Yunus Bey,

Forumda sadece ideCAD yöneticileri yok. ideCAD kullanan kullanmayan bir çok insan buradan faydalanmakla birlikte gerektiğinde sorulara cevap veriyor. Tamamen iyi niyetle, beklenti içinde olmadan hem de.

Soru sormanın da bir adabı olduğunu düşünüyorum. Bizler mühendis isek; sorunu doğru teşhis edip, sorunu çözmek için yaptığımız çalışmaları belirtip nihayetinde bir yardım talep etmeliyiz diye düşünüyorum.

Okul çalışma grubundaymış gibi "perde kesme güvenliği sağlamıyor" başlığını atıp hiç bir açıklama yapmadan model dosyası yüklemenin saygısızlık olduğuna inanıyorum.

Perdelerin ve poligon perdelerin kesme güvenliği ile ilgili aşağıda verdiğim linkleri inceleyin;

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar.

4 bodrum + zemin + 2 kattan oluşan projemde .... Radyedeki problemi zemin emniyetini ortalama gerilmeye göre analiz et seçeneği ile giderdim. Projenin uzun tarafı yaklaşık 48 m ve düğüm noktası çok fazla...kolon ve kirişlerdeki problemleri hallettim sayır sadece 1 perdede kesme güvenlğini sağlayamadım.. Perdenin uçlarına kolon ekleyerek gideremedim sorunu.Nasıl bir çözüm geliştirebilirim ?..

yunussacikk":6kjnmyvb' Alıntı:
4 bodrum + zemin + 2 kattan oluşan projemde .... Radyedeki problemi zemin emniyetini ortalama gerilmeye göre analiz et seçeneği ile giderdim. Projenin uzun tarafı yaklaşık 48 m ve düğüm noktası çok fazla...kolon ve kirişlerdeki problemleri hallettim sayır sadece 1 perdede kesme güvenlğini sağlayamadım.. Perdenin uçlarına kolon ekleyerek gideremedim sorunu.Nasıl bir çözüm geliştirebilirim ?..
Merhaba,

Eklediğiniz projede P04 perdesindeki kesme sorunu etriye yetersizliğinden kaynaklanıyor. (Perde kesme güvenliği raporundan görebilirsiniz.) Perde donatı seçimi diyaloğunda daha büyük etriye çapları seçilirse sorun çözülür.

Not:4.bodrum katta K117-118-119 vb. kirişlerine pozitif kot verilmiş. Ancak bu kirişlerin bağlandığı S4 ve S5 kolonlarına üst kot verilmemiş. Aynı kolonlara bir üst katta da kot verilerek düşey süreklilik sağlanmalı. (S1 ve S2 kolonu için de aynı durum geçerli)

İyi çalışmalar

Betonarme perde donatı seçiminde bir tek Q8 etriyesi açık olduğu için kesme kapasiteniz yetersiz kalmış. Q12 donatısını açınca sorun kalmıyor.

Sadece ilgi perdeyi seçtikten sonra, perde raporunu bastırırsanız maksimum kesme sınırı olan 0.22*b*d*fcd sınırının aşılmadığını ama donatının yetersiz kaldığını (Vr) görebilirsiniz. İyi çalışmalar.

qEBO2V.png

bir sorum daha olucak yarı rijit diyafram seçeneği ile çözdüğümde neredeyse hata vermeyen perde ve kolonum yok ... tam rijitle çözsem olurmu sizce?

verdiğiniz bilgi için teşekkürler sorunu söylediğiniz şekilde çözdüm bir çok defa karşılaştığım problemin sanırım kaynağını bulmuş oldum...Fakat yarı rijit çözdüğümde neredeyse hata vermeyen kolon perdem yok sizce tam rijit çözmemde bir mahsur var mıdır? Birde kot üst kot vereceğim kolonların bir üst kotundaki kolonlarda kot vermem gerikir mi? kolonların iç içe girmemesi için.

Projenize bakmadım ama tam rijit olarak da çözebilirsiniz. şuan ki yönetmelik izin veriyor( mühendisin tercihinde). Yeni çıkacak yönetmelik ise yarı rijit olarak çözün diyor.

Ben olsam ekteki gönderdiğim projenin 1. bodrum katında gösterdiğim gibi akslardım. Mimariye baktığınızda belli mesafedeki bir yay üzerine oturduğu görünüyor. Üç tane yay aks ve sonrasında sadece köşeleri tarif eden düşey ve yatay akslar. Yay mesafesini kenarda temsili olarak verip haritacıya merkezi göstermeniz gerekir diye düşünüyorum. (Çizimin kenarındaki Blok Aplikasyon şablonu) Tabi kalıp planında büyük yayı çizmeyeceksin. Yoksa bu büyüklükte kağıt bulamazsın :) Ben daha önce benzeri bir projede böyle yapmıştım.

Burada dikkat etmen gereken şey yay üzerindeki kolonları bu aplikasyona göre küçük kaydırmalar yaparak aks kesişimlerine oturtmanızdır. Bir tavsiye: Projelerinizde kolon akslarını açık tutun. (ayarlar/genel ayarlar/genel ayarlar sekmesi/ kolon akslarını çiz) Bu kolon akslarındaki okların başlangıç uçları aks kesişim noktalarına yerleşirse aplikasyonunuz hatasız olur, anlaşılır olur.

Dosya linki aşağıdadır. Kolay gelsin...

Perdelerde kesme güvenligi ve donatı eksikligi gösteriyor ve baya sık atıyor düzelttim fakat aynı hatalari veriyor dosyam çok tam rijit çzömeme rağmen boyutu 4mb den yüksek oldugu için yükleyemıyorum ne yapmamı öenerirsiniz ?

merhabalar projede perdelerde ne kadar değişiklik yaparsam yapayım kesme güvenliği ve temelde donatı yetersiz sorununu aşamıyorum yardımcı olursanız sevinirim.
Proyeide yüklemeyi denedim fakat hata veriyor.

Perde başlık bölgeleri, kritik perde yüksekliği otomatik tespit edilir ve uygulanır. Sizin başlık bölgeleri için kolon tanımlamanız hatalı olmuş.
Bu perdelerdeki başlık için tanımlanmış tüm kolonları silin ve Perde komutu ile tanımlayın.

U ve L tipi perdelerin her biri bir grup adı verilerek Grup olarak tanımlanmalı. GrpU1 , GrpU2, GrpL1 , GrpL2 gibi perde grup adı verin ve tüm katlarda aynı ismi kullanın

Modelinizi düzelttikten sonra sorunlarınız devam ederse tekrar gönderebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• perdeler.png
    perdeler.png
    26.4 KB · Görüntüleme: 17,209
  • grup.png
    grup.png
    32 KB · Görüntüleme: 17,203
MERHABALAR...
PERDE KESME GÜVENLİĞİ SAĞLANMIYOR HATASI ALIYORUM.
ÇÖZÜM İÇİN DAHA BÜYÜK ÇAPTA DONATI ARTTIRIMINI YAPTIM KESİTİ ARTTIRDIM YİNE BİR SONUÇ ALAMADIM
PROJEMDE YİNE BENZER BİR ÇOK HATA VAR MESELA RADYE TEMELDE DONATI YETERSİZ HATASI KİRİŞLERİN BAZILARINDA KİRİŞ NMAX HATASI ACABA BUNLARLA ALAKALI OLABİLİR Mİ
BU PROBLEMLERİ DE AŞAMADIM.
İŞİN İÇİNDEN ÇIKAMADIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜRLER.

Merhaba
Öneri proje ekte.
V10.16 ile çözüldü. Yüklemedi iseniz. Bursa Ofisi ile görüşün.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO11 2812.ide10
    3.6 MB · Görüntüleme: 597
Ünver hocam öncelikle çok çok teşekkür ederim.
Benim kullandığım sürümde 10.16 sürümü acaba benim kullandığım programda mı bir problem gördünüz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri