Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

iserivolkan

Yeni Üye
Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın diye hata alıyorum.
Her ne kadar kolonları büyütüp sisteme perdeler eklesemde bir türlü gideremedim.

Re: Göreli kat ötelemesi yüksek sistem rijitliğini arttırın

Merhaba;

Lütfen yapınızdaki 210*30'luk betonarme kolonları perde komutu ile giriniz.
Siz yapıya perde eklememişsiniz, R ve D seçiminde yaptığınız karma seçimi için boşluklu veya boşluksuz perde eklemeniz gerekir. Ki Bahsettiğim kolonları perdeye çevirdiğinizde R=5 seçimi yapmanız gerekmektedir. Siz R=6 seçimi yapmışsınız. Yönetmeliğe uygun değildir.

İyi Çalışmalar.

Ekli dosyalar

• kolon.png
    kolon.png
    21.2 KB · Görüntüleme: 25,007
  • R ve D.png
    R ve D.png
    140.4 KB · Görüntüleme: 25,009

Program bizi uyarsa aslında çok iyi olacak bu konuda örneğin A33 'ü seçtiğimizde yani süneklik düzeyi sınırlı betonarme çerçeveler ve sınırlı perdeler tarafından taşınan binaları projede herhangi bir perde olmasa da bir uyarı vermiyor.Yani sistemim aslında A31'e uyuyor ancak DTS:1 ve 2 de bu süneklik düzeyine izin verilmiyor. Yani biz kendimiz kontrol etmezsek raporda veya programda hiç bir problem çıkmıyor. Belediyelerde ki mühendislerde dikkat etmezse yanlış bir tasarım olacak. Eski versiyonlarda örneğin sisteme perde eklediğinizde R katsayısını da 8 almışsanız analizden sonra uyarı veriyordu R katsayısını yanlış seçtiniz diye. vs 10 da da böyle bir çalışma yapılırsa çok iyi olur özellikle yönetmeliği iyi kavrayamamış mühendisler ya da dalgınlıkla yanlış seçim yapabilir

Re: Göreli kat öteleme sorunu..

Merhaba
ekteki gibi modelleme yapmayın.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• Screenshot 2019-07-09 19.09.16.png
    Screenshot 2019-07-09 19.09.16.png
    49.4 KB · Görüntüleme: 23,388
Re: Göreli kat öteleme sorunu..

Maalesef betonarme çatılar düzensiz çatı sistemine davetiye çıkarıyor. Mimariyi size gösterebilirim. Sorunumla alakalı öneriniz var mıdır peki

Göreli kat otelemesi sorununu nasil çözerim

GÖRELİ KAT KAT ÖTELEMESİ YÜKSE, SİSTEM RİJİTLİĞİNİ ARTIRIN SORUNU VAR PROJEMİ İNCELEYİBİLİRMİSİNİZ

Ekli dosyalar

• RİJİTLİK SORUNU VAR.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 1,012
Re: RİJİTLİK SORUNU VAR NASIL ÇÖZEBİLİRİM

Merhaba
Önerilerim:
--R katsayıları her iki yönde 7 ve süneklilik düzeyi yüksek alındığında program göreli kat ötelemeleri X yönü yeterli Y yönü yetersizlik veriyor.
--Y yönünde perde ilave edin.
--Son olarak B hatalarını düzeltirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Re: Göreli Kat Ötelemesi

merhaba
10.09 dan üst güncellemeyi kullandığın için projene bakamadım
seçmeli raporları al göreli kat ötelemesinde lamda değerlerine bağlı x ve y doğrultularında
kırımızı işaretli satırlara bak hangi doğrultuda ise ( x veya y ) kırmızı işaretli doğrultuda perde eklemen gerekir
( hangi doğrultunun x veya y olduğunu perspektif penceresinde görebilirsin )
saygılarımla

Merhaba
Önerilerim:
Betonu C30 yapıp çözüm yapıldığında
--X yönü göreli kat ötelemesi hatası yok,
--Y yönü zayıf olduğundan her iki bloka uygun yerlere perde ilavesi yapın, kat öteme hatası kalmasın,
--Daha sonra yetersiz olan kolon ve perdelerin ebatlarını büyütürsünüz.
--Radye temeli tek parça yapınız,
--Radye temelde negatif kontrolu kaldırın, negatif zemin gerilmesi için aşağıdaki linki inceleyiniz.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ünver ÖZCAN

asenyapitasarim":p5wrpisp' Alıntı:
merhaba
10.09 dan üst güncellemeyi kullandığın için projene bakamadım
seçmeli raporları al göreli kat ötelemesinde lamda değerlerine bağlı x ve y doğrultularında
kırımızı işaretli satırlara bak hangi doğrultuda ise ( x veya y ) kırmızı işaretli doğrultuda perde eklemen gerekir
( hangi doğrultunun x veya y olduğunu perspektif penceresinde görebilirsin )
saygılarımla
Teşekkür ettim.

yarılarınızı göz önüne alarak devam ettim. Ancak işin içinden çıkamadığım gibi X yönünde de hata almaya başladım. Sahada uygulanabilirliğini sorgulamazsam derz kullanıp işin içinden çıkacağım aslında. Yeni tavsiyelerinizi bekliyorum.

İyi günler. Proje küçük olmasına rağmen 2.katta rijitliği arttırın hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz?
üner.rar.html

Merhaba
Önerilerim:
--Dış köşe kolonlar kiriş bağlantısı olmadan 6 kat devam ediyor. ÇOK SAKINCALI BİR DURUM KESİNLİKLE YAPMAYIN. YAPI DENETİM VE BELEDİYEDEN NASIL GEÇİYOR?
--Bina dışında kolonları kirişler ile birbirine bağlayın, (çerçeve oluşturun,)
--Taşıyıcı sistem katsayılarını X yönü çerçeveli Y yönü çerçeveli perdeli seçmelisiniz,
--1. Bodrum katta S03 kolonu bir yere bağlı değil,
--5. kat tavanında duvar yüklerini kaldırabilir, döşeme yüklerini azaltabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

unver":16qeod5o' Alıntı:
Merhaba
Önerilerim:
--Dış köşe kolonlar kiriş bağlantısı olmadan 6 kat devam ediyor. ÇOK SAKINCALI BİR DURUM KESİNLİKLE YAPMAYIN. YAPI DENETİM VE BELEDİYEDEN NASIL GEÇİYOR?
--Bina dışında kolonları kirişler ile birbirine bağlayın, (çerçeve oluşturun,)
--Taşıyıcı sistem katsayılarını X yönü çerçeveli Y yönü çerçeveli perdeli seçmelisiniz,
--1. Bodrum katta S03 kolonu bir yere bağlı değil,
--5. kat tavanında duvar yüklerini kaldırabilir, döşeme yüklerini azaltabilirsiniz.

Ünver ÖZCAN

Cevabınız için teşekkürler.
((Dış köşe kolonlar kiriş bağlantısı olmadan 6 kat devam ediyor. ÇOK SAKINCALI BİR DURUM KESİNLİKLE YAPMAYIN. YAPI DENETİM VE BELEDİYEDEN NASIL GEÇİYOR? )) Burada kolondan kolana bağlayın mı demek isteniz ? öyle bir durumda mimariden dolayı salonda kiriş geçtiği için kolondan kolona değilde tıştan bağlantı yapıldı.
Birde (( Taşıyıcı sistem katsayılarını X yönü çerçeveli Y yönü çerçeveli perdeli seçmelisiniz, )) burayı tam olarak nereden seçiyoruz ?

batuhann28522":3w2oqebg' Alıntı:
İyi günler. Proje küçük olmasına rağmen 2.katta rijitliği arttırın hatası alıyorum yardımcı olurmusunuz?
üner.rar.html
Merhaba,
TBDY Sihirbazı/Tasarım Spektrum sekmesinde DD-3 girilen değerler hatalı. Deprem Haritasından DD-3 deprem yer hareketi düzeyi için verilen katsayılar girilmeli. Enlem, boylam koordinatları doğruysa "Çevrimdışı" satırını tıkladığınızda programın hesapladığı değerleri de kullanabilirsiniz. (Algoritmalar farklı olduğu için haritadan alınan değerler ile aralarında küçük farklılıklar olabilir.)
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• DD-3.png
    DD-3.png
    95 KB · Görüntüleme: 23,318
Geri