Deprem Yönetmeliği 2018 kaset döşeme ve A33 MADDESİ

soru 1 yeni yönetmelikte kaset döşeme ile alakalı bir bilgi yok kaset döşeme süneklik düzeyi sınırlımıdır yoksa yuksekmidir ve dts 1 ve dts 2 de perdesiz kullanılabilirmi?
soru 2 A33 maddesinde SDS ÇERÇEVE + SDS PERDE sistemi DTS 1.2 de kullanılabirmi . yönetmelikte sadece dts 1,2 de suneklik duzeyi sınırlı çerçeve kullanılamaz demiş bununla alakalı bir bilgiye ulaşamadım.

Merhaba,

Öncelikle lütfen yönetmeliğin 4. bölümünü tekrar ve sindire sindire okuyun.

Kaset döşeme kirişli plak ile aynı kurallara tabidir. Yüksek, karma veya sınırlı çözebilirsiniz.

Soru 1: DTS= 1 veya 2 için perdesiz kullanılabilir mi?

Cevap: Tablo 4.1'e bakınca perdesiz bir yapı için ya A11 ya da A31 sistemi kullanmanız gerektiğini görürsünüz. BYS >=3 olduğu sürece A11 sistem olarak tasarlayabilirsiniz. Sınırlı sistemlerde olan A31 sistemi DTS=3 veya 4 te izin verilir. Bkz: Madde 4.3.4.3

Soru 2: A33 sistemi DTS= 1 veya 2 için kullanılabilir mi?

Cevap: BKS=1 yani DTS =1a, 2a, 3a veya 4a dışındaki binalarda A33 sistemi kullanılabilir. Bkz: Madde 4.3.4.1 a

Erhan bey gerçekten çok teşekkür ederim yani yeni yonetmelik gerçekten puzzle gibi maddelerin ucu hep açık bırakılmış çok fazla soru işareti yaratıyor

erhan bey 4.34.3 maddesinde süneklik düzeyi sınırlı sistemler sadece dts 3 ve dts 4 de kullanılacak diye bir ibare var sanki A33 maddesi dts 1,2 de uygulanamaz gibi anlam çıkardım yoksa yanlışmıyım

bakil":11s2q2a6' Alıntı:
erhan bey 4.34.3 maddesinde süneklik düzeyi sınırlı sistemler sadece dts 3 ve dts 4 de kullanılacak diye bir ibare var sanki A33 maddesi dts 1,2 de uygulanamaz gibi anlam çıkardım yoksa yanlışmıyım

Sindire sindire okuyun derken tam da bundan bahsediyorum !

Bu maddede "deprem etkilerinin tamamını moment aktaran süneklik düzeyi sınırlı betonarme çerçevelerle karşılayan taşıyıcı sistemler" cümlesinden ne anlıyorsunuz?

Üstelik parantez içinde A31 de denilmiş. A33'ün nasıl bir sistem olduğuna dikkat edin bir daha.

Ekli dosyalar

• 4.3.4.3.png
    4.3.4.3.png
    78.5 KB · Görüntüleme: 3,105
cumledeki süneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemler olarak sınıflandırılacak ve
sadece DTS=3 ve DTS=4 olan binalarda kullanılacaktır.
yazısı kafamı karıştırdı. çünkü A33 maddesi suneklik düzeyi sınırlı taşıyıcı sistemlere giriyor

Selamlar,
Bakil bey Sayın MaFiAMaX ın dediği gibi tane tane okuyun A31 ve A33 genellemede Süneklik Düzeyi Sınırlı Taşıyıcı Sistemler grubunda ama oluşturulan çerçeveler farklıdır. Dikkatle yeniden okuyun.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    91.3 KB · Görüntüleme: 3,058
Geri