yunussacikk

Tanınmış Üye
Mantar döşeme nasıl hesaplanır ?
Daha önce kirişli bir şekilde çözdüğüm projemde mantar döşeme istendi daha önce hiç mantar döşeme çözmemiştim. Nasıl bir modelleme yapmam gerekir ve analiz ayarlarım değişir mi?

Re: mantar döşeme

Merhaba,
Kirişsiz döşeme veri girişinde dikkat edilecek hususlar genel olarak şunlardır;
*Döşeme sınırları döşeme kenarı ile oluşturulmalı.
*Kirişsiz döşemenin donatı aks tipi kirişsiz radyede olduğu gibi üstte+altta düz donatı şeklinde düzenlenmeli.
*Analiz Ayarlarında Yarı rijit diyafram seçeneğine göre analiz yapılmalı.

Aşağıdaki linkte örnek bir proje mevcuttur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

İyi çalışmalar

Meraba örnek kirişsiz döşemenizi inceledim anlayamadığım durumlar oldu.. Döşeme kalınlık kontrolü raporları incelendiğinde döşeme hesap akslarına paralel kolon açıklıklarından en küçüğü her hesap aksı için 'ln' değeri olarak alınmaktadır.(ve hiç birinde kullanıcı tarafından müdahale ile girilmemiş program otomatik bu şekilde değerler almıştır) Oysa 'ln' değeri döşeme açıklıklarından (hesap aksına pararel ve Kolon arası mesafesi en fazla olan) uzun kenar olan olarak seçilmelidir.Yani program en küçük aralığı değil en büyük aralığı Ln değeri olarak almalıdır ve bu bulunan değer tablasızda 30 tablalıda 35 e bölünerek >18, >14 kalınlık kontolü yapılmalıdır.

Bir diğer husus Kirişsiz döşemenin sehim hesabındadır. Buradaki 'Ln' döşeme temiz açıklık değeri de hesap aksının toplam uzunluğu olarak program tarafından alınmaktadır.. 40 metrelik bir hesap aksında arada 7 kolon olmasına rağmen ortalama kolonlar arası temiz açıklık 6m iken , temiz açıklığı hesap aksı uzunluğu (40m ) alarak sehim hesabında ani ve toplam sehim sonuçlarındaki kıyaslamanın doğru verilmediğini düşünüyorum. vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla

Merhaba,

Kalınlık kontrolü için "Betonarme hesap aksı edit" komutu kullanılarak, kalınlık kontrolü için kullanılacak değer tanımlanabilir.

Sehim kontrolleri için ayrı bir model oluşturulabilir. Döşeme kenarları ile sistem bölünerek döşeme tanımlanmalı. Ekteki gibi iki ayrı model oluşturulmalı bu model hem sehim hemde kalınlık kontrolünde de kullanılabilir.

Mantar döşemelerde sehim ve kalınlık kontrolüne ilişkin istekler notlarımız arasındadır.kalınlık.pngmodel.png

merhaba
kirişsiz plak döşeme ile oluşturdugum projede döşeme kalınlığını kurtaramadım. Raporlara baktığımda bazı döşeme parçalarımı konsol olarak aldığını ve h >ln/12 formülünü kullandığını gördüm. Bu şekilde almasının sebebi nedir? Modelde hata mı var?

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    112.5 KB · Görüntüleme: 22,205
yunussacikk":31jnskt0' Alıntı:
kirişsiz plak döşeme ile oluşturdugum projede döşeme kalınlığını kurtaramadım. Raporlara baktığımda bazı döşeme parçalarımı konsol olarak aldığını ve h >ln/12 formülünü kullandığını gördüm. Bu şekilde almasının sebebi nedir? Modelde hata mı var?

Merhaba

Betonarme hesap aksı edit ile hesap aksının donatı tipini değiştirin. Bir ucu boşta donatı aksının donatı tipi varsayılan olarak konsol donatısı seçilir. Konsol olmadığını düşündünüz betonarme hesap aksının donatı tipini siz değiştirebilirsiniz.

Not: Projenizi yarı rijit diyafram seçeneği ile çözmelisiniz.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    75.7 KB · Görüntüleme: 22,146
Ek olarak iki döşeme boşluğu arasında 15 cm'lik döşeme parçası kalıyor. Bunun uygulanabilirliğini gözden geçirmenizde fayda var.

İyi çalışmalarEkran Alıntısı.PNG

mergaba idecad in mantar döşeme örneğinde kalınlık ve sehim kontrolü için gösterdiğiniz gibi bir model üzerinden gidilmemekte. Bunun yerine döşemede belirli bölgelere betonarme hesap aksı çizilmekte.

Betonarme hesap akslarnı çizmekteki amaç nedir. Bu çizdiğimiz aksları ve sınırlarını ayrı döşeme olarak mı algılıyor.

yunussacikk":2wzik8cq' Alıntı:
Betonarme hesap akslarnı çizmekteki amaç nedir. Bu çizdiğimiz aksları ve sınırlarını ayrı döşeme olarak mı algılıyor.

Betonarme hesap akslarını çizmekteki amaç, hangi hatta tasarım momentleri kullanılarak döşeme betonarme hesabı yapılacağını, hangi donatı tipinin kullanılacağını, çizileceğini belirlemektir. Ayrıca döşeme kalınlığı ve sehim kontrolünde esas alınan açıklık değeri betonarme hesap aksı ile belirlenir.

yunussacikk":2wzik8cq' Alıntı:
Bu çizdiğimiz aksları ve sınırlarını ayrı döşeme olarak mı algılıyor.

Hayır.

Merhaba,

Hesap aksını geçirdiğiniz hat için döşeme donatısı betonarme tasarımı yapılır,bu hat için gerekli olan donatı otomatik seçilir.
Bu hesap aksının çalışma mesafeleri ile belirtilen alanda seçilen donatı yetersiz kalıyorsa otomatik olarak ilave donatı bölgeleri belirlenir ve bu bölgelere ilave donatı seçimi yapılır.
Dikdörtgen tipde döşemelerde hesap akslarının açıklıklardan geçirilmesi uygun olur. Planda düzensiz bir yapı için İsterseniz analiz modelinde döşeme Moment grafiği veya As1, As2 grafikleri incelenerek hesap akslarının nereden geçirilmesi konusunda fikir verir.
Sizin dikkat edeceğiniz şey yatayda ve düşeyde döşeme alanının tamamını hesap aksı ve çalışma mesafeleri ile belirlemenizdir.

Yatayda ve düşeyde hesap aksı çalışma mesafeleri önceki örnekte olduğu gibi birbirini takip etmelidir.
Hesap aksı çalışma mesafeleri birbiri içine geçerse bu bölgelerde her aks için donatı seçimi yapılacağından mükerrer donatı hesaplanır ve metrajınız artar
Hesap aksı ve çalışma mesafeleri belirlenmemiş bir alanda da donatı hesabı yapılmaz ve metraja yansımaz.

Döşemede boşluklar varsa, döşeme açıklıkları farklı ise , kolon yerleşimi farklı ise bu bölgelerde ilave hesap aksları tanımlanması uygun olur.

Re: mantar döşeme

Merhaba;
Buradaki hususlar v10.14 için de geçerli midir? Sistemde bir tane kiriş kullanmamız halinde bile kolon başlığı koymalı mıyız?

Levent Özpak:288m9aci' Alıntı:
Merhaba,
Kirişsiz döşeme veri girişinde dikkat edilecek hususlar genel olarak şunlardır;
*Döşeme sınırları döşeme kenarı ile oluşturulmalı.
*Kirişsiz döşemenin donatı aks tipi kirişsiz radyede olduğu gibi üstte+altta düz donatı şeklinde düzenlenmeli.
*Kenarların bir kısmında veya tamamında kiriş veya panel olması durumunda zımbalama tahkiki yapılması için yükseklik ve tabla yüksekliği değerleri sıfır verilerek kolon başlığı yerleştirilmeli.
*Analiz Ayarlarında Yarı rijit diyafram seçeneğine göre analiz yapılmalı.

İyi çalışmalar

Bu basit mantar döşeme modellemem doğru mudur acaba? Dosyayı ekte yüklüyorum. Maks kolon aralığını Ln değeri olarak aldım

Ayrıca eğimli bir çatı döşemesine sahip. Eğimi modelleme yaklaşımım uygun mudur merak ediyorum. İlk önce kolonların üst kotuyla oynayıp akabinde döşemenin eğimini verdim

Ekli dosyalar

• mantar döşeme - Kopya.ide10
    1,002.2 KB · Görüntüleme: 512
unver":2ei6qf57' Alıntı:
Merhaba
desperado":2ei6qf57' Alıntı:
Bu basit mantar döşeme modellemem doğru mudur acaba?
Döşemeler kolonlara oturması lazım. Sizinki oturmuyor.

Ünver ÖZCAN
Merhaba Ünver bey
Evet siz söyleyince farkettim, akabinde subasman katı oluşturup, subasman perdelerini burada tanımladım
Bu sefer eğim verirken de tek tek eğim vermek yerine tüm objeleri seçerek eğim verdim (sanırım daha başarılı oldu). Ancak eğim vermeden önce analiz yaptığımda sehim hatası vermiyor. Eğim verdiğim zaman ise sehim var. Anlayamadım. Nerede yanlış yapıyor olabilirim acaba? Yeni denememi ek olarak yükledim, acaba bakabilir misiniz? Ayrıca eğim verdiğim zaman ortadaki kolonlar neredeyse hiç eksenel kuvvet almıyor. Muhtemelen bundan kaynaklıyor. Acaba Eğimsiz analiz yapıp, idecad 2d düzenleme araçlarıyla gerekli donatı ve kesit düzenlemelerini yapsam, yanlış yapmış olur muyum?
(Bu arada mesajlarınızı senelerdir takip ediyorum, teşekkür etme ihtiyacı hissediyorum)

Ekli dosyalar

• deneme mantar.ide10
    923.5 KB · Görüntüleme: 420
Merhaba
Geometri kontrolündeki hataları düzeltin.

desperado:3lwvzxd6' Alıntı:
Nerede yanlış yapıyor olabilirim acaba? Yeni denememi ek olarak yükledim, acaba bakabilir misiniz? Ayrıca eğim verdiğim zaman ortadaki kolonlar neredeyse hiç eksenel kuvvet almıyor.
Sihirbazda eksik yerler birakmissiniz. Sihirbazın yönlendirmesi ile tamamlayın.
Daha sonra analiz yaptırın.

SİHİRBAZ.png

Ekteki proje 10.20 versiyonda hatasız rapor alınabiliyor. Sorularım şunlar:

1) 10.20 versiyonda zımbalama için kolon başlığı kullanmak zorunda mıyız? Ya da Kolon başlığını 10.20 versiyon itibari ile nerelerde ne zaman kullanırız?Zira zemin katta s2 kolonundaki kolon başlığını silip analiz yaptığımız zaman s2 kolonunda zımbalama hatası veriyor. Zımbalama hatasını zımbalama donatısı ile zaten geçebiliyorum.

2) 1.kattaki gibi bazı kenarlara, cephelere kiriş yapılmasının kirişsiz döşeme sistemi açısından bi dezavantajı olur mu? Yani sistem "kirişsiz döşeme" ama kiriş yapıyoruz, mantıksız gibi oluyor. Ama benim fikrim daha iyi olacağı yönünde. Sizin fikirleriniz nedir? Ayrıca bu kirişin yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katı olmak zorunda mıdır? Kolon başlığı konması gerekir mi?

3)Rapordaki R katsayısının seçim nedeni şemasına göre bizim sistemimizin (Kirişsiz döşemeli A13 taşıyıcılı sistem) madde 4.3.4.6'yi sağlaması gerekiyor gibi anlaşılıyor. Değerlendirebilir misiniz?
mdev.png

ersinmat:2yhd5kvl' Alıntı:
Ekteki proje 10.20 versiyonda hatasız rapor alınabiliyor. Sorularım şunlar:

1) 10.20 versiyonda zımbalama için kolon başlığı kullanmak zorunda mıyız? Ya da Kolon başlığını 10.20 versiyon itibari ile nerelerde ne zaman kullanırız? Zira zemin katta s2 kolonundaki kolon başlığını silip analiz yaptığımız zaman s2 kolonunda zımbalama hatası veriyor. Zımbalama hatasını zımbalama donatısı ile zaten geçebiliyorum.
Kolon başlığı zımbalama sorunu olan kolonlardaki zımbalama dayanımını sağlamak için kullanılır. Kolon başlığı ve tabla boyut koşulları ile ilgili TS 500 Şekil 11.3 ve şekil 11.4 ü inceleyiniz.

2) 1.kattaki gibi bazı kenarlara, cephelere kiriş yapılmasının kirişsiz döşeme sistemi açısından bi dezavantajı olur mu? Yani sistem "kirişsiz döşeme" ama kiriş yapıyoruz, mantıksız gibi oluyor. Ama benim fikrim daha iyi olacağı yönünde. Sizin fikirleriniz nedir? Ayrıca bu kirişin yüksekliği döşeme kalınlığının 3 katı olmak zorunda mıdır? Kolon başlığı konması gerekir mi?
Mimari tasarım ve uygulama açısından uygunsa zımbalama sorunlarını aşmak için dış çerçevede kiriş yapılması önerilmektedir.

3)Rapordaki R katsayısının seçim nedeni şemasına göre bizim sistemimizin (Kirişsiz döşemeli A13 taşıyıcılı sistem) madde 4.3.4.6'yi sağlaması gerekiyor gibi anlaşılıyor. Değerlendirebilir misiniz?
R Katsayısının Seçim Nedeni şeması ve Madde 4.3.4.5' teki ifade, Denklem 4.2' deki koşulun sağlanamaması durumunda taşıyıcı sistem tipinin deprem etkilerinin tamamının süneklik düzeyi yüksek perdelerle karşılanan durumlar için tanımlanan R, D katsayıları ve izin verilen en üst BYS'nin dikkate alınması gerektiği ile ilgilidir.

Kirişsiz döşemeli sistemlerde Madde 4.3.4.4' te ise iki aşamalı hesap istenmekte ve 1. aşama hesapta deprem yüklerinin tamamının perdeler tarafından karşılanması koşulu getirilmektedir. Toplam Mdev>=0.75Mo koşulunun sağlanmasına yönelik bir yaptırım getirilmemiştir.

Kirişsiz döşemeli sistemlerde Madde 4.3.4.4' te ise Taşıyıcı sistem tipinin ne seçilmesi gerektiği yönelik bilgi verilirken Toplam Mdev>=0.75Mo koşulunun sağlanmasına yönelik bir yaptırım yoktur.4.3.4.5.png4.3.4.4.png

ANALİZ YAPARKEN MODEL E1 ANALİZİ SIRASINDA ÇOK FAZLA İTERASYON SAYISI BULUYOR VE DOLAYISIYLA ANALİZ SONUÇLANMIYOR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

Ekli dosyalar

• FERİDUN GERENKÖY BETONARME.cde
    781.9 KB · Görüntüleme: 30
Geri