R katsayısı sorunu

sametallica

Yeni Üye
Benim iki sorum olacak.
Yapı 3. derece deprem bölgesi
5 katlı,
Birinci sorum;
yapıda sadece asansör perdesi olsa dahi bir yönde çerçeve diğer yönde perde olarak hesap yapılıyor.Buna ben müdahale edemiyorum normal olarak

ben x yönünde çerçeve sistemi baz alarak R=4 alıp normal süneklik yapıyorum.
y yönünde ise şablon beni otomatik yönlendiriyor, Min as 0,4985 gibi bi rakam çıktığından dolayı karma sistemden öteye gidemiyorum.

asıl soru burada, deprem yönetmeliğine göre ''Süneklik düzeyi bir deprem doğrultusunda yüksek veya karma, buna dik
diğer deprem doğrultusunda ise normal olan sistemler, her iki doğrultuda da süneklik
düzeyi normal sistemler olarak sayılacaktır.'' ibaresi var.
Ben şablona göre karma sistemi değiştiremem, x yönünde illaki yüksek sünek yapmaya zorluyor beni yönetmelik.
Yönetmelikte yer alan ''normal sistemler olarak sayılacaktır'' derken normal sisteme çevirilmeli mi, yoksa program kendi içinde bu değerlendirmeyi yapıyor mu?

İkinci Sorum,
bir yönde çerçeve diğer yönde perde sistem olarak hesap yapılan bir yapı daha var ilk bahsettiğimin bodrumlusu.
Burada da x yönünde yine normal sünek, y yönünde karma seçiyorum, Min as 0,189 gibi bir rakam çıkıyor ve bu da beni y yönünde yüksek sünek olarak düzeltmeye yönlendiriyor.
Peki bu noktada bir doğrultuda normal diğer doğrultuda yüksek sünek çözmenin sakıncası var mıdır? :?:

Ekli dosyalar

• r.png
    r.png
    60.6 KB · Görüntüleme: 3,945
Merhaba,

Tdy 2007 madde 2.5.1.2 ve madde 2.5.1.3 teki ifadeler süneklik düzeyinin bir deprem doğrultusunda yüksek diğer deprem doğrultusunda karma seçilmesine izin verdiği anlaşılıyor. Aksi durumlarda süneklik düzeyi her iki yönde de aynı seçilmeli.
Programda süneklik düzeyinin seçimi kullanıcı inisiyatifindedir. Her iki yön için aynı seçilmesi uygun olur.

İyi çalışmalar

asıl soru burada, deprem yönetmeliğine göre ''Süneklik düzeyi bir deprem doğrultusunda yüksek veya karma, buna dik
diğer deprem doğrultusunda ise normal olan sistemler, her iki doğrultuda da süneklik
düzeyi normal sistemler olarak sayılacaktır.'' ibaresi var.
Ben şablona göre karma sistemi değiştiremem, x yönünde illaki yüksek sünek yapmaya zorluyor beni yönetmelik.
Yönetmelikte yer alan ''normal sistemler olarak sayılacaktır'' derken normal sisteme çevirilmeli mi, yoksa program kendi içinde bu değerlendirmeyi yapıyor mu?

Bu sorunun cevabını ben de çok merak ediyorum. Süneklik düzeyi ile ilgili sınırlamalar hem sebep hem sonuç oluyor sanki.

Daha önce yapmış olduğum bir projede sınırlı süneklilikte betonarme çerçeveyle karşılanan binaları tıkladım oldu. Şuan yapmış olduğum projede ise sınırlı süneklilikte betonarme çerçeveyle karşılanan binaları tıklayamıyorum. Sadece yüksek süneklilikte tıklayabiliyorum. Sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• MEHMET YILMAZ STATİK.ide10
    3.7 MB · Görüntüleme: 306
erşahinler":hmog9o7b' Alıntı:
Daha önce yapmış olduğum bir projede sınırlı süneklilikte betonarme çerçeveyle karşılanan binaları tıkladım oldu. Şuan yapmış olduğum projede ise sınırlı süneklilikte betonarme çerçeveyle karşılanan binaları tıklayamıyorum. Sadece yüksek süneklilikte tıklayabiliyorum. Sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim.

selamlar,

ide 10.09 yuklu bende ve dosyanızı actıgımda sınırlı süneklik seçilebiliyor. Ancak yönetmeliğin 4.3.4.3 maddesıne göre DTS 2 olan yapınızı sınırlı çözemezsiniz.

Geri