Analiz süresi hakkında

burkis355

Yeni Üye
Merhabalar 5 yıldır idecad kullanıcısı bir inşaat mühendisiyim.Şuan ide v10.3 kullanıyorum analiz süresi önceki versiyonlara (ide 8,7,6) nazaran 4 katına hatta 5 katına çıktığınnı görüyorum.Bu elbetteki yönetmelikle de alakalı olabileceğini düşünüyorum fakat onlarca kez analiz yapmamız gereken projelerde çok vakit kaybettiriyor.Bununla iigili yardımcı olabilirseniz sevinirim? Ben mi yeni versiyonu kullanırken bir hata yapıyorum, ya da bu durum iyileştirilecek mi ? Teşekkürler

Merhaba,

Yapılan analiz sayısı yeni yönetmelik ile arttığı için analiz sürelerinin artması normal. Aşağıdaki başlıkta paylaşılan analiz sürelerini kendi bilgisayarınız ile deneyip anormal bir durum var mı görebilirsiniz.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba

Sonlu eleman genişliklerini 1m alarak hesap yaptırın.
Her türlü hata giderildikten sonra sonlu eleman genisliğini 25 - 40 cm arası bir mesafe seçerek nihai hesabınızı yaptırın.

Ünver ÖZCAN

Macbook Pro 13" Retina, Early 2015, i5-5257U 2.70 GHz, 8Gb Ram, MacOs Big Sur, üzerinde Parallels Desktop ( Windows 7 Ultimate, 4 Çekirdek İşlemci-8Gb Ram ve Windows serinde +8Gb Sanal Ram ayarlı durumda ) - İdecad V10.20
41:31 dk.

Aynı bilgisayarda, Parallels Desktop yerine, BootCamp ile Windows 10 yükleyerek orada aynı analizi gerçekleştirdiğimde analiz süresi
2:55 dk.

Ekli dosyalar

• Ekran Resmi 2022-01-24 21.11.21.png
    Ekran Resmi 2022-01-24 21.11.21.png
    1.2 MB · Görüntüleme: 66
  • Ek Açıklama 2022-02-07 152719.png
    Ek Açıklama 2022-02-07 152719.png
    843.8 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
Analiz süresi dikkate alındığında ideCAD Muadili yerli ve yapamcı programlardan kat be kat daha hızlı analiz ve tasarım sonuçlandırır. Daha fazla iş yapılmasına rağmen.
Bu sonuca nerden vardiniz acaba ismail bey.bizlerde uzun zamandir idecadi kullaniyoruz.suanki yerli rakibi idecadi bu konuda 10 a 20 ye katliyor.daha ne kadar görmezden gelinecek acaba.idecadin 9.30 dakikada yaptigi analizi rakip yazilim cok benzer yakjn sonuclarla yaklasik 20 saniyede yapiyor.9.30 dakika nerde 20 saniye nerde.

Projenizi paylaşın lütfen @KEMALKOÇAL . Çünkü muhtemelen siz ideCAD ile döşemeler ve perdeleri sonlu elemanlar ile modelleyip, fiber eleman tasarımı yaptırıyorsunuz.
Etabs ile de aynı şekilde çözmelisiniz analiz süresini karşılaştırmak için.

sonlu elemanlar ile çözüm yaptıgım dogrudur ama fiber eleman tasarımı inaktif.projeyide yukledim.kullandıgım diğer iki tasarım programıylada sonlu elemanlarla modelleme yapıyorum.analiz surelerinde ciddi farklar var.

Ekli dosyalar

• A BLOK.cde
    25.2 MB · Görüntüleme: 11
Projenin gönderdiğiniz halinde bodrum ayrı analiz yöntemi seçili. Tek analiz opsiyonunu seçince analiz süresi %40 azalıyor.

Karşılaştırırken diğer programda bodrum hesabını tek aşamalı mı yapıyorsunuz, çift aşamalı mı?

suanki yerli rakibi idecadi bu konuda 10 a 20 ye katliyor.
Merhaba
Her iki program datasını eşit hale getirip karşılaştırmak lazım, bunun için;

...... te
FEA analizi, sta-workshop, YAPI+TEMEL BİRLİKTE ANALİZ (tam etkileşim) işaretlendi,
Analizi 2,44 dakikada tamamladı.

İDECAD te

Sonlu eleman genişlikleri döşeme, perde, temel, merdiven 1.00 m yapıldı
Analizi 3.07 dakikada tamamladı.

zaman farkı 10-20 misli değil.
Önemli bir hususu da atlamamak lazım.
........ te radye donatı hesabını daha sonra yapmak zorundasınız.
İdecad de radye ile birlikte çözüm yapıldığı için bu durumda idecad zaman açısında daha avantajlı duruma geliyor.

Not: Kullandığım masa üstü bilgisayarım 10 yaşında.

Projenin gönderdiğiniz halinde bodrum ayrı analiz yöntemi seçili. Tek analiz opsiyonunu seçince analiz süresi %40 azalıyor.

Karşılaştırırken diğer programda bodrum hesabını tek aşamalı mı yapıyorsunuz, çift aşamalı mı?
Tek analiz opsiyonu seciminde normal sartlarsa eksenel yetersizlik sorunlari dahada artiyor.bu nedenle iki asamali opsiyonu isaretledim.oneriniz tesekkurler ama zaten bunlarin farkindayim.sonucta bu opsiyonlar kullanilmak icin var.sonucta bu program bi render programi falan degil.bana uzun geliyor bu süreler

Merhaba
Her iki program datasını eşit hale getirip karşılaştırmak lazım, bunun için;

...... te
FEA analizi, sta-workshop, YAPI+TEMEL BİRLİKTE ANALİZ (tam etkileşim) işaretlendi,
Analizi 2,44 dakikada tamamladı.

İDECAD te

Sonlu eleman genişlikleri döşeme, perde, temel, merdiven 1.00 m yapıldı
Analizi 3.07 dakikada tamamladı.

zaman farkı 10-20 misli değil.
Önemli bir hususu da atlamamak lazım.
........ te radye donatı hesabını daha sonra yapmak zorundasınız.
İdecad de radye ile birlikte çözüm yapıldığı için bu durumda idecad zaman açısında daha avantajlı duruma geliyor.

Not: Kullandığım masa üstü bilgisayarım 10 yaşında
Teşekkur ederim acıklamaniz icin.sonlu elemanlari 1.00 metre almam analiz süresini kısaltiyor dogrudur.peki durumda hassasiyeti azaltmis olmuyormuyuz.

1667369252627.png

Sonlu eleman maksimum genişliği, döşemeler, perdeler, bodrum perdeleri ve radye için 40 cm alındı
Otomatik 3D FEA sonlu elman ağı (mesh generation) oluşturma, analiz, tasarım, tbdy ve ts500 kontrolleri ve fiber kapasite hesabı dahil
toplam süre 3:15

Diğer yerli programı bilmiyorum. Biz karşılaştırmaları hem süre, hem de hesapların doğruluğu açısından etbs ile yapıyoruz.
Bu modeli etbs ile bu sürede çözemezsiniz üstelik tbdy için gereken hesaplamaları da yapmaz.

Geri