Temellerle birlikte çözünce deformasyon artiyor.

Merhabalar
2 katlı bir köy evi projesi tasarlıyorum. Yeni bir statikçiyim. Benim sorunum şu şekilde :
Binama sürekli temel koymadan önce yaptığım analizde deformasyon renkleri gayet istediğim seviyede.Fakat sürekli temel koyduğumda deformasyon renkleri en kötü duruma geliyor. Fakat yaptığım analizde herhangi bir sorun gözükmüyor.Yapı özet bilgisinde tüm değerlerim yeşil tik şeklinde uygundur raporu alıyorum. Deformasyonu azaltmadan böyle bırakmam sorun teşkil eder mi ? Ya da deformasyou azaltmak için nasıl bir çalışma yapmam gerekir.

Ekli dosyalar

• 04.03.2019 necati bey.ide10
    1.2 MB · Görüntüleme: 190
Re: Deformasyon

Merhaba
Ekranda sağ tarafta deformasyonları değil yetersizlikleri görmeniz gerekir. Projede küçük düzenlemeler yaptım. Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO 04.03.2019 necati bey.cde
    361.1 KB · Görüntüleme: 360

Gokhan30":33hjf831' Alıntı:
Merhabalar
2 katlı bir köy evi projesi tasarlıyorum. Yeni bir statikçiyim. Benim sorunum şu şekilde :
Binama sürekli temel koymadan önce yaptığım analizde deformasyon renkleri gayet istediğim seviyede. Fakat sürekli temel koyduğumda deformasyon renkleri en kötü duruma geliyor. Fakat yaptığım analizde herhangi bir sorun gözükmüyor.Yapı özet bilgisinde tüm değerlerim yeşil tik şeklinde uygundur raporu alıyorum. Deformasyonu azaltmadan böyle bırakmam sorun teşkil eder mi ? Ya da deformasyou azaltmak için nasıl bir çalışma yapmam gerekir.
Merhaba,
Deformasyon renk skalası, değerlere göre düzenlenir. Renkler ve değerler yapı davranışı ve modeli hakkında fikir sahibi olmak için incelenebilir. Projenizde mevcut durumda üst yapı etkileşimli çözüm yapılmış ve yapı deformasyonlarında herhangi bir sorun görünmüyor. Temeller birlikte cozum yapildiginda dogal okarak uz ve u depasmanlari artar.
Örneğin Ex yüklemesinden oluşan max. toplam deplasman 4.42 mm. civarında,
Deformasyonlar; toplam u, ux, uy ve uz olarak incelenebilir. Ornegin uz isaretlerseniz sadece cokmeleri, ux isaretlerseniz x yonunde deformasyonlari gorursunuz.

Yapı deformasyonu dışında TBDY 2018 madde 4.9 da verilen göreli kat ötelemesi koşullarının sağlanıp, sağlanmadığı önemlidir. Bu kontroller programda otomatik yapılır ve sınırların aşılıp aşılmadığı raporlarda uyarı olarak verilir. Göreli kat öteleme sorunları oluşması durumunda yapı rijitliği artırılarak sorunlar çözülebilir.

Ekli dosyalar

• ex_.PNG
    ex_.PNG
    267.5 KB · Görüntüleme: 2,982
  • göreli_öteleme.png
    göreli_öteleme.png
    146.4 KB · Görüntüleme: 2,981

unver":2jrvch4m' Alıntı:
Merhaba
Ekranda sağ tarafta deformasyonları değil yetersizlikleri görmeniz gerekir. Projede küçük düzenlemeler yaptım. Proje ekte.

Ünver ÖZCAN

Yaptığınız küçük değişiklikleri rica etsem benimle paylaşabilir misiniz.
Benim gözlemlediğim tam rijit diyafram yerine yarı rijit diyafram seçmişsiniz. Daha gerçekçi sonuç almak için yarı rijit diyaframı mı kullanmamızı önerirsiniz. Tam rijit diyaframları kullanacağımız yapılar nereler olmalıdır?

Bunun dışında projede değişiklik yaptığınız başka yer var mıdır.
Sorularımla sizi yorduğum için şimdiden özür diliyorum ve anlayışınız için teşekkür ediyorum

Geri