Doğru olan düğüm noktası veri girişi nasıldır

Merhaba,

Genel bir sorum olacaktır, düğüm noktası oluştururken eleman dış ekseni veya iç ekseni olması hesaplamayı değiştiriyor mu? Bağlanan elemanları arası hesaplamayı?

Sorma nedenim genelde sürekli temellerde K hatası alıyorum bununla ilgili olabilir mi? Sürekli temeli, Perdenin doğrultusunda başlangıç ve bitiş yaparken diğer yönde biraz içerde kaldığı durumlarda bununla sıklıkla karşılaşıyorum.

Program veri girişi acısından doğru olan düğüm noktası veri girişi nasıldır?

Alttaki ST52 Sürekli temelinde ve P02 perdesi altından geçen sürekli temelde kaçıklığı eleman ortalı iken K hatası alıyordum. Bu tip birleşimlerde sürekli temeli perde ucuna doğru mu vermek gerekir?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

İyi çalışmalar...

Ekli dosyalar

• 2018-02-05_21-46-16.png
    2018-02-05_21-46-16.png
    48 KB · Görüntüleme: 11,533
Re: Düğüm Noktası

Merhaba
Önerilerim
--Y yönünde karma seçmişsiniz yüksek yapın,
--Bina çevresindeki perdeler su basman perdesi değil tiki kaldırın,
--Perde altı temeli mütemadi olmadığından kurtarmıyor mütemadi yapın,(yanındaki perdeyi de yapabilirsiniz.)
Yukarıdaki önerilerim doğrultusunda düzeltilmiş proje ekte
İlave olarak
--Merdiven mesnetlemesini yapıp yapı ile birlikte çözün,
--Kolonlarda B hataları var düzeltin,
--Temeli kirişsiz radye çözmenizi tavsiye ederim.

Ünver ÖZCAN

unver":1ywzg4d8' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim
--Y yönünde karma seçmişsiniz yüksek yapın,
--Bina çevresindeki perdeler su basman perdesi değil tiki kaldırın,
--Perde altı temeli mütemadi olmadığından kurtarmıyor mütemadi yapın,(yanındaki perdeyi de yapabilirsiniz.)
Yukarıdaki önerilerim doğrultusunda düzeltilmiş proje ekte
İlave olarak
--Merdiven mesnetlemesini yapıp yapı ile birlikte çözün,
--Kolonlarda B hataları var düzeltin,
--Temeli kirişsiz radye çözmenizi tavsiye ederim.

Ünver ÖZCAN

Önerileriniz için öncelikle teşekkür ederim.

Su basman perdesi ile alakalı kısımı rijit kat olarak işaretlendiği için mi dediniz? Su basman perdesi durumunu yanlış kullanıyorum o zaman doğru mudur? sadece kısa su basman durumlarında mı kullanılacak? devam etmeyen perdelerde işaretlemek yanlış mı olur?

Perde altını mütemadi yapmak veri girişi acısından doğru olur mu? forumda hep perdeler için başlangıç ve bitiş noktaları arasına tanımlamak gerektiğinden bahsedilmişti.

Düzeltilmiş kısımlar içinde teşekkür ederim, varolun...

Merhaba,
Sürekli temel kaçılıkları, boyutları, plak yüksekiği, hepsi analizi etkiler çünkü kolon-sürekli-temel ve varsa radye sonlu eleman bağlantılarını değiştirmiş oluyoruz. Hepsi birlikte çözüldüğü için sonuçlar da değişir. Analiz modelinde ne gibi farklar oluştuğunu 3boyutlu çerçevede görebilirsiniz.
Projenizde ise sürekli temel birleşim noktalarında kesme kuvvetleri yön değiştiriyor ve kesme kuvveti değerlerinde büyük sıçramalar görünüyor. Kesme kuvveti yetersizliğini aşmak için 2,7 ve I aksı üzerinde bulunan sürekli temel kaçıklıkları değiştirildi.
Düzeltilmiş projeyi şu linkten indirebilirsiniz.

Kesme kuvveti değerlerinde büyük sıçramalar oluşması yazılımsal bir durum olabilir, bu durumun incelenmesi için projenizi argeye bildireceğiz.

İyi çalışmalar

unver":2yeo0d9e' Alıntı:
Ünver ÖZCAN

UNVER Bey, gönderdiğiniz dosyada ST52 temelinde kolon-kiriş düğüm noktası üzerinden değilde kolon üzerinde ki diğer köşe noktadan bağlamışsınız sürekli temelleri bu yöntem üzerine alacağı yük durumunda değişikliğe sebep olmaz mı? bunu yapmak doğru mu onu idrak edemedim.

Vakit bulursanız lütfen cevap yazınız.

HakanŞahin:34jy14ri' Alıntı:
Merhaba,
Sürekli temel kaçılıkları, boyutları, plak yüksekiği, hepsi analizi etkiler çünkü kolon-sürekli-temel ve varsa radye sonlu eleman bağlantılarını değiştirmiş oluyoruz. Hepsi birlikte çözüldüğü için sonuçlar da değişir. Analiz modelinde ne gibi farklar oluştuğunu 3boyutlu çerçevede görebilirsiniz.
Projenizde ise sürekli temel birleşim noktalarında kesme kuvvetleri yön değiştiriyor ve kesme kuvveti değerlerinde büyük sıçramalar görünüyor. Kesme kuvveti yetersizliğini aşmak için 2,7 ve I aksı üzerinde bulunan sürekli temel kaçıklıkları değiştirildi.

Kesme kuvveti değerlerinde büyük sıçramalar oluşması yazılımsal bir durum olabilir, bu durumun incelenmesi için projenizi argeye bildireceğiz.

İyi çalışmalar

Hakan Bey teşekkür ederim cevabınız için Kolon altında ki kesme kuvveti değişimini bende gördüm ve K hatasının da buna bağlı olduğunu düşünmekteyim. Ebatların yeterli olduğunu da düşünüyorum.

Sorumun ilk kısmı için sizin görüşünüz nasıldır? Düğüm noktasını kolon çekirdeğinde oluşturmak ile eleman dış ekseni üzerinde oluşturmak hesaplamada farklılık yaratır mı? Özellikle sürekli temel veri girişi için.

Sorunuzu anlamadım, her iki durumu küçük örnek projelerde gösterin ve mesaja ekleyin, fark oluşur mu, inceleyelim. Eklediğiniz linkteki soruların yanıtları 7 versiyonu için geçerlidir. Sizin projenizde sürekli temel raporunu incelerseniz aynı sorunun olmadığını görebilirsiniz.

HakanŞahin":21a8pobs' Alıntı:
Merhaba,

İyi çalışmalar

Hakan Bey burda yaptığınız işlemde kaçıklık yönünü neye göre tayin ettiniz yazar mısınız? Buna benzer durumla sık sık karşılaşıyorum da.

BetonArt Yapı":1ks6cp2c' Alıntı:
Hakan Bey burda yaptığınız işlemde kaçıklık yönünü neye göre tayin ettiniz yazar mısınız? Buna benzer durumla sık sık karşılaşıyorum da.
Deneyerek tayin ettim. Sürekli temel kaçıklıkları, ızgara kesişimler söz konusu olduğu için, eleman uzunluklarını ve rijit kol büyüklerini etkiliyor. Bu düzenleme tabi diğer sürekli temellerin açıklarını da etkiliyor ancak kesme hatası olan sürekli temelde kesme kuvvetinde bir azalma söz konusu oldu.

iyi günler. Rar dosyasında attığım gibi kesişen 2 tane kiriş birleşmiyor. İde7 de bu durumu yaşamıyordum birşeyi yanlışmı yapıyorum

Ekli dosyalar

• kiriş.rar
    576 KB · Görüntüleme: 305

batuhann28522":y6qgmzie' Alıntı:
iyi günler. Rar dosyasında attığım gibi kesişen 2 tane kiriş birleşmiyor. İde7 de bu durumu yaşamıyordum birşeyi yanlışmı yapıyorum
Merhaba,
Eklediğiniz resimlerdeki kolon kiriş birleşimlerinde bir sorun yok. Plan görüntüsündeki durum taramaların trimlenmesinden kaynaklanıyor.

Ekli dosyalar

• kolon_kiriş_birleşim.png
    kolon_kiriş_birleşim.png
    42.7 KB · Görüntüleme: 11,297
  • kolon_kiriş_birleşim_2.png
    kolon_kiriş_birleşim_2.png
    35.2 KB · Görüntüleme: 11,298

Levent Özpak":2sxfu6qw' Alıntı:
Merhaba,
Eklediğiniz resimlerdeki kolon kiriş birleşimlerinde bir sorun yok. Plan görüntüsündeki durum taramaların trimlenmesinden kaynaklanıyor.

Teşekkürler cevabınız için ancak şöyle birşey oldu benim yaptığımda. Sol taraftan gelen K04 kiriş devam ediyor gibi gösterip düzlemesi gerekmiyormuydu direk kolonun ucundan böldü. Bir sorum daha olacak rar dosyasında bulunan ''Kiriş sor'' resminde olduğu gibi bir mimari var ve bunu nasıl yapabilirim kirişi birkısmını küçültme şansım varmı büyük ihtimal yok ama fikir almak istiyorum sizden.

Ekli dosyalar

• kiriş trim.rar
    1.4 MB · Görüntüleme: 308

Levent Özpak":1nw24faz' Alıntı:
batuhann28522":1nw24faz' Alıntı:
Merhaba,

İDECAD 10 da bu kiriş birleşimlerine nereden bakılıyor acaba ?

Levent Özpak":12b5g13x' Alıntı:
batuhann28522":12b5g13x' Alıntı:
Merhaba,

idecad 10 da bu şekilde kirişlerin bağlanıp bağlanmadığını nasıl görürüz ?

Merhaba

Perspektif ekranda mouse sağ tuşuna basın çıkan menüde "Analiz Modeli" ni seçin
Analiz sistemi görüntüleme seçeneklerinde aşağıdaki ayarlar ile incelenebilir.

Ekli dosyalar

• analiz secenekleri.png
    analiz secenekleri.png
    54.5 KB · Görüntüleme: 7,702
Geri