Alışveriş merkezi

gokhanv3

Yeni Üye
selam arkadaslar 2 sorum olacaktı 1.si projede raporlara baktığımda sorun yok yanlız geometrık kontrol yaptığımda kiriş genişliği kiriş yüksekliği ve kolon genişliğinden fazla olamaz uyarısı veriyor kolonlar 55*55, kirişler 100*30 yatık kiriştir acıklık 7.4 olduğu için kiriş boyutu 1m de kurtardı sistemede mimari açıdan oynıyacağım tek boyut kirişin genişliği sizce sakıncası olurmu bu durum 2.sorumda kaset döşemede gene geometrik kontrolde kaset döşeme tipik kiriş tanımlamaası hatalı uyarısı veriyor nedenini anlamadım proje büyük olduğundan ekleyemedim teşekkürler

Merhaba,
1-Projenizde T.D.Y. 3.4.1.1 e göre kiriş genişliğiniz kolonun kirişe dik genişliği+kiriş yüksekliğinden fazla olmamalı. Yani verdiğiniz örneğe göre kiriş genişliği 55+30=85 cm den fazla olmamalı. Bu şart sağlanmadığında yönetmeliğe uyulmamış olur. Eğer kiriş yükseliği ve genişliğini değiştiremiyorsanız, kolonun kirişe dik genişliği arttırılabilirsiniz.
2-Kaset döşemede tipik kirişler tanımlanmamış veya sürekliliği hatalı olabilir. Kaset döşeme tipik kirişleri tipik kiriş belirle komutu ile tanımlayabilirsiniz. Sürekliliği olan kaset döşemelerin tipik kirişlerinin de sürekli olması uygun olur. İncelemeniz için küçük bir örnek ekledim. Örnek te yeşil renkli kaset kirişleri, tipik kirişlerdir.
İyi çalışmalar

yaptığım kaset dösemeli sistemde geometri kontrolünde kirişli döseşemde kiriş yüksekliği şartı sağlanmıyor diyor bunu nasıl çözebilirim

Ekli dosyalar

• kaset.ide7
    1 MB · Görüntüleme: 569
muhammed47":he6s2kp3' Alıntı:
yaptığım kaset dösemeli sistemde geometri kontrolünde kirişli döseşemde kiriş yüksekliği şartı sağlanmıyor diyor bunu nasıl çözebilirim

Sisteminizde açıklığınız çok fazla. Zaten bu şartlarda bir döşemenin (kaset de olsa) (taşınabilirliği tartışılır, belkide tartışılmaz) Boyutlarla ilgili TS 500'ün ilgili maddesinin ilgili bölümünde: "Bir doğrultuda çalışan dişli döşemelerde dişler arasındaki serbest aralık 700 mm den fazla olamaz. Tablanın kalınlığı serbest diş aralığının 1/10 undan ve 50 mm den, diş genişliği ise 100 mm den az olamaz. Toplam diş yüksekliğinin (plakla birlikte) serbest açıklığa oranı, basit mesnetli tek açıklıklı döşemelerde 1/20, sürekli döşemelerde 1/25, konsollarda ise 1/10 den az olamaz. " denilmektedir. Bu durumda sanırım sizin döşemenizin kaset kirişlerinin yaklaşık yüksekliği = 12m / 20 = 0.60m olmalı.

Ayrıca tavsiye: Kaset kirişlerinizin aralıklarını 40cm den genişliklerini de 10cm daha fazla yapmalısınız. Zaten yüksekliklerini değiştireceksiniz. Kolonları karşılıklı kirişlerle bağlama düşüncesini de gözardı etmeyin derim. Ayrıca taşıyıcı sistem davranış katsayınızı gözden geçirin. Tüm katlarda devam etmeyen perdeleriniz var.

muhammed47":31kf03ml' Alıntı:
Merhaba,

Kaset döşemenin temiz açıklığı 14.93 metre kaset diş yüksekliği L/20 şartından dolayı 75 cm olmalı. Ayrıca döşemelerin donatı aksları düz+pilye ve konsol olarak değiştirilmiş. Kaset döşeme plağının donatı aksı dağıtma donatısı olacağından, donatı tipi altta düz donatı seçilmeli.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• kaset_2.cde
    603.9 KB · Görüntüleme: 613
Levent Özpak":2pymi0b6' Alıntı:
muhammed47":2pymi0b6' Alıntı:
Merhaba,

Kaset döşemenin temiz açıklığı 14.93 metre kaset diş yüksekliği L/20 şartından dolayı 75 cm olmalı. Ayrıca döşemelerinde donatı aksları düz+pilye ve konsol olarak değiştirilmiş. Kaset döşeme plağının donatı aksı dağıtma donatısı olacağından, donatı tipi altta düz donatı seçilmeli.

İyi çalışmalar

Levent Bey,
Düzeltmeniz için teşekkür ederim. Nedense kısa doğrultuyu baz almışım, sanırım hep kiriş geçirme düşüncesinden olsa gerek.

merhabalar kolay gelsin .
zemin katta d13 döşemesinde geometri kontrolünde dişli (nervür /kaset) döşemelerde diş yüksekliği şartı sağlanmıyor hatası alıyorum . ts 500 ü inceledim . koşulları sağlıyor görünüyor .
k103 ve k102 kirişlerini 50/32 yapınca hata kalkıyor .
anlamadım malesef . nasıl olduğu konusunda aydınlatırsanız sevinirim .

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
3428":24olfncl' Alıntı:
merhabalar kolay gelsin .
zemin katta d13 döşemesinde geometri kontrolünde dişli (nervür /kaset) döşemelerde diş yüksekliği şartı sağlanmıyor hatası alıyorum . ts 500 ü inceledim . koşulları sağlıyor görünüyor .
k103 ve k102 kirişlerini 50/32 yapınca hata kalkıyor .
anlamadım malesef . nasıl olduğu konusunda aydınlatırsanız sevinirim .
Aşağıda şekilde gösterdiğim gibi döşeme kenarı 641 cm geliyor. TS500 madde 11.3.2 göre 641/20=30.05 oluyor, yani yükseklik yeterli değil,
Yalnızca K103 kirişini 50 cm yaparsanız dahi, kenar boyu 640 cm oluyor. 640/20=32 cm yeterli hale geliyor.

PROGRAM YORUMUM: Bu durumu görünce programa güvenim daha da arttı.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• D13.png
    D13.png
    470.4 KB · Görüntüleme: 460
merhaba
Bişey daha sormak istiyorum . paylaştığım projede tek parça radye ama üstte ki katları dilatasyonlu çözmek istiyorum . nasıl bir analiz önerirsiniz. yani ne yapmam daha doğru olur ?

Merhaba
3428":1oud1i0x' Alıntı:
Bişey daha sormak istiyorum . paylaştığım projede tek parça radye ama üstte ki katları dilatasyonlu çözmek istiyorum . nasıl bir analiz önerirsiniz. yani ne yapmam daha doğru olur ?
Önerilerim;
--Arada yeterli dilatasyon boşluğu olması gerekir,
--Kat yükseklileri, kat sayıları, bodrum kat durumu ve R katsayıları her iki yönde aynı olursa beraber çözün. Kısacası sihirbazdan ayrı ayrı seçim yaptığınızda, her iki yapıda aynı ise beraber çözebilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Geri