R katsayısı seçimi ile alakalı problem yaşıyorum

S.Bozdağ

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba;
Ekte yüklediğim projede Süneklilik düzeyi ve R katsayısı seçimi ile alakalı problem yaşıyorum. Sistemi yüksek sünek çözdüğümde asansör perdesindeki kesme güvenliği hatası ve kolon kiriş birleşim hatalarını bir türlü gideremiyorum.
Karma sistem çözümü yaptığımda ise R=6 ve 4/5R uygulayınca da deprem yönetmeliği raporundaki sorunları giderirken bu kezde birçok elemanda hata alıyorum.Projeyi inceleyip tasarım hataları ve çözümleri hakkında bilgi verebilirmisiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Yapınızı yüksek süneklik düzeyi ile çözmeye karar verirseniz,
Perde oranınız çok yüksek 4.3.4.5. Kontrolündeki 0,75 Mo koşulunu sağlamaya çalışın, Kolona çevirebildiğiniz perdeleri kolona çevirin.
Köşelerdeki L perdeleri de poligon kolon yapabilirsiniz. Bu koşulu sağladığınızda R yi 6 almak zorunda kalmayacaksınız.
Resimde işaretlediğim oranları 0,75 in altına indirmeye çalışın.

4.3.2.4.a kontrolü koşulu sağlamayan perdelerin kesitini azaltabilir veya kolon boyutlarını arttırarak deneyebilirsiniz.

Merdivenin sağındaki ve solundaki perdeler grup oluşturmaz, Bu grup tanımını kaldırın. L ve Asansör perdeleri grup oluşturur.

Kolon kiriş birleşim kesme güvenliği için önerim kirişlerde minimum 30cm genişlik kullanın, Beton sınıfını C30 yapabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• plan.png
    plan.png
    83 KB · Görüntüleme: 3,473
  • 4345.png
    4345.png
    13.3 KB · Görüntüleme: 3,479
  • 4324a.png
    4324a.png
    18.2 KB · Görüntüleme: 3,475
Yasin bey ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Vermiş olduğunuz tavsiyeler neticesinde projedeki sorunlar çözüldü.
şuan Temelde Negatif zemin gerilmesi ile karşılaştım.Bununla alakalı görüşlerinizi alabilir miyim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Geri