Çizim alırken K01 ismi BZA001 oluyor

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhaba arkadaşlar.. İdecad7 versiyonunda çizim alırken ekteki gibi kolon, kiriş, perde ve döşeme isimleri bozuluyor. Plana geldiğimde ise herhangi bir bozukluk yok. (Örnek: Planda K01 olan kiriş, çizim alırken "BZA001" oluyor; aynı şekilde döşeme, kolon ve perdeler de) Sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    30.9 KB · Görüntüleme: 8,121
Re: Çizim alırken isimlendirme problemi

Yapı içinde birden fazla rijit diyafram olduğu için bu şekilde isimlendirme meydana geliyor. (Zemin katta A bölümüne ait isimlendirme, B bölümüne ait isimlendirme)

Kat Parametrelerinde her bir rijit diyaframa istediğiniz indisi verebilirsiniz.

Teşekkürler Niyazi Bey.. Peki başka bir sorum daha var. Proje dilatasyonlu ve dilatasyonun her iki tarafında kotlar farklı.. Bu durumda tek bir diyaframda çözmek sıkıntı yaratır mı sizce? Ayrıca bu işin mantığı nedir?

huseyinakkus56":33lg2i8d' Alıntı:
Proje dilatasyonlu ve dilatasyonun her iki tarafında kotlar farklı.. Bu durumda tek bir diyaframda çözmek sıkıntı yaratır mı sizce? Ayrıca bu işin mantığı nedir?

Döşeme kütleleri kendi içinde farklı rijit diyaframlar olarak çalışırlar. Döşeme kütleleri arasında fiziksel bir bağlantı yoksa her bir döşeme kütlesi rijit diyafram olarak çözülmelidir.

Yapınız dilatasyonlu ve üstelik döşeme kütlerinde kot farkı olduğuna göre döşemeler arasında bir bütünlük söz konusu değildir. Bu nedenle yapı tek rijit diyafram olarak çözülmez. İki farklı diyafram tanimlamanız lazım.

Anladım Hakan Bey çok sağ olun. Peki ayrı diyaframlar ile çözüm yaptığım takdirde bu isimlendirme problemini nasıl giderebilirim ?

huseyinakkus56":2scls3i4' Alıntı:
Anladım Hakan Bey çok sağ olun. Peki ayrı diyaframlar ile çözüm yaptığım takdirde bu isimlendirme problemini nasıl giderebilirim ?

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi Kat Parametrelerinde indisleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Ekteki örnek ekran görüntüsünde farklı rijit diyaframlara aynı indis verilmiştir.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    80.2 KB · Görüntüleme: 8,099

HakanŞahin":22azdc1j' Alıntı:
huseyinakkus56":22azdc1j' Alıntı:

Bir önceki mesajımda yazdığım gibi Kat Parametrelerinde indisleri istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Ekteki örnek ekran görüntüsünde farklı rijit diyaframlara aynı indis verilmiştir.

Merhabalar,
Programın son sürümünü kullanıyorum , kat parametrelerinde indis kısmını bulamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

e.zrl":1kj7x8az' Alıntı:
[Merhabalar,
Programın son sürümünü kullanıyorum , kat parametrelerinde indis kısmını bulamadım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba,
8.62 son versiyonda kat indisleri Kat Genel Ayarları'ndadır.

Ekli dosyalar

• EkranAlıntısı.PNG
    EkranAlıntısı.PNG
    62.2 KB · Görüntüleme: 7,257

Tekrar merhaba.. v10.03'de Yapıyı iki farklı diyafram olarak analiz ettirmek istiyorum bunu nerden yapabilirim? Yapıda dilatasyon var iki farklı blok şeklinde çalışıyor sistem.

huseyinakkus56":3rzfjkdo' Alıntı:
Tekrar merhaba.. v10.03'de Yapıyı iki farklı diyafram olarak analiz ettirmek istiyorum bunu nerden yapabilirim? Yapıda dilatasyon var iki farklı blok şeklinde çalışıyor sistem.
Merhaba,
Program dilatasyonlu yapılarda rijit diyaframları otomatik tespit eder.

-Kastınız rijit diyaframlara farklı indis vermek ise her bir rijit diyaframa farklı indis vermek için Kat Genel Ayarlarında ilgili katın indis sütununda diyafram sayısı kadar indis aralarda virgül kullanılarak yazılır.

Ekli dosyalar

• rd.png
    rd.png
    73 KB · Görüntüleme: 6,372
  • indis.png
    indis.png
    66.8 KB · Görüntüleme: 6,375

Demek istediğim büyük bir yapı dilatasyonla ayrılıyor. Bunları farklı iki diyafram olarak çözmek istiyorum. Analiz yaparken "iki farklı diyafram olarak çöz" diye bir seçenek çıkmadı karşıma. Ben bunu kendim yapmak istiyorum. Öncesinde size de sorayım: Bunu tek diyafram olarak çözmemde bir sakınca olur mu? Olacaksa nasıl iki diyafram olarak çözebilirim?

huseyinakkus56":2585asqk' Alıntı:
Demek istediğim büyük bir yapı dilatasyonla ayrılıyor. Bunları farklı iki diyafram olarak çözmek istiyorum. Analiz yaparken "iki farklı diyafram olarak çöz" diye bir seçenek çıkmadı karşıma. Ben bunu kendim yapmak istiyorum. Öncesinde size de sorayım: Bunu tek diyafram olarak çözmemde bir sakınca olur mu? Olacaksa nasıl iki diyafram olarak çözebilirim?
8 versiyonundan itibaren dilatasyonlu yapılarda rijit diyaframlar otomatik tespit edilir ve uyarı verilmez. Analiz modelinden bir önceki mesajda eklediğim resimde olduğu gibi rijit diyaframları görebilirsiniz. Eğer sisteminizde birden fazla rijit diyafram oluşmuyorsa projenizi eklerseniz inceleriz.
İyi çalışmalar

Levent Bey ayrıca projede sağ taraftaki blokta merdiveni yapıyla birlikte çözebilir misiniz? ben sıkıntı yaşadım da.. Teşekkürler..
Link:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

huseyinakkus56":1k1iy9oi' Alıntı:
Levent Bey ayrıca projede sağ taraftaki blokta merdiveni yapıyla birlikte çözebilir misiniz? ben sıkıntı yaşadım da.. Teşekkürler..
Link:
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Eklediğiniz projede 14-15 akslarında dilatasyon var ve iki rijit diyfram da tüm katlarda doğru bir şekilde tespit ediliyor.

Merdiven mesnetlerinin yapı ile birlikte çözüm koşullarına göre düzenlenmesi gerekiyor.

İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• tümrd.png
    tümrd.png
    152 KB · Görüntüleme: 6,300
  • RD1.png
    RD1.png
    80.3 KB · Görüntüleme: 6,296
  • RD2.png
    RD2.png
    92.6 KB · Görüntüleme: 6,294
  • m-m.png
    m-m.png
    48.1 KB · Görüntüleme: 6,299

Şu görseldeki sorunun sebebi tam olarak nedir?

Ekli dosyalar

• 22222.png
    22222.png
    125.1 KB · Görüntüleme: 6,287

Levent bey son yaşadığım sorun çözüldü. Merdiven analizi yapınca öyle bir durumla karşılaştım. Analiz yapınca düzeldi.

Geri