eissenhover

Etkin Üye

Betonarme proje hakkında tavsiyeler​

coskun3561:1zdtrqvo' Alıntı:
suatyy:1zdtrqvo' Alıntı:
Sayın Coşkun,
yapınızda çerçeveler oluşmuş. Depremin % 75 inin perdelerce taşınmasını çerçevelerin sağlıklı oluşturulamaması durumu için söylemiştim. Şu anda bu yapı için buna gerek yok yalnız yapıda fazlaca saplama gördüm özellikle P05 ve P06 önünde kısa mesafede saplamalar olmuş. Bu perdeleri uzatarak bu saplamaları elimine etmenizi tavsiye ederim buralarda kesme çatlakları oluşabilir. Diğer saplamaları da mümkün olan yerlerde kolonları uzatarak yada ilave kolon koyarak azaltabilirseniz yapınız daha sağlıklı olur.
Yapıda perdeler fena değil dengeli dağılmış. Bu durum iyi bence öyle abartılı bir durum yok. Periyodlarınız da 10 kat bina için uyumlu.
Bazı kirişleri sanırım kesmeden kurtarmak için bastığı kolondan daha büyük ebatlarda olmuş. Bu hoş bir durum değil. Ya kolonu da bu ebatlara çıkarın ya da ( benim önerdiğim) bu tip yüksek kesme alan kısa kirişlerin çatlayacağını kabul edin ve çatlamış kesit rijitlik azaltması yapın. (0.4 EI) böylece daha az etki alırlar ve daha küçük bir ebatla kurtarabilirsiniz.
Temeli sanırım radye yapacaksınız. 110 cm den aşağı bir kesit yapmanızı tavsiye etmem.
Not: Kapalı çıkmaların uçlarındaki alın kirişlerinde 20 lik kabul etmezler 25 lik yapmanız gerekir.
kolay gelsin.
Sayın Suatyy
Çerçevelerin oluşmaması durumunu daha çok açabilir misiniz? Bundan sonraki projelerde dikkat edelim. Kolonların kirişler ile bağlanmaması durumundan mı bahsediyorsunuz.
Perdeleri uzatamıyorum, o kısımlarda havalandırma pencereleri var.
Kiriş ebatlarını dediğiniz gibi rijitlik azaltması yaparak azaltmayı düşünüyordum, tavsiyenize uyacağım.
Radye temelde 110 cm çok yüksek değil mi?
Hesaplara baktığımda 70-75 cm lik bir radye ilave donatılarla birlikte kurtarıyor. Kirişli radye ile çözmeye uğraştım ancak kesitler çok fazla büyümesine rağmen kurtarmadı.
Saygılar, kolay gelsin

...Suat bey merhabalar. bir sorum olacak hani dıyosunuz ya depremın %70 veya 75 (şuan sorum açısından oran onemlı değil) perdeler tasıyor yada tasırsa ıyı olur falan dıye. benım sormak ıstedığım sukı programda (idecad) bunu nasıl belirliyosunuz.yanı deprem kuvetının yuzde bılmem şu kadarını perde taşısın dıye programa komutmu verıyosunuz. arkadasın bahsettıgı alfa degerıne nerden bakılıyo.arkads alfa yuzde 50 lere falan dustu perdeyı kaldırınca dedı.bunu nerden ınceliyo. bu konuda yardımcı olursanız sevınırım:)

Re: PROJE TASARIMI ve KARŞILAŞILAN SORUNLAR

burda sanırım raporda perde kesme kontrolu baslıklı kısımda sunulan as değerınden bahsedıyosunuz ve bu degerın %70 lerde olmasını tavsıye edıyosunuz. dogrumu anlamısım?

Maksimum pursantaj asildi uyarisi aliyorum

analizlerim sonucu bodrum ve zemin kat kiriş ve kolonlarda maksimum pursantaj aşıldı yazıyor nasıl giderebilirim yardımcı olabilirmisiniz (asmolen döşeme)

Re: Maksimum pursantaj asildi uyarisi aliyorum

teşekkürler kesitleri arttırınca bazıları düzeldi bazıları düzelmedi.

arkadaşlar hazırladığım proje ile ilgili tecrübeli arkadaşlardan tavsiye bekliyorum inceleyip önerilerinizi söylerseniz sevinirim teşekkürler( radye temel için tavsiyeleriniz nelerdir zemin parametreleri doğrudur)
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

tüm kirişlere duvar yükü tanımlamışsınız, döşeme yüklerinin hepsi 0.2 alınmış,mimariyi bilmiyorum ama öncelikle yükleri gözden geçirmelisiniz.

duvar yükleri ve döşeme yüklerini tanımlama yapıcam bütün bir sistem olarak tavsiye almak istemiştim ve radye temel zemin emniyet problemini aşamadım bunun hakkında yardımcı olabilirmisiniz

mcoban":sn09ftw0' Alıntı:
duvar yükleri ve döşeme yüklerini tanımlama yapıcam bütün bir sistem olarak tavsiye almak istemiştim ve radye temel zemin emniyet problemini aşamadım bunun hakkında yardımcı olabilirmisiniz
o zaman yükleri olması gerektiği gibi girdikten sonra zemin gerilmelerine bakın,kenarlarda aşıyor max gerilme pabuçları arttırarak çözmeyi deneyin,radye temel yüksekliğini de zımbalamayı kurtaracak şekilde min. tutmaya çalışın.Burası otopark mı ? Mimariyi de yüklermisiniz.

Madem temel veri girişini de ayrı olarak yapacaksınız o halde iki ayrı yapı olarak girseydiniz. Buradan anlaşıldığı üzere uygulama da ayrı ayrı yapılacak. (hepsinin bir anda betonlanması zor görünüyor) O halde projenin şantiyede rahat kullanılması anlamında da iki ayrı proje olarak yapılması daha uygun olur.

Ana taşıyıcı kirişleri yüksek yaptığınız kadar geniş de yapsaydınız keşke. Böylelikle bir sürü donatı yığılmasıyla karşı karşıya kalmazdınız. Normal şartlarda radye yüksekliğiniz fazla, fakat kolonlar arası mesafe arttıkça zımbalama problemiyle karşılaşmanız normal. Yükleri optimize ettiğinizde farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Örneğin çatı kat kirişlerindeki duvar yükleri gibi.

Yarı rıijit diyafram ve üst yapı etkileşimli çözmenizi öneririm. Zemin sınıfına bağlı olarak deprem yükleri altında zemin gerilmelerini artırabilirsiniz.

N. YILMAZ

Merhaba
Zemin emniyeti 8t/m2 hesap sonucu 26.6 t/m2 çıkmış çok fazla.
Önerilerim;
--Zemin grubu A vermişsiniz, bu kadar düşük zemin C veya D olabilir. Böyle ise üst yapı etkileşimli çözmelisiniz. TDY 2.2.1.5
--Zemin D grubu değilse zemin emniyetini %50 kadar artırabilirsiniz,
--Çatıda hareketli yükleri azaltıp, duvar yüklerini kaldırabilirsiniz,
--Burası okul binası veya bu gibi bina ise normal katlardaki hareketli yükler az,
--İki Blok yan yana çözdüğünüz için X yönünde rijit Y yönünde rijit olamayacak şekilde alın,
--Yük güvenlikten TS498 H.Y. azalmasını aktif hale getirin,
Bu düzeltmeler yapılınca bile zemin emniyeti 20.58 t/m2 geliyor.
İlave olarak
--Yarı rijit diyafram çözüm,
--Zemin için zemin iyileştirmesi veya kazık yapmak uygun olabilir.
--Merdiveni unutmayın.

Ünver ÖZCAN

öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. forumda dilatasyon ile ilgili kısımları okurken temellerde dilatasyon bulunması halinde yapıyı iki farklı yapı gibi çözülmesi önerilmiş.sayın nyılmaz bu durumdan bahsetmişsiniz farklı yapılar olarak çözmenizi tavsiye ederim demişsiniz ide8,62 kullanıcısıyım bu farklı yapı olarak çözüm nasıl gerçekleşiyor temel tesirlerini nasıl alabilirim teşekkürler.

Re: Projemde hatalar var bir türlü çozemedim

projemde hatalar var bir türlüçözemed,im yardımcı olursNIZ SEVİNİRİM

Ekli dosyalar

• EHET YAĞIZ.rar
    3.7 MB · Görüntüleme: 712
Merhaba emrah33
Önerilerim;
--Üst rijit bodrum kat numarasını -1 ve -2 olması lazım,
--Uzun istikamette 1. kattan itibaren dışlarda çerçeve yok çerçeve oluşturun,
--Asansör çevresi perdeleri kata bağlantıları çok zayıf,
Y yönü iyi ama X yönü çok zayıf kalmış. Rijitliğini artırın.

Ünver ÖZCAN

Öncelikle ;

Yarı rijit diyafram çözmenizi öneririm.
Hareketli yük azaltma katsayısı uygulayın
Zemin gerilmelerinde deprem yüklerini kullanın.
R katsayısı her iki yönde de 7 girilmiş fakat sistemde perdeler yok.
Asansör kısmını panel objesi ile girebilirsiniz.
Merdivenleri sisteme dahil edin.
Yükleri gözden geçirin. (bütün kirişlerde 13cm tuğla yükü var)
Tek nervür konsol döşeme yapılamaz bunları düzenleyin.
1. katta s4, s5, s6 ie S19, 20, 22, 23, 24, 25, 26 kolonları tek yönlü bağlanmış.
K39 kirişi S21 kolonundan tek konsol olmuş?
S7 kolonu Allah'a emanet... Çift yön konsol ve konsolların devamlılığı olmadığı gibi bunlara saplı kirişler de mevcut.
Zemin kat konsol kirişlerinin genişliklerini devam eden kirişlerle aynı yapın.
Bazı kirişlerde devam eden kirişlerin yönleri ters. (örneğin zemin katta K50 K51 (ters) -52 ve aynı şekilde 45-46 (ters) - 47- 48 ters ) Bunları değiştir/obje edit/kiriş-temel/kiriş temel yönü belirle komutuyla düzeltin.
Bazı bölünmüş kirişleri tek parça haline getirin. (tek isimle verin)
Bazı kolonlarda muhtemelen yanlışlıkla yaptığınız küçük açı hataları var. (s19, s11 vs)
Ayrıca bazı kolonların boyutlarında yada yerlerinde değişiklikler yaparak bu kadar çoklu ve mesnet dibinde saplama yapmaktan kurtulabilirsiniz. (örn. S15, s11, s12 ortadaki s1

N. YILMAZ

.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2018-04-07 19.21.47.png
    Screenshot 2018-04-07 19.21.47.png
    444.6 KB · Görüntüleme: 34,270
  • Screenshot 2018-04-07 19.21.06.png
    Screenshot 2018-04-07 19.21.06.png
    640.3 KB · Görüntüleme: 34,269
  • Screenshot 2018-04-07 19.20.12.png
    Screenshot 2018-04-07 19.20.12.png
    576.9 KB · Görüntüleme: 34,269
Ha bir de çok önemli bir ayrıntıyı unuttum: Ortada S2 adında bir kolon var, bodrum ve zemin katta unutulmuş. Yani kolon zemin katın tavanından sonra başlıyor, temele inmiyor.

Arkadaşlar üzerinde çalıştığım bir projede görüşlerinizi almak istiyorum, fazlaca saplama kiriş yapmak durumunda kaldım bu konudaki görüş ve önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

e.zrl":3oq4zu02' Alıntı:
Arkadaşlar üzerinde çalıştığım bir projede görüşlerinizi almak istiyorum, fazlaca saplama kiriş yapmak durumunda kaldım bu konudaki görüş ve önerilerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Projenizi inceledim. Genel olarak sorun görünmüyor. Tabi tek kat olarak göndermiş olmanızdan dolayı bodrum kat dahil bütün katları aynı olarak düşünüp analiz yaptım. Öyle korktuğunuz kadar saplama yok. Hatta genel olarak iyi sayılacak bir taşıyıcı sistem oluşturduğunuzu söyleyebilirim. Bir kısım kolon boyutları sanırım gereksiz miktarda büyük. Kiriş yüklerine bakıldığında bütün kirişlerin 19 cm duvar taşıdığı görünüyor (bunu değiştirmedim) . Bazı kolonların, boyutlarını değiştirdim (kare yaptım) bazılarının da yönlerinde değişiklik yaptım. (kolon kiriş kesme güvenliğini B'yi geçmek için) Mimaride ufak tefek oynama gerekebilir. Kapıların ötelenmesi gibi..Kolonları yerleştirirken uzun kenar - kısa kenar ilişkileri şaşırtmalı olarak bir uzun bir kısa olması genelde kolay ve iyi çözümler sağlamanıza neden olur.

Balkonlara ait döşeme yükleri hatalı düzeltiniz. Bodrum kat kotlarında da bir hata var gibi geldi. (temel üstü kotu nedir, ben bir düzenleme yaptım). Çatı katı duvar yüklerini ayarlarsınız.
Bodrum kata rijit demişsiniz.Muhtemelen öyledir diye değiştirmedim. Bu durumda analiz yaptığımda bir sorun görünmüyordu.

Balkon köşelerindeki kolonlar çok elzem değilse kaldırabilirsin. Bu kadar kısımda konsol çalışabilir. (mimari açıdan da uygunsa)

N. YILMAZ

Not: Projeyi bilerek eklemedim, resim ekliyorum.

.

Ekli dosyalar

• Screenshot 2018-04-09 01.15.43.png
    Screenshot 2018-04-09 01.15.43.png
    346.3 KB · Görüntüleme: 34,161
NYILMAZ":ugdakmz0' Alıntı:
e.zrl":ugdakmz0' Alıntı:

Projenizi inceledim. Genel olarak sorun görünmüyor. Tabi tek kat olarak göndermiş olmanızdan dolayı bodrum kat dahil bütün katları aynı olarak düşünüp analiz yaptım. Öyle korktuğunuz kadar saplama yok. Hatta genel olarak iyi sayılacak bir taşıyıcı sistem oluşturduğunuzu söyleyebilirim. Bir kısım kolon boyutları sanırım gereksiz miktarda büyük. Kiriş yüklerine bakıldığında bütün kirişlerin 19 cm duvar taşıdığı görünüyor (bunu değiştirmedim) . Bazı kolonların, boyutlarını değiştirdim (kare yaptım) bazılarının da yönlerinde değişiklik yaptım. (kolon kiriş kesme güvenliğini B'yi geçmek için) Mimaride ufak tefek oynama gerekebilir. Kapıların ötelenmesi gibi..Kolonları yerleştirirken uzun kenar - kısa kenar ilişkileri şaşırtmalı olarak bir uzun bir kısa olması genelde kolay ve iyi çözümler sağlamanıza neden olur.

Balkonlara ait döşeme yükleri hatalı düzeltiniz. Bodrum kat kotlarında da bir hata var gibi geldi. (temel üstü kotu nedir, ben bir düzenleme yaptım). Çatı katı duvar yüklerini ayarlarsınız.
Bodrum kata rijit demişsiniz.Muhtemelen öyledir diye değiştirmedim. Bu durumda analiz yaptığımda bir sorun görünmüyordu.

Balkon köşelerindeki kolonlar çok elzem değilse kaldırabilirsin. Bu kadar kısımda konsol çalışabilir. (mimari açıdan da uygunsa)

N. YILMAZ

Not: Projeyi bilerek eklemedim, resim ekliyorum.

.

Merhaba N. YILMAZ,
Öncelikle ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz doğrultusunuda birkaç düzenleme yaptım, inceleyip önerilerinizi tekrar paylaşabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim

e.zrl":zs2ouq9s' Alıntı:
Merhaba N. YILMAZ,
Öncelikle ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz doğrultusunuda birkaç düzenleme yaptım, inceleyip önerilerinizi tekrar paylaşabilirseniz çok sevinirim.
İyi çalışmalar dilerim

Projenize baktım. Genel olarak bir problem görünmüyor. Fazlalara değinmeyelim, eksikler olarak: Asansör kovasını en üstte bir kat daha ilave ederek sisteme girmeyecek misiniz.?
Balkon yükleri (ve merdiven kovasının yükleri) düzeltilmesi gerekir.
Sanırım düşük döşemeniz yok. Bazı döşemelerin üzerinde duvarlar var. Çizgisel yük olarak girebilirsiniz.

Tebrikler, iyi çalışmalar.

N. YILMAZ

Not: Buradaki "tebrikler" kelimesi hem mimari hem de statik açıdan maceraya girilmemiş ve sade bir çalışma olmasındandır. ;)

Geri