Perde kesme kuvveti ve döşeme düzlem içi gerilemeler

actombo

Tanınmış Üye
Merhabalar

1)Projemde P10 perdesi kesme kuvveti problemini bir çok seçenek denememe rağmen aşamadım.Ne yapmamı önerirsiniz?
2)Döşemelerde düzlem içi gerilmelerin kurtarmadığı yerler var.Bunları nasıl düzeltebilirim?
3)Asansör perdelerini birbirine bağlayan kirişleri bağ kirişi olarak tanımlayıp R katsayısını 6 almam doğru bir yorum mudur?

Taşıyıcı sistem hakkında ki önerilere ve yorumlara açığım.Yardımcı olursanız sevinirim.
İyi çalışmalar
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Dosemeler ve perdeler icin sonlu eleman araligini 40 cm secip analiz yaptirin. Eger dosemeler icin sonlu eleman araligi 80 cm ise. Bu degisiklik doseme gerilme yigilmasi olan bolgeleri rahtlatabilir. Cekme gerilmeleri azalmis fakat hala kurtarmiyorsa sonlu eleman araligini 20 cm yapin. Doseme gerilme kurtarmayan bolgeler konsol doseme perde yuzunde ise konsol doseme donatilarini alt duz ve ust duz olarak duzenleyin. 80 cm sonlu elman genisligi bazi durumlarda gerilme yigilmasina sebep olabilir.

İsmail bey cevabınız için teşekkür ederim ama maalesef hataları gideremedim.
Ayrıca fark ettiğim bir durum daha var bodrum katlarda aşırı donatı yığılması var.Üst katın neredeyse 3 katı kadar.
8a6Y4d.jpg

Merhaba
Önerilerim;
Bu proje asmolenli olduğundan TBDY2018 yönetmeliği cezalandırıyor. Eski yönetmelikten farklı olarak devrilme kontrolu geldiği için en önemli problem devrilme. Diğer ilave tahkiklerle birlikte yönetmelikte asmolenli proje yapımı çok zorlaştırılmış durumda.
Bu proje eski yönetmelikte olsa ortalama 1 saatte dengelerdim. Bu yönetmelikte denemek için ne kadar zamanda yaparım diye baktığımda 10 saat olmuş. (Bu da tam istediğimiz gibi oldu mu? 50 ye yakın hesap yaptırdım.)
Bu durumlar göz önüne alarak asmolenli yapıdan, TBDY2018 yönetmeliği cezalandırdığı için kaçının.
Dengelenmiş proje ekte.
Ayrıca ekran görüntüsünü verdiğim 4.3.2.4.a maddesi ile ilgili (rakam büyüklük-küçüklük farkı var) İdeCAD yetkilileri cevap verdikten sonra projeyi kullanın.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO.cde
    1.9 MB · Görüntüleme: 363
  • Madde 4.3.2.4.a mesajı.png
    Madde 4.3.2.4.a mesajı.png
    37 KB · Görüntüleme: 3,624
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
Ekteki linkde tartisildigi uzere. 4.3.2.4 kontrolunun hangi yapilarda yapilmasi icin tek net bir gorus yok.
10.03 versiyonda bu kontrolu bu yapida yapiyoruz. Halbuki diger gorus bu kontrolun sadece perdeli sistemlerde
yapilmasi yonunde. Eger boyle yapilirsa bu proje cok daha rahat dengelenir ve rahatlar. Hocalardan biri yonetmelik
komisyonunda da gorev alan; 4.3.2.4 kontrolunun deperem etkilerinin sadece betonarme perdelerle tasindigi binalarda
yapilmasi yonunde gorus bildirdi. Benim onerim su asamada 4.3.2.4 kontrolunu bu yapida saglatmaya calismayin ve 4/5(R) kuralini uygulamayin.

Bu projeji inceleme sansim olmadi. Ama sistemin rijitlik merkezine yakin bir bolgede bag kiris sartini
saglayan bosluklu bir cekirdek ile karma sistem olarak R=6 alarak cozebilirsiniz. Veya perdeniz bosluklu perde sartini saglamiyorsa yine karma sistem olarak R=5 alip cozebilirsiniz.

R=5 alip 4/5(R) uygulamayabilirsiniz hata yapmis olmazsiniz, 1. goruse gore. Yok eger bu goruse katiiyorsaniz, bu projede R=5 alip dialigda 4/5(R) uygula isaretleyin. Bu durumda program raporda 4/5R alinmustir diye mesaj verecektir.
R katasayisi secim nedeni bolumunde girilen R=5 alinan R=4 olarak yazacaktir.

Ünver bey ve İsmail bey ilginiz için teşekkür ederim.

Y yönünde asansör perdelerini birbirine bağlayan kiriş için omega değeri 1/3'ten büyük.O yüzden sadece o yönde R katsayısını 6 kabul edip, X yönünde 5 kabul edip çözmeyi de deneyeceğim.20 gün oldu bu işi alalı hala çözmeye çalışıyorum.Tekrar teşekkürler.

Geri