S04 S06 Kolonlarında zımbalama hatası

Linkteki projemde bodrum katta S04 S06 Kolonlarında zımbalama hatası ve K01 Kirişinde max pursantaj sorunu var yapı bitişik nizam ve kademeli problemı çözemedim ACİL yetiştirmem gereken bir proje yardımcı olurmusunuz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: ZIMBALAMA HATASI

Merhaba,

Temel tasarımınız hatalı kontürde sürekli temel çizip içine radye temel tanımlamışsınız. 7 versiyonda böyle bir temel modelleyemezsiniz. Radye temelle yük aktarımı olmayacaktır. 8.504 versiyondan itibaren çözümü yapılabilir.
Kirişli radye temel modellemek istiyorsanız tüm kolon ve perdeleri sürekli temeller ile ızgara şeklinde bağlayın ve içine radye temel tanımlayın. Radye kısımlarına kolon ve perde gelmemelidir.
veya Kirişsiz plak radye temel yapabilirsiniz. Bu durumda temel modunda döşeme kenarı ile temelin çevresini çizin ve içine radye temel tanımlayın.
Radye temel içinde asansör çukurunu modellemeyin. Küçük temeli silin. Perde kotlarını 0 yapın. Asansör kuyusu detayı ve modellemesi hakkında aşağıdaki linki inceleyin.

Kolon kiriş birleşim güvenliği hatalarının çözüm yöntemlerini anlatan döküman ektedir.

Ekli dosyalar

• Kolon Kiriş birlesim kesme güvenliği.pdf
    115.9 KB · Görüntüleme: 187
Re: Zimbalama hatsi

Tesekkur ederim yasin bey kolon ve kırişle ilgili problem çözüldü fakat bu defada zemin emniyeti olumsuz kalınlığı arttrıp donatıyı çiftyön uzun yaptım fakat kurtarmıyo ne yapmalıyım.

Re: Zimbalama hatsi

Merhaba
Projenin son hali ektedir 3 taraftan bitişik ve sadece tek taraftan ampartman çıkabiliyorum sonuç olarak ZEMİN EMNİYETİ OLUMSUZ ve zeminin iyileştirme ihtimali yok malesefki, bu problemi nasıl çözümleyebilirim yapıdakı eksiklikler nelerdir tecrübeli meslektaşların yardımlarını beklıyorum.
iyi çalışmalar.

Re: Zımbalama hatası

Merhaba Ünver bey öncelikle geç bir tesekkür olacak ama Çok Teşekkür ediyorum.O gün içinde projeyi teslim etmem gerektiğinden belli bi saatten sonra cevap gelmeyince bakmadım mesajlara. Ve ben projeyi her kolon arasını kirişle geçerek kirişli radye yaptım 60 lıkla çözdüm sisteme tekrar girince de taşıdı.
Fakat sadece radyeli nasıl çözümlediniz sistemi bilmek isterim yanlış ve eksiklerim nelerdi bu tarz çaplı ve kademeli projelerde ne yapmalıyım kısaca cevaplayabilirmisiniz.

İlginize çok teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

Geri