Temele etkiyen başınç kuvvetleri

merhabalar Jeoloji mühendisi benden Ptv yani temel tabanına etkiyen tasarım düşey başınç kuvveti değerini istedi fakat raporlarda bulamıyorum. yardımcı olabilir misiniz. şimdiden teşekküler, İyi çalışmalar

mertkaanari":13bhkwei' Alıntı:
merhabalar Jeoloji mühendisi benden Ptv yani temel tabanına etkiyen tasarım düşey başınç kuvveti değerini istedi fakat raporlarda bulamıyorum. yardımcı olabilir misiniz. şimdiden teşekküler, İyi çalışmalar

Merhaba,

Ptv hangi amaç için isteniyor? Temel tabanına etkiyen düşey basınç kuvveti olarak mı? Yoksa kazık temel uygulaması için kullanılacak düşey tasarım kuvveti için mi?
Projenizi de gönderebilirsiniz.

Evet Temel tabanına etkiyen düşey basınç kuvveti olarak isteniyor. Yeni deprem yönetmeliğine göre hazırlanacak zemin raporunda ihtiyaç duyulmuş sanırım. Projeyi de ekledim.

Ekli dosyalar

• ADEM YILDIRIM.cde
    576.5 KB · Görüntüleme: 473
Merhaba;

Bursa için Geoteknik mühendisleri:

G+Q için Temel Gerilme Grafiği
1.4G+1.6Q için Temel Gerilme Grafiği
Depremli Kombinasyonların zarfı yada En olumsuzu için Temel Gerilme Grafiği
Vtx ve Vty yapıya etkiyen toplam yatay kuvvetleri istiyorlar.

Tabiki bunlar radye temel olması halinde hazırlamak kolay, eğer radye temel değilse:

Temel Raporlarında "Temele aktarılan kolon yükleri raporu içerisinde N, Mx, My değerleri basılıyor. Bunlara ilaveten Temel seviyesinde kolon ve perdelerdeki Vx (Fx) ve Vy (Fy) değerleride verilmesi gerekir. Şu an Temele Aktarılan kolon yükleri raporlarında Vx ve Vy basılmıyor. Sanırım ilerleyen güncellemeler de bu tür eksiklikler giderilir ve gerekli düzenlemeler daha kapsamlı şekilde yapılır.

Örnek bir veri dosyası ektedir.

Ön hesaplama için Yerel zemin sınıfı zeminci tarafında size verilmelidir.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

• 2019 zemin etüdü için.rar
    460.1 KB · Görüntüleme: 467
Bende öyle olduğunu duydum jeoloji mühendisleri temelde esas alınacak bir düşey basınç kuvveti istiyorlarmış. rar dosyasında bir problem var açılmıyor yenileyebilirseniz sevinirim. Birde bu temel gerilme grafiklerini analiz sistemi görünteleme seçeneklerinden mi bakıp vereceğiz yoksa raporda var mı? Radyede nokta nokta gerilmeleri görebiliyoruz ama tam olarak ne isteniyor onu bilmiyorum.

YasinTezel":3j8c4fo0' Alıntı:
mertkaanari":3j8c4fo0' Alıntı:

Merhaba,

Ptv hangi amaç için isteniyor? Temel tabanına etkiyen düşey basınç kuvveti olarak mı? Yoksa kazık temel uygulaması için kullanılacak düşey tasarım kuvveti için mi?
Projenizi de gönderebilirsiniz.

Evet Temel tabanına etkiyen düşey basınç kuvveti olarak isteniyor. Yeni deprem yönetmeliğine göre hazırlanacak zemin raporunda ihtiyaç duyulmuş sanırım. Projeyi de ekledim.

Ekli dosyalar

• ADEM YILDIRIM.cde
    576.5 KB · Görüntüleme: 415
Merhaba,

Perspektif ekranda sağ tuş menüsünden Analiz modeline geçin,
Yine sağ tuş menüsünde Varsayılan görünüşdeki "Üst görünüş" ü seçin
Diyalogda resimde görüldüğü gibi
Kabuk sonuçları / Radye temel / Zemin gerilmesi ni seçin.
Kombinasyonu belirleyin ve Printscreen tuşuna basarak ekran görüntüsü alın. Paint gibi bir uygulamaya geçtiğinizde CTRL+V ile resmi yapıştırabilir ve kayıt edebilirsiniz.

Soldaki renk skalasında max ve minimum değeri görebilirsiniz. Mouse ile gezindiğiniz lokal noktalardaki gerilmeleri de görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• redye temel.png
    redye temel.png
    182 KB · Görüntüleme: 4,707
Medeniyetmuhendisi":36mpo3gd' Alıntı:
Bende öyle olduğunu duydum jeoloji mühendisleri temelde esas alınacak bir düşey basınç kuvveti istiyorlarmış. rar dosyasında bir problem var açılmıyor yenileyebilirseniz sevinirim. Birde bu temel gerilme grafiklerini analiz sistemi görünteleme seçeneklerinden mi bakıp vereceğiz yoksa raporda var mı? Radyede nokta nokta gerilmeleri görebiliyoruz ama tam olarak ne isteniyor onu bilmiyorum.

WİNRAR Versiyonundan kaynaklı olmalı, tek tek ekliyorum.

Ekli dosyalar

• G+Q.JPG
    G+Q.JPG
    137.7 KB · Görüntüleme: 4,693
  • 1.4G+1.6Q.JPG
    1.4G+1.6Q.JPG
    139.2 KB · Görüntüleme: 4,636
  • G+Q-EY-0.3EX+0.3EZ.JPG
    G+Q-EY-0.3EX+0.3EZ.JPG
    129.2 KB · Görüntüleme: 4,691
  • Vtx-Vty-W.JPG
    Vtx-Vty-W.JPG
    147.1 KB · Görüntüleme: 4,696
Temel tipini ve taşıma gücünü jeoloji mühendisleri değil geoteknik uzmanı olan arkadaşlar size verecek. TBDY 2018 de zemin ve geoteknik raporu üç kişinin hazırlaması gerekmektedir.
1- Jeoloji Müh.
2- Jeofizik müh.
3- İnş. Müh. ( Geoteknik müh. veya uzmanı)

saridurmus":29jx9i66' Alıntı:
Temel tipini ve taşıma gücünü jeoloji mühendisleri değil geoteknik uzmanı olan arkadaşlar size verecek. TBDY 2018 de zemin ve geoteknik raporu üç kişinin hazırlaması gerekmektedir.
1- Jeoloji Müh.
2- Jeofizik müh.

Evet dediğiniz gibiymiş geoteknik raporu eklenmiş.Tüm bilgilendirmeler için teşekkürler. Sürekli temeller için de neler istenecek bakalım karşılaşan olursa da buradan paylaşırsa sevinirim.

Medeniyetmuhendisi":1wor8x4p' Alıntı:
saridurmus":1wor8x4p' Alıntı:
1- Jeoloji Müh.
2- Jeofizik müh.

Evet dediğiniz gibiymiş geoteknik raporu eklenmiş.Tüm bilgilendirmeler için teşekkürler. Sürekli temeller için de neler istenecek bakalım karşılaşan olursa da buradan paylaşırsa sevinirim.

3- İnşaat mühendisi olması yeterli. Zemin iyileştirme gereken yerlerde zemin iyileştirme projesini hazırlayanın Geoteknik uzmanı olmasını istiyor.

Geri