v10.03 ve v10.05 Devrilme Momenti farkı

HERKESE KOLAY GELSİN.
10.03 VERSİYONUNDA Y YÖNÜNDE 0.84 CIKAN DEVRİLME MOMENTİ 10.05 VERSİYONUNDA 0.30 CIKIYOR BU KADAR FARK CIKMASI NORMAL Mİ?

MODEL LİNKİ
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    52.7 KB · Görüntüleme: 3,946
  • 1.jpg
    1.jpg
    182.7 KB · Görüntüleme: 3,946
  • 3.jpg
    3.jpg
    130.2 KB · Görüntüleme: 3,946
Re: 10.03 VE 10.05 VERSİYONLARI ARSINDA DEVRİLME MOMENTİ FAR

Fark çıkması normal. 10.05 i dikkate alın. 10.05 Versiyonda devrilme momenti kontrolü ile ilgili kapsamlı bir değişiklik yapıldı ve taban devrilme momenti hesabında kullanılan Denklem (4B.7) ve Madde (4B.2.4) ile ilgili bir gelistirme yapildi

Denklem (4B.7)

Madde (4B.2.4)

Ekli dosyalar

• Modal birlestirme.png
    Modal birlestirme.png
    61.8 KB · Görüntüleme: 3,915
  • Modal devrilme.png
    Modal devrilme.png
    38.2 KB · Görüntüleme: 3,915
Merhaba, aynı sorun bende de var.V10.03 le çözüğüm projeyi V10.05 le çözünce devrilme momenti aşırı düştü ve yeni perdeler eklediğim halde anca 0.50 yi bulabildim.Zaten projemde perdeye çevirmediğim sadece 2 kolon kaldı.bu durumu nasıl aşacağız?

Merhaba;

Mdev/Mo kontrolünün aşılması 4-5 katlı konut tipi projelerde biraz zor ve bu tür sistemler için çokta alışılmadık taşıyıcı seçimiyle mümkün olacak gibi gözüküyor.

Öneri olarak:
- Projenizde mümkün olduğunca grup perde kullanmaya çalışınız ( Grup perdelerin X ve Y yönü için Mdev değerlerini kullanabilirsiniz)
- Grup perdeleri mümkünse binanın ortalarında bir noktaya konumlandırın
- Yine mümkünse grup perdelerinizi bağ kirişleriyle bağlayıp taşıyıcı çekirdek mantığına benzer bir sistem oluşturmaya çalışınız.

Mimari plan paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz:

Saygılarımla.

2m proje":1rhc087u' Alıntı:
Merhaba;

Mdev/Mo kontrolünün aşılması 4-5 katlı konut tipi projelerde biraz zor ve bu tür sistemler için çokta alışılmadık taşıyıcı seçimiyle mümkün olacak gibi gözüküyor.

Öneri olarak:
- Projenizde mümkün olduğunca grup perde kullanmaya çalışınız ( Grup perdelerin X ve Y yönü için Mdev değerlerini kullanabilirsiniz)
- Grup perdeleri mümkünse binanın ortalarında bir noktaya konumlandırın
- Yine mümkünse grup perdelerinizi bağ kirişleriyle bağlayıp taşıyıcı çekirdek mantığına benzer bir sistem oluşturmaya çalışınız.

Mimari plan paylaşırsanız daha çok yardımcı olabiliriz:

Saygılarımla.

Cevabınız için teşekkürler,mimari planımı ekledim.Grup perde yapabileceğim pek yerim yok.yuvarlak içine aldığım kolonları perdeye çevirdim.Hatta D-7 aksına gelen perdeyi bile yapamıyorum K.B'ndan dolayı.Sadece devrilme momentine ulaşmak için denedim ama çok zor gibi görünüyor.Tavsiyeniz varsa çok sevinirim.

Merhaba;

Projenizde düzenleme yaptım, dediğim gibi pek alışkın olmadığımız bir tar ancak başka şansınız pek olmayacak. 0.75 oranının biraz üstündeyiz. Bazı perdeleri küçülte bilir yada kaldırabilirsiniz. Örneğin p6 perdesini kolona çevirebilirsiniz.

Saygılarımla.

Düzenlenmiş dosya:

Ekli dosyalar

• kalıp planı.JPG
    kalıp planı.JPG
    172.4 KB · Görüntüleme: 3,790
  • Mdev oranı.JPG
    Mdev oranı.JPG
    81.3 KB · Görüntüleme: 3,789
2m proje":2oxgf8e0' Alıntı:
Merhaba;

Projenizde düzenleme yaptım, dediğim gibi pek alışkın olmadığımız bir tar ancak başka şansınız pek olmayacak. 0.75 oranının biraz üstündeyiz. Bazı perdeleri küçülte bilir yada kaldırabilirsiniz. Örneğin p6 perdesini kolona çevirebilirsiniz.

Saygılarımla.

Düzenlenmiş dosya:

Teşekkür ederim ,emeğinize sağlık

ekte göndermiş oldugum görselde bulunan kalıp planı taşıyıcı sistemi full perdeli sistemden oluşan kolon bulunmayan 17.50 nin altında asmolen döşeme sistem. tüm düşey tasıyıcı elemanların perde olmasına köşelerdeki perdelerin bag kirişli boşluklu perde sınıfına girmesine ve hiç kolon olmamasına ragmen devrilme momenti tahkikimizde 0.75 i aşamıyoruz. suana kadar asmolen veya plak döşeme sistem 0.50 ye gecebildiğimiz bir sistem olmadı. bu sürümde devrilme tahkiki ile ilgili problem olabilir yanlış yorumlama olabilir. gelecek sürüm için bunun için calışma yapmanız hepimizin ticari gelecegi için önemli bi durum. teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• ScreenHunter_57 Apr. 05 13.48.jpg
    ScreenHunter_57 Apr. 05 13.48.jpg
    46.3 KB · Görüntüleme: 3,405
  • ScreenHunter_56 Apr. 05 13.48.jpg
    ScreenHunter_56 Apr. 05 13.48.jpg
    117.7 KB · Görüntüleme: 3,404
yusuf15hira17":klpqp4ik' Alıntı:
ekte göndermiş oldugum görselde bulunan kalıp planı taşıyıcı sistemi full perdeli sistemden oluşan kolon bulunmayan 17.50 nin altında asmolen döşeme sistem. tüm düşey tasıyıcı elemanların perde olmasına köşelerdeki perdelerin bag kirişli boşluklu perde sınıfına girmesine ve hiç kolon olmamasına ragmen devrilme momenti tahkikimizde 0.75 i aşamıyoruz. suana kadar asmolen veya plak döşeme sistem 0.50 ye gecebildiğimiz bir sistem olmadı. bu sürümde devrilme tahkiki ile ilgili problem olabilir yanlış yorumlama olabilir. gelecek sürüm için bunun için calışma yapmanız hepimizin ticari gelecegi için önemli bi durum. teşekkür ederim.

Merhaba bu soruna bir cevap vermediniz merakla bekliyoruz ?

Geri