Asansör etrafı perdelerinin grup tanımlanması

Asansör etrafındaki perdeleri grup olarak tanımlamadığım da sistem rahatça çözülüyor. Grup olarak tanımladığım da yönetmelikteki 4.3.2.4 a ve b maddeleri, 4.3.4.5 maddesindeki 0.75 oranını aşıyor hatası alıyorum asansör çevresindeki perdeleri grup olarak tanımlamak zorunda mıyım? grup olarak tanımlamak tam olarak ne anlama geliyor faydası nedir? yardımcı olur musunuz.

Merhaba,
Perde grubu perdelerin tek bir eleman olarak değerlendirmesi anlamına gelmektedir. TBDY 2018 madde 4.3.4.5' te "Enkesit şekli T, L, U veya C olan perdelerde perde kollarının ayrı ayrı modellenip hesaplandığı modelleme teknikleri perdeler için kullanılmayacaktır." denmektedir. Bu nedenle asansör perdeleri mutlaka kabuk eleman olarak girilmeli ve perde grubu olarak tanımlanmalıdır.

Madde 4.3.2.a,b ve madde 4.3.4.5 teki devrilme kontrollerinin sağlanıp sağlanmaması R , D ve BYS' nin belirlenmesinde etkilidir.

Aşağıdaki görsellerde tbdy 2018 yönetmeliğindeki ilgili maddeeler vurgulanmıştır.

madde 4.3.2.4 a-b-.PNGmadde 4.3.2.4.PNGmadde 4.3.4.5_.PNG
madde 4.3.4.5.PNG

Perde en kesitlerim yönetmelik maddesinde tarif edildiği şekillerden değil ise iki tane perde paralel birbirine paralel dik doğrultuda kiriş ile bağlanıyor ise yine grup grup tanımlamak zorunda mıyım? birde bu şekilde boşluklu perde maddesini seçebilir miyim? R=8 D=2.5 almam da sıkıntı olur mu?

Perde gurubu iki perdeyi veya perde gurubunu bağlayan bağ kirişinde (kirişlerinde) bağlılık derecesi şartını sağlıyor ise A14 seçip R=8 D=2.5 alabilirsiniz. Bu durumda yönetmelik 4.5.4 de tanmlanan Denklem 4.14 dü sağlamak zorundasınız.

Altaki görselde Kırmızı çarpı atılmış perdeler hiçbir zaman gurup perde olarak tanımlanamaz.
Yeşil dikdortgen içine alınmış perdeler gurup olarak tanımlanır.
Sol taraftaki perdelerden bağ kirişi ile birleştirilmiş perdeler boşluklu perde olarak tanımlanabilir.
Boşuklu perdeler bağ kirişi bağlılık şartını sağlamaz ise boşluksuz perde sayılır.

gurup perde tanimi.png

Asansör perdelerini grup yapmama rağmen, kesme hatası ve donatı yetersiz hatasını bir türlü çözemedim. Bodrum kat haricinde diğer tüm katlarda bu hatalar mevcut. Projem asmolen, yarı rijit seçili analiz yaptığımda bu hatayı alıyorum, tam rijit seçtiğimde perde hataları gidiyor ancak bir çok kiriş ve döşeme hataları karşıma çıkıyor. Bodrum + z+ 4 kattan oluşan bir proje. Yeni yönetmeliğe göre yarı mı tam mı çözmeliyim? Ayrıca sınırlı mı karma mı?
Teşekkürler

sadikcafer":3uqnonqx' Alıntı:
saridurmus":3uqnonqx' Alıntı:
Datanızı paylaşırsanız daha doğru önerileri alabilirisiniz .
Mail adresinizi gönderirseniz gönderiyim dosyayı. Dosya biraz yüklü 300-350 mb

Projeinizin boyutunu küçültmek için önce rijit diyafram çözüm yapın. Sonra, varsa çizim çıktılarınızı (örneğin kalıp planı, kolon detayı vs) silin. Sonra da sol üstteki ideCAD logosuna tıklayın ve açılan menüden projeyi sıkıştırarak kaydedin. Dosya uzantısı .cde olur. Bu dosyayı ya forum mesajınıza ekleyin, eklenecek kadar küçülmediyse de
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.
sitesine yükleyin ve linki buradan paylaşın.

NOT: wetransfer sitesine dosya yüklerken varsayılan olarak dosya gönderim şekli e-posta ile gönder olarak ayarlıdır. Siz sol alttaki 3 nokta simgesine tıklayın ve gönderim şeklinizi linke çevirin.

MaFiAMaX":7k2hrix3' Alıntı:
sadikcafer":7k2hrix3' Alıntı:
saridurmus":7k2hrix3' Alıntı:
Datanızı paylaşırsanız daha doğru önerileri alabilirisiniz .
Mail adresinizi gönderirseniz gönderiyim dosyayı. Dosya biraz yüklü 300-350 mb

Projeinizin boyutunu küçültmek için önce rijit diyafram çözüm yapın. Sonra, varsa çizim çıktılarınızı (örneğin kalıp planı, kolon detayı vs) silin. Sonra da sol üstteki ideCAD logosuna tıklayın ve açılan menüden projeyi sıkıştırarak kaydedin. Dosya uzantısı .cde olur. Bu dosyayı ya forum mesajınıza ekleyin, eklenecek kadar küçülmediyse de
sitesine yükleyin ve linki buradan paylaşın.

NOT: wetransfer sitesine dosya yüklerken varsayılan olarak dosya gönderim şekli e-posta ile gönder olarak ayarlıdır. Siz sol alttaki 3 nokta simgesine tıklayın ve gönderim şeklinizi linke çevirin.

teşekkürler dosya ektedir.

Merhaba
sadikcafer":2dc6ilnb' Alıntı:
Asansör perdelerini grup yapmama rağmen, kesme hatası ve donatı yetersiz hatasını bir türlü çözemedim. Bodrum kat haricinde diğer tüm katlarda bu hatalar mevcut. Projem asmolen, yarı rijit seçili analiz yaptığımda bu hatayı alıyorum, tam rijit seçtiğimde perde hataları gidiyor ancak bir çok kiriş ve döşeme hataları karşıma çıkıyor. Bodrum + z+ 4 kattan oluşan bir proje. Yeni yönetmeliğe göre yarı mı tam mı çözmeliyim? Ayrıca sınırlı mı karma mı?
Önerilerim:
--TBDY2018 göre asmolenli yapılar cezalandırılıyor,
--Asansör perdelerini grup yapmanız yeterli olmamış,
--Madde 4.3.4.6 göre devrilme emniyetiniz küçük her iki yönde simetrik deprem perdesi ekleyin böylece yetersiz olan kolon, kiriş, perdeleriniz yeterli hale gelir,
--Zemin taşıma gücünü kontrol edin zemin emniyetine göre yaklaşık 2,5 misli fazla olması lazım,
--Normal katlarda nervür kirişleri üzerine hareketli yük alın, 60/32 kiriş (0.6-0.2 duvar kalınlığı)*(0.35 h.y+0.2 döşeme kaplama yükü)=0.22 t/m
--Merdiveni mesnetleyip yapı ile beraber çözün, (en az d=15 cm olsun)
--Radye donatısını artırın,
--Beton değerini de C30 olabilir.

Ünver ÖZCAN

Ünver Beyin Dediklerine ilaveten benim söyleyeceklerim.
Mimariden dolayı kolonlar tek yönlü olmuş sistemin rahatlaması için ortadaki kolonları ve merdiven dairesi etrafında bulunan kolonları perdeye çevirin. Asmalonlerinizin boyu 4m yi geçmiş dağıtma kirişi oluşturun. Birde asmolen yönünü tasarlarken uzun kirişe dik vaziyette dizayn edin. Zemin parametresi ZF diye işaretlenmiş eğer öyleyse bu projede danışman mühendis olması lazım.

unver beyin ve saridurmus'un dediklerini yaptım sistem hala çözelmüyor. Merdiven kenarındaki kolonları perdeye çevirdim, sistem çözülemiyor.

Merhaba
sadikcafer":1oax4jnj' Alıntı:
unver beyin ve saridurmus'un dediklerini yaptım sistem hala çözelmüyor. Merdiven kenarındaki kolonları perdeye çevirdim, sistem çözülemiyor.
unver":1oax4jnj' Alıntı:
Önerilerim:
Bu yönetmelikte asmolen çözmeniz istenmiyor. Kolon kiriş sistemine dönün.

Ünver ÖZCAN

unver":21ch9zkd' Alıntı:
Merhaba
sadikcafer":21ch9zkd' Alıntı:
unver":21ch9zkd' Alıntı:
Önerilerim:
Bu yönetmelikte asmolen çözmeniz istenmiyor. Kolon kiriş sistemine dönün.

Ünver ÖZCAN
Ünver Bey dediğinizi anlıyorum ama yönetmeliğin asmolenli sistemi hiç mi yapmamızı mı istiyor, yoksa yaparsanız bunları da (sisteme perde ilavesi, beton sınıfını arttırmak vb...) yapmanız mı gerekiyor diyor bizlere

Merhaba
Yönetmeli yapmayın demiyor ama sınırlama getiriyor.
sadikcafer":1poofylf' Alıntı:
(sisteme perde ilavesi, beton sınıfını arttırmak vb...)
Bunları artırsanız bile (Yapıyı dengelemek çok zor olabilir) eskisi gibi yapamazsınız biz eskisi gibi olsun diye bekliyoruz eskisi gibi olsa yönetmelik değişmezdi.

Ünver ÖZCAN

Sizin Projede sistem zayıf birde asmolen döşeme yapınca iyice zayıflatıyorsunuz. Sistem stabil olmuyor. Çerçeveniz dış konturlarda iyi ama iç konturlarda zayıf burayı güçlendirirseniz analiz edebilirsiniz. Karkas sistemi yeniden düzenleyin derim. Yönetmelik asmolen yapmayın demiyor ama kuralları biraz daha ağırlaştırdı sadece hepsi bu.

Beton C30 yaptım, taşıyıcı sisteme ilave perdeler attım, kolonları perdeye çevirdim ama hala kesme hatalarını düzeltemiyorum.
(Etriyeleri 10-12 seçsemde perdeleri 30cm kalınlığında da yapsam sürekli kesme hatası alıyorum). Bu projeyi asmolen yapmam lazım, yardımcı olur musunuz?

Projem ektedir.

Merhaba;

Kalıp planınızda ciddi düzenlemeler gerekli gibi duruyor, ilave kolon ve perdeler gerekir diye düşünüyorum. Ekte örnek bir çalışma paylaşıyorum. Analiz sonucuna göre bazı düzenlemeler gereke bilir, sadece fikir vermesi içindir.
ÖRNEK ÇALIŞMA.JPG

Saygılarımla.

2m proje":ghrhnzar' Alıntı:
Merhaba;

Kalıp planınızda ciddi düzenlemeler gerekli gibi duruyor, ilave kolon ve perdeler gerekir diye düşünüyorum. Ekte örnek bir çalışma paylaşıyorum. Analiz sonucuna göre bazı düzenlemeler gereke bilir, sadece fikir vermesi içindir.

Saygılarımla.

Emeğiniz ve çalışmanız için çok teşekkür ederim ama malesef mimari proje izin vermiyor bu şekilde yapılmasına. Mimari projeyide sürekli değiştirdik ama en ideali bu gibi. Sadece merdiven kenarını perde yapmadım onuda yapıyorum birde ortadaki kolonu iki parçaya bölüp deneyeceğim oda olmazsa komple taşıyıcı sistemi plak döşemeye çevireceğiz.

Geri