Analiz sonucunda tonozun donatılarını göremedim

Merhabalar, sitenizdeki eğitim videolarından tonuzla ilgili videoyu ve izledim ve tonozu sisteme girdim hatta mesnetleri atayarak analiz de yaptırdım. Fakat analiz sonucunda tonozun donatılarını göremedim. tonoz donatılarını görmek için ekstra bişeyler mi yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Re: Tonoz hakkında

Kubbe ve tonoz elemanlarının deplasmanları, donatı miktarları ve kuvvetleri 3 boyutlu çerçevede incelenir. Bunun için;

Perspektif görüntü üstünde farenin sağ tuşuna basın. Açılan menüden 3B Çerçeve satırını tıklayın. Perspektif görüntüsü tel çerçeve haline dönüşecektir ve Sonuçları görüntüleme diyalogu açılacaktır.

Kubbe ve Tonoz Sonuçları satırını işaretleyin.3 boyutlu görüntüde kubbeye ait diyagram görünecektir. AS1 ve AS2 işaretlenerek sırasıyla asal ve minör yöndeki donatı alanları görülebilir. Üst donatı alanları seçeneği işaretlenirse, diyagramda kabuğun üst bölgesindeki donatı miktarları gösterilir. Seçenek işaretli değilse, alt bölgelerdeki donatı miktarları gösterilir. Fareyi diyagram üzerinde gezdirerek kubbeye ait nümerik değerleri de görebilirsiniz. Ayrıca hangi rengin hangi nümerik değere denk geldiği, perpespektif görüntüdeki renk paletinden takip edilebilir.

Perspektif görüntüde sağ alt köşede yükleme ikonu tıklanarak açılan listeden herhangi bir yükleme durumu seçebilir. Tonoz sonuçları için 1.4G+1.6Q yüklemesi en olumsuz olacaktır.

AS1 ve AS2 işaretliyken Mevcut donatı alanı satırı tıklanarak donatı çap ve aralık tanımlanabilecek satır aktif hale getirilir. Bu satıra donatı ve aralık değeri girilerek, grafikte eş zamanlı renk değişimi gözlenir. Girilen donatı miktarı için yeterli alanlar değeri sağlandığına görüntü tamamıyla aynı renk ile boyanır. Bu işlem hem üst donatı alanları seçeneği tıklanarak üst bölge içinde yapılır, hem seçenek kaldırılarak alt bölge için yapılır. Bu şekilde programda kubbe için gerekli donatı hem çekme hem de basınç bölgeleri için belirlemiş olursunuz. Bu aşamadan sonra programın 2B çizim olanaklarını kullarak elemanın çizimini yaparsınız.

Ben tonoz donatıları için diğer kat kalıp planları gibi bir kalıp planı ile çizimlere geçilecek diye düşünüyordum. Anlattığınız gibiyse eğer donatılar için tek tek uğraşmak gerekiyor. Tonoz hakkında siteye eklemiş olduğunuz videoya donatılar kısmını da eklemenizi isterdim. Sadece normal kuvvet, momenti görmek proje yapan arkadaşalr için yeterli olmuyor çünkü...

Sayın onurceylan ,

sadece Moment kesme kuvveti gormuyorsunuz . Tonoz veya kubbenin uzerinde mousu dolşatırdığınız her noktada donatıları c2 / m ( 1m mesafede cm2 cinsinden goruyorsunuz) . Bu donatıları hem x yonu hem y yonu için ve ayrıca kabugun alt yuzu ve ust yuzu için gorebiliyorsunuz. İsterseniz Bir donatı seçip Fi 10 / 20 gibi bu donatı konduğunda eksik kalan bolgeleri ayrıca sorgulayabiliyorsunuz.

Aynen dediğinizi yaptım Hakan Bey; ben mesela donatıyı fi10/15 girdim ve hepsi beyaz renk oldu. Bu girmiş olduğum donatıyı raporlarda göremedim . Bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim...Kolay gelsin...

Orasının işlevi size bilgi vermektir. Seçtiğiniz donatı değerleri çizimlerde kullanmanız gereken donatılardır. Raporlara görünmezler. Donatı değerleri raporlarda " cm2 / m " cinsinden görünecektir.

HakanŞahin":26hhjape' Alıntı:
Kubbe ve tonoz elemanlarının deplasmanları, donatı miktarları ve kuvvetleri 3 boyutlu çerçevede incelenir. Bunun için;

Perspektif görüntü üstünde farenin sağ tuşuna basın. Açılan menüden 3B Çerçeve satırını tıklayın. Perspektif görüntüsü tel çerçeve haline dönüşecektir ve Sonuçları görüntüleme diyalogu açılacaktır.

Kubbe ve Tonoz Sonuçları satırını işaretleyin.3 boyutlu görüntüde kubbeye ait diyagram görünecektir. AS1 ve AS2 işaretlenerek sırasıyla asal ve minör yöndeki donatı alanları görülebilir. Üst donatı alanları seçeneği işaretlenirse, diyagramda kabuğun üst bölgesindeki donatı miktarları gösterilir. Seçenek işaretli değilse, alt bölgelerdeki donatı miktarları gösterilir. Fareyi diyagram üzerinde gezdirerek kubbeye ait nümerik değerleri de görebilirsiniz. Ayrıca hangi rengin hangi nümerik değere denk geldiği, perpespektif görüntüdeki renk paletinden takip edilebilir.

Perspektif görüntüde sağ alt köşede yükleme ikonu tıklanarak açılan listeden herhangi bir yükleme durumu seçebilir. Tonoz sonuçları için 1.4G+1.6Q yüklemesi en olumsuz olacaktır.

AS1 ve AS2 işaretliyken Mevcut donatı alanı satırı tıklanarak donatı çap ve aralık tanımlanabilecek satır aktif hale getirilir. Bu satıra donatı ve aralık değeri girilerek, grafikte eş zamanlı renk değişimi gözlenir. Girilen donatı miktarı için yeterli alanlar değeri sağlandığına görüntü tamamıyla aynı renk ile boyanır. Bu işlem hem üst donatı alanları seçeneği tıklanarak üst bölge içinde yapılır, hem seçenek kaldırılarak alt bölge için yapılır. Bu şekilde programda kubbe için gerekli donatı hem çekme hem de basınç bölgeleri için belirlemiş olursunuz. Bu aşamadan sonra programın 2B çizim olanaklarını kullarak elemanın çizimini yaparsınız.

Dediğiniz şekilde yaptım ,analiz seçeneklerinde kabuk modelleme de tonoz şekli çıkmıyor,mesnet koşullarını da belirledim,alt üst donatılar momentler as ler gözükmüyor neden acaba ?

meryemakdil":31nkxmq5' Alıntı:
Dediğiniz şekilde yaptım ,analiz seçeneklerinde kabuk modelleme de tonoz şekli çıkmıyor,mesnet koşullarını da belirledim,alt üst donatılar momentler as ler gözükmüyor neden acaba ?
Oluşturduğunuz tonozu ekler misiniz?

Yapı şeklinden dolayı üst katlarda kiriş olmayacak ve tonozlar ayrı ayrı atıldı bir sıkıntı olur mu?

Ekli dosyalar

• İSİMSİZ PROJE.ide10demo
    793.5 KB · Görüntüleme: 58

meryemakdil":3ncq0z2l' Alıntı:
Yapı şeklinden dolayı üst katlarda kiriş olmayacak ve tonozlar ayrı ayrı atıldı bir sıkıntı olur mu?
Merhaba,
Oluşturduğunuz tonozların sol ve sağ kenarları boşta kalıyor. Tonozları kolonlara mesnetlenebilmesi için örnekteki gibi parçalı olarak tanımlanması gerekiyor. Ayrıca bu tonozun sadece kolonlara mesnetlenmesi tonozun parçalı olarak tanımlanması gerekir. Ekteki örnekte üst taraftaki tonoz 7 aksı doğrultusunda iki parça olarak tanımlandı. Alt taraftaki tonoz da 5-6-7 akslarındaki kolonlara mesnetlenebilmesi için 4 parça tonoz olarak tanımlanmalıdır.

Ekli dosyalar

• örnek_.ide10demo
    2.4 MB · Görüntüleme: 77
  • t_2.png
    t_2.png
    161.6 KB · Görüntüleme: 1,115

Levent Özpak":2niz9zgg' Alıntı:
meryemakdil":2niz9zgg' Alıntı:
Merhaba,
Oluşturduğunuz tonozların sol ve sağ kenarları boşta kalıyor. Tonozları kolonlara mesnetlenebilmesi için örnekteki gibi parçalı olarak tanımlanması gerekiyor. Ayrıca bu tonozun sadece kolonlara mesnetlenmesi tonozun parçalı olarak tanımlanması gerekir. Ekteki örnekte üst taraftaki tonoz 7 aksı doğrultusunda iki parça olarak tanımlandı. Alt taraftaki tonoz da 5-6-7 akslarındaki kolonlara mesnetlenebilmesi için 4 parça tonoz olarak tanımlanmalıdır.

Levent bey çok teşekkür ederim bilginiz için ,peki donatı miktarlarına,kaçlık donatı kullanıldığına nasıl ulaşabilirim yukarıdaki yazdığınız bilgileri de okudum deformasyon kısmında mı hepsi aynı renk olacak yoksa As ler de mi? fi 10/10 aralıklarla yerleştirdim mavi tonlarını yakaladım yetersiz kesitte bulunmuyor sanırım bu yeterli demek,lakin deformasyon çok fazla çıktı ?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    90.8 KB · Görüntüleme: 1,068

meryemakdil":3501c8i0' Alıntı:
Levent Özpak":3501c8i0' Alıntı:
meryemakdil":3501c8i0' Alıntı:
Merhaba,

Levent bey çok teşekkür ederim bilginiz için ,peki donatı miktarlarına,kaçlık donatı kullanıldığına nasıl ulaşabilirim yukarıdaki yazdığınız bilgileri de okudum deformasyon kısmında mı hepsi aynı renk olacak yoksa As ler de mi? fi 10/10 aralıklarla yerleştirdim mavi tonlarını yakaladım yetersiz kesitte bulunmuyor sanırım bu yeterli demek,lakin deformasyon çok fazla çıktı ?
Kubbe tonoz üzerinde donatı alanlarını tespit etmek ve incelemek için;
Görselleştirme diyaloğunda Kabuk Sonuçları sekmesinde Kubbe ve Tonoz Sonuçları Bileşenlerini seçip, sağ taraftaki hücreden örneğin AS1-Alt taraf ı seçin. ( Yükleme kombinasyonu da en olumsuz durum için 1.4G+1.6Q seçilebilir)
Perspektif penceresinde renk skalasında seçilen durum için donatı alanları görünecektir.
"Mevcut Donatı Alanı" satırı işaretlenip, bir donatı çapı ve aralığı girin. Girilen donatı miktarı tonozdaki alanlarda gerekli donatı alanı ihtiyacını karşıladığında görüntü aynı renk ile boyanır.
Bu işlemi AS1-ÜSt taraf, -AS2 Alt taraf AS2-Üst taraf için de yapılır. Bu şekilde tonoz için gerekli donatı hem çekme hem de basınç bölgeleri için belirlemiş olur.

Not:
Bu bölümün işlevi size bilgi vermektir. Burada kalınlık, maksimum pursantaj vb. kontroller yapılmaz. Tonoz sadece 4 köşeden kolona oturduğu için deformasyonların büyük çıkması ve belli noktalarda yüksek donatı alanlarına ihtiyaç duyulması normaldir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• tonoz1.png
    tonoz1.png
    194.3 KB · Görüntüleme: 1,066
Geri