Kolon bindirme boyu

Muhpen

Üye
Merhaba
Betonarme parametrelerinde bindirme boyu şartını değiştirdiğim halde kolonlarda 20lik donatı için 69 cm bindirme yapılıyor.
Bindirme boyunu nasıl arttırabilirim?

merhaba bu uyarıyı alıyorum ve bodrumu subasman olduğu için döşemesiz yaptım rijitlik sorunu için ne yapmam gerekiyor.Lütfen yardım edin

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (623).png
    Ekran Görüntüsü (623).png
    26.1 KB · Görüntüleme: 7,846
  • Ekran Görüntüsü (624).png
    Ekran Görüntüsü (624).png
    210.3 KB · Görüntüleme: 7,848
emrebzn44":gwb6g6wb' Alıntı:
merhaba bu uyarıyı alıyorum ve bodrumu subasman olduğu için döşemesiz yaptım rijitlik sorunu için ne yapmam gerekiyor.Lütfen yardım edin
BODRUM KATTAKİ BALKONU SİLİP ÖYLE DENEYİN ORAYA ATILAN DÖŞEME ELEMANLARI BAZEN BÖYLE HATALAR VERDİREBİLİYOR.
BAZENDE O DÖŞEMELER ZIMBALAMA HATASI VERDİREBİLİYOR.

emrebzn44":36y9ljqj' Alıntı:

Yarı rijit diyafram çözüm yapın. Subasman katında girilen tek konsol döşemenin özelliklerinden "rijit diyafram oluşturma" seçeneğini işaretleyerek subasman katını tamamen rijit diyaframsız olarak modelleyebilirsiniz. Eğer o döşeme toprağa oturuyorsa tanımlamanıza gerek yoktur. Projeyi eklerseniz daha kesin yanıt yazabiliriz.

Merhaba;

Bodrum kattaki perdelerin üzerine duvar yükü tanımlayamadığınız için, Zemin katın kesme alanları hesaplanırken duvar alanları sıfır olarak hesaplanacaktır. Dolayısıyla böyle bir durumda zemin katta zayıf kat uyarısı alıyor olmanız muhtemeldir. Sorunun çözümü için;
Analiz ve tasarım menüsünden / Kat Parametreleri / Düzensizlikler tablosunda zemin kat için Ak sütununa olması gereken duvar alanlarını el ile yazmalısınız. Kat planlarınız benzer ise bir üst kat duvar alanının yada bodrum kat perde alanının referans olarak kullanabilirsiniz.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• ak.JPG
    ak.JPG
    81.9 KB · Görüntüleme: 7,723
Konu başlıktan sapmış. Ben geri çevireyim.

Ø16'lık donatı için 60 cm bindirme çıkıyor. Bindirme boyu ayarları nasıl olmalı? Bu ekranın (Genel Betonarme Ayarları) görüntüsünü atabilir misiniz?

mulugol":pt42e004' Alıntı:
Konu başlıktan sapmış. Ben geri çevireyim.

Ø16'lık donatı için 60 cm bindirme çıkıyor. Bindirme boyu ayarları nasıl olmalı? Bu ekranın (Genel Betonarme Ayarları) görüntüsünü atabilir misiniz?

Merhaba,

TBDY 2018 de kolonlarda orta bölgede bindirme boyu lb den küçük alınamaz. Şuan ideCAD de lb kadar bindirme boyu alınmaktadır.
Genel Betonarme ayarlarından ayarlanamamaktadır. Bindirme boyunun değiştirilmesine yönelik istek notlarımızda var.

TS 500 kentlenme boyu hesabı. Beton sınıfı C25 ise Ø16 için 60 cm çıkmaktadır.

Ekli dosyalar

• TBDY 2018 bindirme boyu.png
    TBDY 2018 bindirme boyu.png
    103.7 KB · Görüntüleme: 7,652
  • TS500 Bindirme boyu lb.png
    TS500 Bindirme boyu lb.png
    20.5 KB · Görüntüleme: 7,635
İlginiz için çok teşekkür ederim. Ben de bir sıkıntı olduğunu düşünmüştüm.

Saygılar.

İyi çalışmalar...

Merhabalar.. Bazı kolonlarda temel üstü kolon filiz boyu 90cm'den sonra 60cm iken bazılarında 120cm'den sonra 60 cm.. Yani bindirme yükseklikleri değişkenlik gösteriyor. Sebebini nedir?

huseyinakkus56":33rdaznb' Alıntı:
Merhabalar.. Bazı kolonlarda temel üstü kolon filiz boyu 90cm'den sonra 60cm iken bazılarında 120cm'den sonra 60 cm.. Yani bindirme yükseklikleri değişkenlik gösteriyor. Sebebini nedir?

Merhaba,
Bindirme boyu 60 cm ama elemanların serbest boyları farklı. Biri 245 cm, diğeri 290 cm.
Bindirme eki yönetmelik gereği kolonun ortasında yapılıyor. Serbest yükseklik farklı olduğu için üstte ve alta kalan uzunluk doğal olarak farklı olur.
290 cm için üst ve alta kalan uzunluk (290 - 60)/2 =115 cm
245 cm için üst ve alta kalan uzunluk (245-60)/2= 92.5 cm ->95'e tamamlanıyor.

Örnek:

Ekli dosyalar

• 7.PNG
    7.PNG
    28.9 KB · Görüntüleme: 7,333
Geri