kolcuoğlu48

Yeni Üye
Kaset döşeme bir doğrultuda 50 cm ara ile yapılıp diğer doğrultuda 100 cm veya 300 cm yapılabilir mi? Bunun için yönetmeliklerimizde bir kıstas veya bi sınırlama bulamadım. Burda dikkate almamız gerekenler nelerdir?

Kaset döşeme yapacaksanız her iki yönünde açıklıkları birbirine yakın olmalıdır, yani ideali karedir olmazsa kareye yakın diikdörtgen olması gerekir. Bunu her halde asmolen sistemli döşemede iki yönlü olarak kullanabilirmiyim diye soracaksınız. Asmolen döşemelerde İkinci yönü için diş İdeCAD in bizlere kolaylık olsun diye sunulan olanaklardan biridir. Yoksa bunu kaset döşeme diye algılayamazsınız.

Cevabınız için teşekür ederim. Kaset döşeme için 1e 2 gibi oran kullanmamız 50 cme 100 cm aralık versek uygun olur mu ?

Peki ide 10 bunu kaset döşeme diye algılıyor mu? Yoksa asmolen gibimi çözüyor ? Burda doğru yorumlanması gereken bi konu var.

Diş açıklığının 1/10 u kadar döşeme kalınlığı şartı var. 50x100 olursa döşeme kalınlığı min 10 cm olması gerekli.

Kaset döşeme ile dişli dşeme arasında çaışma ve yönetmeliğin bakış açısında fark vardır. Dişli döşemede nervür kirişinin 4m yi aştığı durumlarda; ikinci yöne attığımız kiriş aslında dağıtma kirişidir. İde ise biz kullanıcıların isteği üzerine dağıtma kirişini oluşturma için olanaklarınıdan faydalandırıp kaset kiriş döşemesi veri girişinden faydalandırıyor yoksa burada yaptığımız kaset kirişli döşeme değil. Burada analiz yönünden tek yönlü dişli döşeme diye bakacaksınız ve Nedim Beyin yukarıda açıkladığı kurallar çerçevesinde analiz yapacaksınız. Kaset döşeme yapacaksanız eğer ideaili kare yapmanız ama mimariden dolayı döşemenin her iki yönünde de kirişlerinizi eşir aralıkta koyamıyorsanız. Kaset kirişleri yönetmelikteki kaset döşeme şartlarını sağlıyacak büyüklükte dikdörtgen yapabilirsiniz.

Bu konuda bir şey sormak istiyorum nervür döşemelerde dağıtma nervürü koymak için kaset döşeme olarak gösteriyoruz ama bu seferde kaset döşeme yüksekliği minimum şartlarını sağlamıyor anladığım kadarıyla ( minimum beton kalınlığı 1/10 oranından). Acaba İdecad nervür çizimi istediğimiz zaman bu dağıtma kirişlerini otomatik olarak yapabilir mi?
Neden bugüne kadar sormadınız derseniz bugün yaşanan bir tartışma dolayısıyla bunu istemek durumunda kaldım. Eğer bu dişi nervür döşeme tanımladığımız zaman otomatik olarak atarsa çok minnettar kalırım.

e/10 şartını kaset döşemede sağlamak zorundayız. 10 cm plak kalınlığı yaparsak 100 cm nervür açıklığı yapabiliyoruz. 100 cm nervür açıklığını yapabildikten sonra bir yönde 50 cm bir yönde 100 cm açıklık yapmak ekonamik olmaz.İki yöndede 100 cm açıklık yapılıp 100/100 lük kasetler oluşturabiliriz. Piyasada standar 100/50/20 cm ebatlarında köpükler var. Bu köpüklerden 2 adet yanyana konulduğunda 100/100 lük kasetleri oluşturmuş oluruz. Döşeme kalınlığımızda 30 cm olmuş olur. 35 lik kaset yapmak istediğimizde 100/50/25 lik 2 adet köpük kullanarak kasetlerimizi oluşturabilirz. Normal kaset kalıpta belli olan nervür geniliğine uyma zorunluluğumuzda olmaz kaset kalıplardaki kulaklarımız olmayacaktır. Nervürleri 15 cm 20 cm yapabiliriz.

Geri