Deprem Yönetmeliği 2018'e Göre Ruhsat Alan Var Mı

MrtGrsl

Etkin Üye
Yeni yönetmeliğe göre ruhsat alan ya da proje onaylatan var mı acaba 2 aydır işlerimizde bir hareket yok bizde.Varsa alan ilini de yazarsa sevinirim.
Herkese iyi çalışmalar...

Re: Deprem Yönetmeliği 2018'e Göre Ruhsat Alan Var Mı?

Bende henüz duymadım Kütahya'da 1 tane işim var yapacağım o zamana kadar ruhsat çıkmaya başlar herhalde bu projeden sonrada iş geleceğini de düşünmüyorum zaten.

Siirt'te henüz yok. Olursa benim projem ilk olacak. Aynı sıkıntıları yaşıyorum ben de..

huseyinakkus56":3m19thjm' Alıntı:
Siirt'te henüz yok. Olursa benim projem ilk olacak. Aynı sıkıntıları yaşıyorum ben de..

Proje girdiniz anladığım geri dönüş oldu mu ya da sıkıntılı durum hangi kısımla ilgili acaba?
Eskişehir'de Bölüm 6 ve duvarlı analizle ilgili sıkıntı var mesela.

Ismail Hakki Besler:2cpwrbrb' Alıntı:
6.1.3 Yapısal olmayan eleman veya donanımın ağırlığı bulunduğu katın toplam ağırlığının yüzde 10 undan büyük ise, eleman veya donanım bina taşıyıcı sisteminin bir parçası olarak kabul edilecektir.
Bu durumda eleman veya donanımın kütlesi ile binaya bağlantısının rijitlik özellikleri , bina taşıyıcı sisteminin deprem hesabında gözönüne alınacaktır.

1) Eleman veya donanımın kütlesinin bulunduğu konuma göre taşıyıcı sistem hesabında dikkate alınması gertektiği aşikar. ( ideCAD bu durumu dikkate alıyor ve eleman veya donanımın kütlesini taşıyıcı sistem hesabına katıyor)

2) Eleman veya donanımın binaya bağlantısının rijitlik ozelliklerinin de taşıyıcı sistem hesabında dikkate alınması gerektiği aşıkar.

Bu cumle eleman ve donanımın veya duvarın binaya bağlantısından sözediyor. Bu cumleden duvarların kendisinin DGT taşıyıcı sistem hesabına katılması gerektiği anlamını nasıl çıkartırlar biri bana anlatsın. Bu konuyu ITU den hocalarımla da konuştum, duvarların kendisinin dayanıma göre hesap içerisinde sisteme katılması yonunde görüş belirtmediler. Fakat taşıyıcı olmayan duvarların ŞGTD yani nonlineer time history ve itme analizinde sistem hesabı içine katılması ve nasıl katılacağı aşikardır.

Göreli kat ötelemeleri hesabı bölümünde

(a) Gevrek malzemeden yapılmış boşluklu veya boşluksuz dolgu duvarlarının ve cephe elemanlarının çerçeve elemanlarına, aralarında herhangi bir esnek derz veya bağlantı olmaksızın, tamamen bitişik olması durumunda: max oteleme betonarme binalarda 0.008 olarak müsade edilmiş

(b) Gevrek malzemeden yapılmış dolgu duvarları ile çerçeve elemanlarının aralarında esnek derzler yapılması, cephe elemanlarının dış çerçevelere esnek bağlantılarla bağlanması veya dolgu duvar elemanının çerçeveden bağımsız olması durumunda: max otelem betonarme binalarda 0.016 olarak musade edilmiş

Bu durumda aşağıdaki yaptırım konmuş:

Ancak, bu durumda derzli dolgu duvar elemanlarının, esnek dolgu duvar elemanlarının ve esnek bağlantılı cephe elemanlarının düzlem içi yatay ötelenme kapasitelerinin Denk.(4.34b) de verilen sınır değeri sağladığı 1.4 e göre deneye dayalı olarak belgelendirilecektir. Dolgu duvarları için örnek bir esnek derz uygulaması EK 4C de verilmiştir.

1.4. DENEYE DAYALI TASARIM
Yeterli hesap modellerinin bulunmadığı, çok sayıda benzer bileşenin kullanıldığı durumlarda veya tasarımda kullanılan varsayımların doğrulanması amacıyla yapılacak deneysel çalışmalarda TS EN 1990 Ek D de verilen esaslar veya eşdeğer uluslararası kurallar dikkate alınacak, belgelendirme işlemleri ise 1.2.3 e göre yapılacaktır.

1.2.3 Bu Yönetmeliğe göre deprem etkisi altında tasarımı yapılan binalar, malzeme ve işçilik koşulları bakımından Türk Standartları ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Teknik Şartnamesi ne, 10.07.2013 tarihli ve 28703 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Yapı Malzemeleri Yönetmeliği ne, 26.06.2009 tarihli ve 27270 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Yapı Malzemelerinin Tabi Olacağı Kriterler Hakkında Yönetmelik kurallarına uygun olacaktır.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

hayır böyle bir talep yoktu. İsmail Beyin Dediği gibi yorumluyor Burdaki Kontrol makamı.

saridurmus":32r2id5d' Alıntı:
hayır böyle bir talep yoktu. İsmail Beyin Dediği gibi yorumluyor Burdaki Kontrol makamı.
Teşekkürler.Bölüm 6 daki eşdeğer deprem yükü hesabını da yapmadınız yani.

Merhabalar,

Antalya'da idecad 10.03 versiyonu ile tasarlamış olduğum konut türü yapının ruhsatını aldım. (Tek dogrultulu dişli sistem, dts=3, süneklik düzeyi karma)

Herkese kolaylıklar dilerim.
İyi çalışmalar...

statik_prj_ant07":1cb0gcy9' Alıntı:
Merhabalar,

Antalya'da idecad 10.03 versiyonu ile tasarlamış olduğum konut türü yapının ruhsatını aldım. (Tek dogrultulu dişli sistem, dts=3, süneklik düzeyi karma)

Herkese kolaylıklar dilerim.
İyi çalışmalar...
Bu hesaplar istendi mi peki?

Hayır. Yönetmeliğin 6. bölümü ile ilgili herhangi bir dönüş olmadı. Kişisel fikrim de modellenmemesi gerektiği yönündedir. Modellemesi hassasiyet gerektirir (çekmeye çalışmaması gerekir vs.) ayrıca duvarların rijitliğini belirlemek zordur (ustadan ustaya bile değişebilir.) buda güvensiz tarafta bırakabilir vs...

İyi çalışmalar...

MrtGrsl":1k1d7voc' Alıntı:
huseyinakkus56":1k1d7voc' Alıntı:

Proje girdiniz anladığım geri dönüş oldu mu ya da sıkıntılı durum hangi kısımla ilgili acaba?
Eskişehir'de Bölüm 6 ve duvarlı analizle ilgili sıkıntı var mesela.
Geoteknik konusundan dolayı.. "Geoteknik raporu her yapı için istenir mi, raporu kimler hazırlayabilir" konusu netleşmemişti. Bakanlığı aradılar. Bakanlık "Geoteknik raporunu illa geoteknik müh. nin hazırlaması gerekmiyor" deyince raporu kendimiz hazırlayacağız.. JMO sitesinden raporun içeriği ile alakalı "geoteknik ve veri raporu" nu indirip içeriğini inceliyoruz Jeoloji Mühendisi arkadaş ile. Hazırlayıp sunacağız; bakalım artık..

statik_prj_ant07":1nludtfg' Alıntı:
Hayır. Yönetmeliğin 6. bölümü ile ilgili herhangi bir dönüş olmadı. Kişisel fikrim de modellenmemesi gerektiği yönündedir. Modellemesi hassasiyet gerektirir (çekmeye çalışmaması gerekir vs.) ayrıca duvarların rijitliğini belirlemek zordur (ustadan ustaya bile değişebilir.) buda güvensiz tarafta bırakabilir vs...

İyi çalışmalar...
Eşdeğer deprem kuvvetiyle ilgili de dönüş yok yani.

MrtGrsl":qjvgm1eu' Alıntı:
statik_prj_ant07":qjvgm1eu' Alıntı:

İyi çalışmalar...
Eşdeğer deprem kuvvetiyle ilgili de dönüş yok yani.
Hayır yok.

Geri