz gibi değil Sta4cadte ilave donatıları dediğiniz gibi yarı yarıya dağıtmıyor. Dediğiniz şekilde yaparsak yanlış bir uygulama olur.
İdecadin buna bir çözüm üretmesi lazım eğer bilmediğim bir yöntemi varsa bizimle paylaşırlarsa sevirim.

3428:112tc1n1' Alıntı:
proisa:112tc1n1' Alıntı:

Malesef dediğiniz gibi değil Sta4cadte ilave donatıları dediğiniz gibi yarı yarıya dağıtmıyor. Dediğiniz şekilde yaparsak yanlış bir uygulama olur.
İdecadin buna bir çözüm üretmesi lazım eğer bilmediğim bir yöntemi varsa bizimle paylaşırlarsa sevirim.

Merhaba,
Sayın proisanın verdiği bilgi ilave donatıların temel aplikasyon planında yerini nasıl gösterdiğine dair bilgidir.
İlave donatıların yerlerinin temel aplikasyon planında gösterimi şu an 2 boyut çizim olanakları kullanılarak yapılabilir. Aşağıdaki linkte yapılan açıklamayı inceleyebilirsiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri