Matris indirgemesinde pivot hatası

mrb ben projemi çözerken analizde sistem çözülemiyor başlığı altında "Matris indirgemesinde pivot hatası" diye bir hatayla karşılaştım anlamı nedir? nasıl düzeltirim yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar

Merhaba
Taşıyıcı eleman birleşimlerinde(kiriş-kiriş, kiriş döşeme kenarı gibi birleşimler) sorun olabilir. Projenizi eklerseniz inceleriz

İyi çalışmalar

Merhaba,

Çerçeve sisteminde hata veya hatalar var.Sistem çözülebilecek şekilde doğru kurulamıyor. Kirişlerin hatalı bağlantıları veya eleman düşey süreksizlikleri buna neden olabilir.

Projenize geometri kontrolü yaptırın, 3 boyutlu çerçevede datalarınızı inceleyin..

Kolay gelsin..

fmwaral":2io0lmru' Alıntı:
aynı sorun icin bende bu sabah mesaj yazmıstım. Lakin denilenleri yapmama ragmen sorunu bulamıyorum.

emrebagdu":2io0lmru' Alıntı:
projeyi ekledim incelerseniz sevinirim tekrar teşekkür ederim.

Her iki projenin dataları şu anda incelenmektedir. Sorunu tespit ettikten sonra çözümü bildireceğiz..

Teşekkürler...

emrebagdu":3impndtf' Alıntı:
mrb ben projemi çözerken analizde sistem çözülemiyor başlığı altında "Matris indirgemesinde pivot hatası" diye bir hatayla karşılaştım anlamı nedir? nasıl düzeltirim yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar
Projenizde 1. Bodrum katta K20-K250-K220 kiriş birleşimlerinde küçük bir parçası oluşmuş. (Diğer katlarda da aynı durum var) K220 kirişi kaçıklığı alttan tanımlı olarak ve K220-K250 kirişlerinin kesişimdeki düğüm noktasına bağlanarak çizilirse bu küçük kiriş parçası oluşmaz. Örnek projede bahsedilen kiriş birleşimleri bu şekilde yapıldı ve analiz yapılabiliyor.

İyi çalışmalar

merhaba aynı sorunu ben de yaşıyorum projemde.geometri kontrolünde herhangi bir hata görünmüyor ama analiz yapamıyorum döşeme kenarlarını vs düğüm noktalarından bağlamama rağmen.ilgilenebilirseniz sevinirim.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
mozyaylaz":29j80ljt' Alıntı:
hocam merhabalar projemde analiz yaptığımda pivot hatası alıyorum geometrik kontrol yaptığımda ise herhangi bir sorun görünmüor . konu hakkında yardımlarınızı talep ederim
Merdiven mesnetlemelerini ve R katsayılarını düzelttim.
Çözülmüş proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO ilk PROJE.cde
    1.4 MB · Görüntüleme: 275
semihocaktan:1phyk6go' Alıntı:
aynı sorunu yaşıyorum bakabilir misiniz
Merhaba,
Analiz ekranında ve 3 boyut ekranında sorunlu düğüm noktası ile ilgili bilgi verilmektedir. Sorun duvar objesi üzerine tanımladığınız mesnetsiz döşemeden kaynaklanıyor. Bu döşemeyi silerseniz projede analiz yapılabiliyor.
Döşemeler duvarlar ile birlikte çözülmez.

Proje ile ilgili bazı notlar:
-P1 ve P2 isimli elemanları poligon kolon olarak değil perde komutu kullanarak iki perde olacak şekilde modelleyiniz ve grup olarak tanımlayınız. Grup içerisinde 1/6 boyut oranını sağlamayan perdelerde, perde özelliklerinden 'Kısa başlık perdesi' seçeneğini işaretleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

-Merdivenlerde mesnet tanımlaması yapılmamış.
-Perdeleri tanımladıktan sonra X yönünde A15 seçilmesi uygun olur.
-TBDY 2018 Madde 3.3.1.1'e göre 2. Bodrum katı rijit kabul etmemeniz uygun olur. Kat genel ayarlarından Rijit X ve Rijit Y kutucuklarını işaretlemeyiniz.
-2. Bodrum katta SB205 ve SB215 isimli kolonları kirişsiz döşemlerde olduğu gibi döşemeye bağlanacak şekilde mesnetlemişsiniz. Kirişlerle çerçeve oluşturmanızı öneririm.
İyi çalışmlar.

Ekli dosyalar

• 1.png
    1.png
    149.4 KB · Görüntüleme: 1,559
  • Kısa başlık perdesi.png
    Kısa başlık perdesi.png
    19.8 KB · Görüntüleme: 1,561
Kolay Gelsin bir adet çelik kolonlu projem var. geometri hatası alıyorum. Matris indirgenmesinde pivot hatası yazıyor. birleşimlere baktım bir hata göremedim ama nasıl çözebilirim. yardımcı olur musunuz??

Ekli dosyalar

• MUGLA DEPO.ide10
    3.5 MB · Görüntüleme: 43
Merhaba;

Analiz yapamamanızın sebebi yapıdan çok uzakta unutulmuş bir makas olması, onu silerseniz analiz yapılabilir.

Öneri olarak yapıdaki çapraz yerleşimlerinizi gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Özellikle kolon aralarındaki çaprazların zemine kadar inmesi gerekir. Çatı düzlemindeki çapraz yerleşimiyle ilgili (diyafram etkisini sağlamaya yönelik) forumda daha önce örnek projeler paylaşılmıştı incelemenizde fayda var.

Saygılarınla.

Ekli dosyalar

• UNUTULMUŞ MAKAS.JPG
    UNUTULMUŞ MAKAS.JPG
    28.7 KB · Görüntüleme: 1,218
Merhabalar Projemin girişinde bir sorun olmadığını düşünüyorum fakat analiz Yaparken Pivot hatası verip geometri kontrolü yapın diyor geometri kontrolünü yapınca bir sorun ile karşılaşmıyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• çelik pazar yeri.cde
    634.2 KB · Görüntüleme: 47
merhaba bende aynı pıvot hatasını alıyorum yardımcı olabilir misiniz nerden katynaklı olduğunu bulamıyorum çok teşekkür ederim

Ekli dosyalar

• canantest.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 16
Geri