Göreli kat ötelemesi

ucttkgz

Yeni Üye
Göreli kat ötelemesi sağlanmıyor sistem rijitliğini arttırın sorununu aşamadım. Arsa tipi ve mimari yüzünden köşelere perde ekliyemiyorum. Sizce ne yapabilirim? Teşekkürler.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
ucttkgz":ksxwrw08' Alıntı:
Merhaba. Yeni versiyona göre bir türlü göreli kat ötelemesi sorununu aşamadım.Arsa tipi ve mimari yüzünden köşelere perde ekliyemiyorum.
Önerilerim:
--En önemlisi perde Binada zemin kat kenarlarına gelecek şekilde aşağıdan yukarıya perde koyun, kat ötelemesi ve devrilme düzelir,
--Çatı hareketli yüklerini azaltın,
--Merdiveni yapı ile birlikte katta nervürlere değil kirişlere mesnetleyerek çözün,
--Nervür kirişlerinin genişliği 50 cm olsun kolonları ortalasın,
--Zemin kat tavanında dış çerçevelerde kirişlerini 30/50,
--Betonu C30 yapabilirsiniz
--Yapabiliyorsanız kolon kiriş sistemine dönün,

Ünver ÖZCAN

Re: GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ YÜKSEK HATASI ALIYORUM

Merhaba,
Göreli kat ötelemsi koşulları TBDY 2018'de değişikliğe uğradı. Duvar bağlantıları derzsiz, tamamen bitişik teşkil edilmesi durumunda kontrol sınırı, esnek derz olarak teşkil edilmesi durumuna göre cezalandırılmış. Duvarları esnek derzli olarak uygulama durumununuz olursa (TBDY Şekil 4C.1 ), göreli kat ötelemesi kontrolü sınırlarını 2 kat artırabiliyorsunuz.

TBDY 2018'de ilgili madde:

Analiz parametrelerinden koşul seçilebilir:

iserivolkan":3jzxt4s2' Alıntı:
1. Ayrıca projenizde geometri kontrolünde D20 döeşmesi ile ilgili hata söz konusu. Hiç bir elemana bağlı olamayan bu döşeme parçasını tüm katlarda seçerek silebilirsiniz.
2. Projenizde döşemelerde geniş boşluklar tanımlanmış, yarı rijit diyafram seçeneği ile çözüm yapabilirsiniz.
3. Döşeme hesap akslarını döşeme boşluk sınırlarını göz önüne alarak düzenleyin.
4. Donatı seçimde etriye çapını 10 da seçin. Böylelikle kirişlerde yeteriz etriye mesajını giderebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• analiz parametre.png
    analiz parametre.png
    35.2 KB · Görüntüleme: 19,520
  • tbdy.png
    tbdy.png
    75.5 KB · Görüntüleme: 19,513
kolay gelsin.göreli kat ötelemelerin de 4.34b cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı veya dolgu duvarlar bağımsız seçeneğini biz normal tuğla duvar yaptığımız da seçmemizde sıkıntı var mı tuğla da tamamen bitişik duruma mı giriyor 4.34a yı mı kullanmalıyız onun hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Merhaba
metins":3j93vdd5' Alıntı:
kolay gelsin.göreli kat ötelemelerin de 4.34b cephe elemanları esnek bağlantılarla bağlı veya dolgu duvarlar bağımsız seçeneğini biz normal tuğla duvar yaptığımız da seçmemizde sıkıntı var mı tuğla da tamamen bitişik duruma mı giriyor 4.34a yı mı kullanmalıyız onun hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.
Normal tuğla yani eskisi gibi yapacaksanız madde 4.9.1.3.a maddesi seçilecek, otomatik olarak 4.34a formülü kullanılır.
b maddesi seçerseniz duvarlarda EK 4C de istenenleri yerine getirmeniz gerekir. (çoğu zaman pahalı bir çözüm olabilir.)

Ünver ÖZCAN

iyi günler.
bu yeni v10da göreli kat ötelemesi sorunu alıyorum.bina gayet düzgün kutu gibi desem yeri var.fakat perde koyduğum halde göreli kat ötelemesi alıyorum.programda bir hata olduğunuz düşünüyorum.bahsettiğim binada bu kadar sorun olcağını düşünmüyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    398.6 KB · Görüntüleme: 18,877
hasan_2019":q7pzxh68' Alıntı:
iyi günler.
bu yeni v10da göreli kat ötelemesi sorunu alıyorum.bina gayet düzgün kutu gibi desem yeri var.fakat perde koyduğum halde göreli kat ötelemesi alıyorum.programda bir hata olduğunuz düşünüyorum.bahsettiğim binada bu kadar sorun olcağını düşünmüyorum.
Projenizi ekleyin

hasan_2019":223iz3t7' Alıntı:
iyi günler.

Programda bir hata kesinlkikle soz konusu değil. Bu size tam sorun çıkartabilecek bir bina. Yönetmeliğin eklenen bölümleri için ders olarak gosterilebilecek bir bina.

Girdiğiniz perdeyi silerken program uyarı vermiyor. Bu perdeyi muhtemelen dosemeleri oluşturduktan sonra girdiniz. Normal olarak bu perde silinirken size program uyarı vermesi lazım.

Goreli kat otelemelerinin sağlanmamasının birkaç sebebi var.

1) Sağlanamayan kolon S14 kolonu gibi gozukse de neredeyse tum kolanlarınız limite. Bu kolonda da 0.008 olması gerekirken , 3. Katta 0.00802 , 2. Katta 0.00805 . Diğer kolonlarınız da zaten 0.007 civarında. Bu da genel olarak yapınızın göreli kat deplasmanlarının buyuk olduğunu gosteriyor. Yani X yönünde perdeniz olmasına rağmen deplasmanlarınız fazla.

2) Bir diğer husus ortadaki boşluk. Bu boşluk sebebiyle diyaframınız ortadan eğiliyor. Bu eğilmenin fazla olmasının sebebi de perdenin düzlemine dışı etkin kesit rijitliğinin 0.25 (Yani 0.75 azaltılmış) olması. Bu eğilme S14 Kolonuna fazladan deplasman katıyor hem x yonunde hem y yonunde gidiyor bu kolon.

3) Bir diğer husus Ek dışmerkezlik etkisi için kutlelerin kaydırılarak heap yapma zorunluluğu. Yapınızın kutleleri zaten yukarıya doğru normalde kaymış. Ayrıca bir de 0.05 kaydırınca Ex deplasmanları daha da fazla çıkıyor.

Zemin gerilmelerine bakınca G ve Q yuklerinin etkisiyle yapınızın kutlesinin yukarı kaydığı aşıkar.

4)Burada tanımladığınız yukler de kutleyi yukarıya kaydırıyor.

Ozetle yapınız Y yonunde X e nazaran daha rijit bu yonde en buyuk goreli deplasman 0.007 civarında. Fakat X yonunde koyduğunuz perde bahsettiğim sebeplerden yapıya pozitif değil negatif etki ediyor.
Yapınız alan itibariyle yeteri kadar buyuk olsaydı ve bu boşluklar yapının karakteri olmasaydı . Ya da bu projede bu oşluklara da doşeme giebilseydini sonuç bıyle olmayabilirdi.
Bir başka onerim yönetmelik boşluklu perde tanımlarken 1/6 şartı sağlanmasını aramaz. Mad. 4.5.3.3 e gore bağ derecesi 1/3 ten buyuk olmak şartı ile. Eğer bu perdeyi bağ kirişli girerseniz X yonunde de R=8 alabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• goreli kat ot rapor.png
    goreli kat ot rapor.png
    159.8 KB · Görüntüleme: 18,838
  • Ortadaki bosluk A2 duz.png
    Ortadaki bosluk A2 duz.png
    92.6 KB · Görüntüleme: 18,801
  • Kutle merkezi yukarıya kay.png
    Kutle merkezi yukarıya kay.png
    98.8 KB · Görüntüleme: 18,757
  • Ekdismerkezlik etk.png
    Ekdismerkezlik etk.png
    77.9 KB · Görüntüleme: 18,782
  • Kalip plani.png
    Kalip plani.png
    45.5 KB · Görüntüleme: 18,828
Merhaba 1 haftadır bir projemle ilgili göreli kat ötele sorununu çözmeye çalışıyorum farklı birçok alternatif denememe rağmen sorunu çözemedim.

projemin zemin katı dükkan 350 kat yüksekliği ve bir cephem de bitişik projeyi ekledim yardımcı olursanız sevinirim..

Ekli dosyalar

• y yavuz.cde
    2.1 MB · Görüntüleme: 510
tasarim":1n17vwss' Alıntı:
Merhaba 1 haftadır bir projemle ilgili göreli kat ötele sorununu çözmeye çalışıyorum farklı birçok alternatif denememe rağmen sorunu çözemedim.

projemin zemin katı dükkan 350 kat yüksekliği ve bir cephem de bitişik projeyi ekledim yardımcı olursanız sevinirim..

İmkan var ise üst kısımda Hakan Bey bahsettiği şekilde yapabilirsiniz.
Göreli kat ötelemsi koşulları TBDY 2018'de değişikliğe uğradı. Duvar bağlantıları derzsiz, tamamen bitişik teşkil edilmesi durumunda kontrol sınırı, esnek derz olarak teşkil edilmesi durumuna göre cezalandırılmış. Duvarları esnek derzli olarak uygulama durumununuz olursa (TBDY Şekil 4C.1 ), göreli kat ötelemesi kontrolü sınırlarını 2 kat artırabiliyorsunuz.

Bunun dışında zemin katta perde kalınlıkları kontrol edilmeli.(Bunu geometri kontrolünden görebilirsiniz)
Sisteminizi yarı rijit olarak çözüm yapınız.
Merdiven mesnetlenme koşullarını düzenleyiniz.
Zemin katta S2 ve S3 kolonları kiriş ile bağlanmamış.
Bodrum perdeleriniz tüm katlarda devam etmeyen panel olarak işaretlenmeli
Geometri kontrolünde hatalı birleşimler olduğu görülüyor.
Merdiven sisteme dahil edip mesnetlenme koşullarını belirleyerek sistem çözümü yapınız.

Merhaba. Ben de göreli kat ötelemesi yüksek hatasından muzdaribim. ne yaptıysam olmadı. yardımcı olabilir misiniz? ekteki linkte projemi yükledim. şimdiden çok teşekkür ederim

BURAK AKTÜRK":zio71wan' Alıntı:
Merhaba. Ben de göreli kat ötelemesi yüksek hatasından muzdaribim. ne yaptıysam olmadı. yardımcı olabilir misiniz? ekteki linkte projemi yükledim. şimdiden çok teşekkür ederim
Virüs uyarası veriyor.
Projenizi aşağıdaki linke yükleyebilirsiniz.

Ben bu işten bir şey anlamadım. Projeme fazladan olsun diye perdeleri bol bol ekledim. fakat göreli kat öteleme sorununu çözemedim. Dün bütün perdeleri kaldırıp kolonlarla çözüm yaptım. projede hiçbir hata kalmadı.

Eski yönetmelikte perdeyi ne kadar fazla yaparsan binanın mukavemeti o kadar artar biye düşünüp perde eklemeye çalışırdık. bu yeni yönetmelikte perde göstermemeye çalışacaz galiba......

tasarim":3njjvzog' Alıntı:
Ben bu işten bir şey anlamadım. Projeme fazladan olsun diye perdeleri bol bol ekledim. fakat göreli kat öteleme sorununu çözemedim. Dün bütün perdeleri kaldırıp kolonlarla çözüm yaptım. projede hiçbir hata kalmadı.

Eski yönetmelikte perdeyi ne kadar fazla yaparsan binanın mukavemeti o kadar artar biye düşünüp perde eklemeye çalışırdık. bu yeni yönetmelikte perde göstermemeye çalışacaz galiba......

Aynı şeyi bende yaşadım perde olan sistemde göreli kat ötelemesi çıkıyor. Eskiden perde ekler hallederdik. Perde sünekliği azaltır ama ötelemeyi de azaltır diye biliyoruz. Ancak perde eklediğimiz de R katsayısı sünek sistemde 8 den 7 ye düşürdüğümüz için kritik kolonlarda sorun çıkıyor olabilir benim düşüncem.

projemde göreli kat ötelemeleri haddinden çok büyük çıkıyor. acaba bilmediğim bir noktayı gözden kaçırıyor olabilirmiyim. bu konuda bana yardımcı olurmusunuz.not:dosya boyutu büyümesin diye analizsiz halini yükledim.

Ekli dosyalar

• 37155-1.ide10
    1.5 MB · Görüntüleme: 498
Geri