Metraj çok fazla diyor

ismailkara

Yeni Üye
Merhaba,

Mimari projeye göre birebir yerleştirdim, m3 başına 100 kg demir çıkıyor. Ama klasik bir şekilde müteahhit fazla diyor ve inandıramıyorum. Yine de kendimi geliştirmek adına, acaba müsait olan arkadaşlar projemi inceleyebilir mi, düzeltmem gereken yerler var mı ya da daha da azaltmak için yapabileceğim bir şey var mı?

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Projenize baktım. M3 başına demişsiniz, genel olarak m3 başına değil m2 başına diye hesap yapılır. Değerlendirme yapılır. Kat bazında baktığımda bir kat alanınız 288 m2 geliyor. O kata ait toplam donatı miktarı ise yine yaklaşık 6850 kg. Bu da gösteriyor ki 6850/288=23.8 kg/m2 bu değer de çok iyi bir değerdir.

Yada toplam üzerinden gidersek 288m2 x 8 kat (temel dahil) = 2300 m2
Toplam donatı yaklaşık 50.000 kg
50.000/2300=21.7 kg/m2

Bu miktar da iyi bir miktardır. Sanırım aranızda bir dil farkı var. Bana kalırsa miktarlar azdır bile ama 3. derece deprem bölgesi olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Not: Tasarımla ilgili konulara girmiyorum. Projede birleşim güvenliği hataları bolca var. Gidereceğinizi düşünüyorum.

N. YILMAZ

Öncelikle sürekli temeller kolondan kolona olmalı,saplama yapılmamalı
Kolon min. genişlik 30 cm yapınız,zaten genelde 25lik kolonlarda kolon-kiriş birleşim hataları var düzeltiniz
5.kat tavanında bütün kirişlerde duvar yükü tanımlı duvar olmayanların yükü azaltılabilir
Kolonları min. 3 yönde kirişlerle bağlamaya çalışınız ve saplamaları azaltırsanız daha da rahatlar sisteminiz
Sürekli temel parametrelerinden min. açıklık momenti olarak ql2/12 kullan tikini kaldırınız ve boyutlarında ampatman kullanılarak değişimler yapılabilir

Metrajınız 61 ton olarak görünüyor alanınız 285m2*7kat+38m2 makine dairesi=2033 m2 61000/2033=30 kg/m2 olarak çıkıyor.Bu da normal sınırlar içinde sistemdeki değişikliklerle bir takım değişmelerde olacaktır.
İyi çalışmalar.

NYILMAZ":fowctwkn' Alıntı:
Projenize baktım. M3 başına demişsiniz, genel olarak m3 başına değil m2 başına diye hesap yapılır. Değerlendirme yapılır. Kat bazında baktığımda bir kat alanınız 288 m2 geliyor. O kata ait toplam donatı miktarı ise yine yaklaşık 6850 kg. Bu da gösteriyor ki 6850/288=23.8 kg/m2 bu değer de çok iyi bir değerdir.

50.000/2300=21.7 kg/m2

Bu miktar da iyi bir miktardır. Sanırım aranızda bir dil farkı var. Bana kalırsa miktarlar azdır bile ama 3. derece deprem bölgesi olmasından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

Not: Tasarımla ilgili konulara girmiyorum. Projede birleşim güvenliği hataları bolca var. Gidereceğinizi düşünüyorum.

N. YILMAZ

Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Kusura bakmayın vaktinizi aldım. Bu müteahhitler gün geçtikçe bizi daha da zor duruma sokuyorlar, birinden 40 ton gider diye bir şey duymuş sürekli onu tekrarlayıp duruyor. Her ne kadar dik durmaya da çalışsak piyasada iş yapan insanların geneli aynı sorunları yaşıyor.

MrtGrsl":3u4rm08b' Alıntı:
Öncelikle sürekli temeller kolondan kolona olmalı,saplama yapılmamalı
Kolon min. genişlik 30 cm yapınız,zaten genelde 25lik kolonlarda kolon-kiriş birleşim hataları var düzeltiniz
5.kat tavanında bütün kirişlerde duvar yükü tanımlı duvar olmayanların yükü azaltılabilir
Kolonları min. 3 yönde kirişlerle bağlamaya çalışınız ve saplamaları azaltırsanız daha da rahatlar sisteminiz
Sürekli temel parametrelerinden min. açıklık momenti olarak ql2/12 kullan tikini kaldırınız ve boyutlarında ampatman kullanılarak değişimler yapılabilir

Metrajınız 61 ton olarak görünüyor alanınız 285m2*7kat+38m2 makine dairesi=2033 m2 61000/2033=30 kg/m2 olarak çıkıyor.Bu da normal sınırlar içinde sistemdeki değişikliklerle bir takım değişmelerde olacaktır.
İyi çalışmalar.

Teşekkür ederim, çok sağolun.

NYILMAZ":wxk06z3e' Alıntı:

50.000/2300=21.7 kg/m2

N. YILMAZ

Merhaba Yılmaz bey benim projemde 1290 m2 bodrum kat rijit ilk başta 50 ton çıktı sonra düşürmemi istediler anca 44 tona indirebildim ama sürekli bu m2 de başka yapılarını 30 ton yaptıklarını söylüyorlar.yapı şeklinden çalışma şeklinden değişiklik olacağını söylüyorum ama olmadı. şu anki duruma göre m2 başına 34.1 kg\32 oluyor yeterli midir yoksa daha da düşülebilir mi?

Ben bugüne kadar çizdiğim tüm projelerin m2 başına düşen donatı istatistiğini tutuyorum. m2'ye 34 kg normaldir. Abartılı bir şey yok. Ortalama 34-36 kg çıkıyor benim projelerde. Yapı büyükse 29-34kg arası. Tabii tasarıma, kat sayısına vs.. göre değişiyor.

Bence metraja çok takılmamak gerek. Önemli olan doğru tasarımı yapmaktır. Siz simetriye, kütle/rijitlik merkezini yakın tutmaya, perdeleri doğru yerlerde kullanmaya vs dikkat ederseniz gerisi önemli değil. Program ne verirse gerçek/gerekli metraj da odur. Müteahhitler konuya bizimle aynı bakmıyor. Daha az demirli projeyi daha iyi, onun mühendisini de belki daha iyi zannediyorlar. Şu piyasada aldığımız zaten üç kuruş, onda da sorumlu olduğumuz projelerde bari kafamız rahat olsun. Ben yapmam gerekeni yaptıktan sonra bazı elemanlarda özellikle etriyeleri artırıyorum. Balık bilmesin, Halik bilsin.

o kadar haklısınız ki ama ne yazık ki müteahhitler bizimle aynı görüşte değiller. O yüzdendir onlarla sürekli tartışma halindeyim , ikna etme çabaları falan

Merhaba benim projemi de inceler misiniz? Demir tonajı hakkında yorum yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

• Kestel 1199-7.cde
    1.3 MB · Görüntüleme: 13
Geri