Sistem çözülemiyor hatasi aliyorum

civilization

Tanınmış Üye
Merhaba. ekteki projede analizde sürekli sistem çözülemiyor hatası veriyor. ilgili düğüm noktasını arıyorum onu da bulamıyorum. projede özellikle temele ve dolayısı ile kolon ve perdelere alt kot verince oluşuyor. alt kot vermeden bodrum kat tanımlayayım dedim onda da aynısı oldu. yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Sorun D26 döşemesinden kaynaklı. D26 döşemesini silip bütün katlarda tekrardan döşeme eklerseniz analiz alıyor.
Yapıda bodrum kata kiriş döşeme eklenmemiş (Dolgu katı uluşturulacaksa forumda bu konuyla ilgili paylaşımlar var)
Yapıya merdiven eklenmemiş. Merdiveni modelleyip sisteme dahil ederek analiz almalısınız.
Geometri kontrollerindeki hataları özellikle temel hatalarını düzeltmeniz gerekli.

Technicalman":17o3h94t' Alıntı:
Sorun D26 döşemesinden kaynaklı. D26 döşemesini silip bütün katlarda tekrardan döşeme eklerseniz analiz alıyor.
Yapıda bodrum kata kiriş döşeme eklenmemiş (Dolgu katı uluşturulacaksa forumda bu konuyla ilgili paylaşımlar var)
Yapıya merdiven eklenmemiş. Merdiveni modelleyip sisteme dahil ederek analiz almalısınız.
Geometri kontrollerindeki hataları özellikle temel hatalarını düzeltmeniz gerekli.

Yardımınız için teşekkür ederim. Geometri kontrolünü yapcağım. Tasarım aşaması daha bitmediği için merdiveni yerleştirmedim. D26 döşemesinde sorun olduğunu nasıl anladınız onu merak ediyprum. Analiz yaparken 116 numaralı düğüm noktasında sıkıntı var diyor program ama o düğüm noktasını bulamadım bir türlü. Normaşde dolgu kısmı için temel kolon ve perdelere alt kot veriyorum ve dolgu miktarı kadar dış çerçeveyi perde ile geçiyorum ama ne yaptıysam sistemi çözemedim. Ondan dolayı da dolgu için bodrum tanımladım fakat onda da aynı sıkıntı oldu.

Birde genel olarak projeyi değerlendirirseniz sevinirim eksiğimi gediğimi görmek açısından benim için faydalı olur. Tekrardan teşekkür ederim.

civilization:1jxo6o5x' Alıntı:
Merhaba. ekteki projede analizde sürekli sistem çözülemiyor hatası veriyor. ilgili düğüm noktasını arıyorum onu da bulamıyorum. projede özellikle temele ve dolayısı ile kolon ve perdelere alt kot verince oluşuyor. alt kot vermeden bodrum kat tanımlayayım dedim onda da aynısı oldu. yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Merhaba,
Projenizde kullanıcı tanımlı hatalı rijit bağlantılar olduğu görülüyor. Yapı Ağacında tüm rijit bağlantılar silindiğinde analiz yapılacaktır. (Program mevcut taşıyıcı sistemdeki rijit bağlantıları otomatik oluşturacaktır) Proje ektedir.
Bazı notlar;
Su basman katında rijit diyafram oluşumu(döşeme) yok. Su basman yüksekliğini zemin kat yüksekliğine ilave ederek tek kat olarak tanımlamanız uygun olur.
Sürekli temel düğüm noktalarını panel düğüm noktalarından bağlayınız.
Technicalman:1jxo6o5x' Alıntı:
Bahsettiğiniz durum 7 versiyonu proje dosyası 8 versiyonunda açıldığında oluşmaktadır. 8 versiyonunda kullanıcı tanımlı rijit bağlantı kaldırılmıştır. D26 döşemesinin içinde kalan döşeme kenarı parçası döşeme sınırlarının hatalı oluşmasına neden oluyor. (Eski versiyon proje dosyaları Ver 8.62 de açıldığında veri girişi kurallarındaki değişiklikler sebebiyle dataların tekrar kontrol edilmesine yönelik uyarı verilmektedir.)

Ekli dosyalar

• rvz_gry2.cde
    1.8 MB · Görüntüleme: 559
Ekli projede sistem çözülemiyor hatası alıyorum. Forum da ilgili konuları ve benzer örnekleri incelememe rağmen hatanın nerede olduğunu bulamadım. Yapı modelinde eğimden dolayı bina içinde 150 cm kot farkı var. Söz konusu modeli kademe noktasında bağlı elamanlara kot ve üst kot vererek oluşturdum. Muhtemelen buna bağlı bir durum olabilir.

Bağlantı linki :

Olcay AYDIN:1wewhvst' Alıntı:
Ekli projede sistem çözülemiyor hatası alıyorum. Forum da ilgili konuları ve benzer örnekleri incelememe rağmen hatanın nerede olduğunu bulamadım. Yapı modelinde eğimden dolayı bina içinde 150 cm kot farkı var. Söz konusu modeli kademe noktasında bağlı elamanlara kot ve üst kot vererek oluşturdum. Muhtemelen buna bağlı bir durum olabilir.
Konu ile ilgili acil yardıma ihtiyacım var.
Bağlantı linki :
Merhaba,
Projenizde K42 isimli yay kirişin eğrisel nokta sayısını tüm katlarda 5 olarak girin. Projede analiz yapılacaktır. Teknik konularla ilgili maillerinizi destek@ideyapi.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Diğer bazı notlar;
-Bodrum katta çevre perdeleri olmadığı görülüyor. Katın rijit kabul edilmemesi uygun olur.
-Analiz Ayarlarında hareketli yük faktörü 0.3 girilmiş. 1.6 olacak.(Düşey yüklemeler için TS 500' de 1.4G+1.6Q yüklemesi yapılması istenir.)
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• K42.png
    K42.png
    51.5 KB · Görüntüleme: 3,749
Sorunun çözümü ile ilgili sistemin geometrisi dışında bir çok parametre ile deneme yapmıştım. Bodrum kat rijitliğini de açıkcası bilerek bırakmıştım. Detaylı incelemeniz ve çözümünüz için teşekkür ediyorum.

Bu adresten uzun zaman önce sizlerden de dönüş aldığım yazışmam olmuş. Sanırım artık kullanılmıyor. Hatırlatmanız için de teşekkür ediyorum. Sanırım İdeYAPI/İdeCAD ailesinin farkı da burada. En ufak bir detay atlanmadan ve küçümsenmeden mutlaka dikkate alınıyor. Çalışmalarınızın hep bu titizlikte ve azimle devam etmesini diliyorum. Kolay gelsin.

Bu bahsedilen mail adresi forum sitemizin sizin seciminize bagli olarak foruma yeni bir mesaj eklendiginde , size otomatik bildirim olarak mail gonderdigi bir adrestir.

Değerli üstadlarım,
projemde analiz yaparken analiz durduruluyor ve geometri kontrolü hatasını veriyor. geometri kontrolünde hangi hataya dikkat etmeliyim. projem linkte mevcuttur. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. kolay gelsin

Asansör çekirdeklerini ve sol taraftaki L kesitli perdeyi poligon kolon olarak ve modellemişsiniz, onun üzerine de en üst katta perde oturtmuşsunuz. Bu hatalı bir modelleme, bunları da alt katlarda perde olarak modelleyip grup perde tanımlamanız gerekir. Analiz hatası bununla alakalı olabilir de olmayabilir de, ama bu hali ile neden çözmüyor diye devam etmek pek anlamlı olmaz.

1648700875430.png

Geri