Mantar döşeme sistemde düşey taşıyıcılarda çıkan donatı

Merhaba,
Mantar döşeme sistemi ile modellediğimiz projemizde aşırı yoğunluktaki düşey taşıyıcı elemanlarla ilgilidatayı ekliyorum.
konuyla ilgili gözden kacırdığımız durumlarla alakalı veya tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.aynı projenin asmolen sistem olarak modelinide ekliyorum.Perdelerle alakalı devrilme oranları bana gerçekci gelmedi y yönünde 3 adet perde olmasına rağmen bu yönde ki oran %11 lerde oluşuyor ne yapmalıyz ki %75 yakalayp asmolen çözelim..

Re: MANTAR DÖŞEME SİSTEMDE DÜŞEY TAŞIYICILARDA ÇIKAN DONATI

mantar doseme

Ekli dosyalar

• 16032019-D01.rar
    2.5 MB · Görüntüleme: 281
Merhaba
Önerilerim:
--Haritada inşaat yeri İstanbul görünüyor. Düzeltip sihirbazdan yükleme yaparak çıkın.
--1. bodrum katta kolon başlıkları döşemelerin dışına çıkmış. Böyle kalacaksa döşeme içinde olmalı.
--Yinede Köşe kolonlar problem olabilir. Bu katın dışını kirişlerle dönmeniz daha uygun.
-- Merdiven çevresindeki ve asansör kolonlarını kaldırıp perde ile dönün. Kapı boşlukları açarsınız.
-- Perdeleri grup yapın.
--Çatı katındaki duvarları kaldırabilir döşeme yüklerini azaltabilirsiniz,
--Normal katlarda bütün duvar yükleri alınmış burada da hareketli yükler azaltılabilir.
--Merdiveni de modelleyip beraber çözün.

Ünver ÖZCAN

Merhaba Ünver Bey,
verdiğniz bilgler için çok teşekkür ederim.Ama benim mantar döşeme ile ilgili programı kullanmayla alakalı sıkıntılarım var daha dogrusu dogru hesap modeli yapıp yapmadığımı anlayamıyorum,bir kaç sorumu şöyle dile getiriyim yardımcı olursanız çok sevinirim.
1-mantar döşeme bulunan katta asansör ve merdiven etrafını yada dış kontürleri kirişle döndüğüm zaman döşemelerin çalışma ve mesnet tipleri mantarda olmaması gereken şekilde sanki kirişli plak döşeme cözer gibi cıkıyor.
örneğin tek döşeme mantar şeklinde iken katta kiriş bulunmuyor iken mesnet tipi başlıksız döşeme tipi kirişsiz döşeme olarak görünüyor,ancak katta kiriş bulunduğunda çift yönde calısan mesnet tipi basit mesnet gibi tabirler oluyor mantar tasarımda bunların olmaması mı gerekir.

2-mantar döşeme modellemesinde mantarı döşeme kenarlarıyla oluşturabilirmiyiz yoksa tek döşeme olarak tanımlayıp döşeme boşluğumu acmalıyız.

3-Eger kat ıcınde kiriş varsa kolonlara 0 boyutlu başlık tanımlamadan döşemedeki zımbalama hesaplarını yapmıyor haliyle katta kiriş olması durumu mantar döşeme şeklindeki modeli gecersiz kılıp kirişli plak seklınde algılamasına sebeb mı oluyor.
4-geometriden dolayı tek seferde atamadığımız döşemeleri döşeme kenarıyla atarak yanlış bir modelleme mi yapıyoruz.
ekte gönderdiğim proje için model konusunda doğru yada yanlış dediğiniz noktalar varmıdır.

şimdiden yardımlarınız için size çok teşekkür ederim.

myıldız25:1bll44vr' Alıntı:
verdiğniz bilgler için çok teşekkür ederim.Ama benim mantar döşeme ile ilgili programı kullanmayla alakalı sıkıntılarım var daha dogrusu dogru hesap modeli yapıp yapmadığımı anlayamıyorum,bir kaç sorumu şöyle dile getiriyim yardımcı olursanız çok sevinirim.
1-mantar döşeme bulunan katta asansör ve merdiven etrafını yada dış kontürleri kirişle döndüğüm zaman döşemelerin çalışma ve mesnet tipleri mantarda olmaması gereken şekilde sanki kirişli plak döşeme cözer gibi cıkıyor.
örneğin tek döşeme mantar şeklinde iken katta kiriş bulunmuyor iken mesnet tipi başlıksız döşeme tipi kirişsiz döşeme olarak görünüyor,ancak katta kiriş bulunduğunda çift yönde calısan mesnet tipi basit mesnet gibi tabirler oluyor mantar tasarımda bunların olmaması mı gerekir.

3-Eger kat ıcınde kiriş varsa kolonlara 0 boyutlu başlık tanımlamadan döşemedeki zımbalama hesaplarını yapmıyor haliyle katta kiriş olması durumu mantar döşeme şeklindeki modeli gecersiz kılıp kirişli plak seklınde algılamasına sebeb mı oluyor.

Kirişsiz döşemeli sistemlerde herhangi bir kenarda kiriş olması durumunda, "döşeme kalınlık kontrolü" raporunda bazı döşemeler için döşeme çalışma tipinin kirişsiz döşeme görünmemesi normaldir. Bu durum analizle alakalı değilidir. Kalınlık ve sehim kontrollerini ekte linkte anlatılanlar çerçevesinde kontrol etmeniz uygun olur.
Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Pogramda şu an zımbalama kontrolü TS500'de verilen esaslara göre kolonlarda eksenel yükleme durumuna göre yapılmaktadır. Katlarda orta bölgede kirişler var. Bu nedenle zımbalama kontrolü yapılabilmesi için yükseklik ve tabla yükseklik değerleri sıfır verilerek kolon başlığı tanımlanması gerekiyor. Kolon başlığı yüksekliği ve tabla yüksekliği değeri eğer yerinde uygulanacaksa TS 500 şekil 11.3 ve 11.4 te verilen koşullara göre oluşturulmalıdır. Eğer amaç sadece zımbalama kontrolü yapmak için ve konstrüktif bir tanımlama ise yükseklik ve tabla yükseklik değerleri sıfır verilmelidir. Bu durumda kolon başlığı boyutlarının bir önemi yoktur. Ancak bunun yerine perdelerde zımbalama kontrolleri ve kesme sürtünmesi hesabı için TBDY 7.11.6, kirişsiz döşeme zımbalama kontrolleri için TBDY 7.11.7 maddelerini incelemenizi ve uygulamanızı öneririz.

2-mantar döşeme modellemesinde mantarı döşeme kenarlarıyla oluşturabilirmiyiz yoksa tek döşeme olarak tanımlayıp döşeme boşluğumu acmalıyız.
Döşeme kenarları ile bölerek veya döşeme boşluğu açarak oluşturabilirsiniz.

4-geometriden dolayı tek seferde atamadığımız döşemeleri döşeme kenarıyla atarak yanlış bir modelleme mi yapıyoruz.
Hayır, yanlış modelleme yapmış olmazsınız.

ekte gönderdiğim proje için model konusunda doğru yada yanlış dediğiniz noktalar varmıdır.
Projenizde zemin kat S7 ve S8 kolonları çevresinde tanımlanan döşeme boşluğu sınırı hatalı. Döşeme boşluğunu kolon kenarlarından tanımlamalısınız. Ayrıca 13.03.2019 tarihinde teknik desteğe mail olarak gönderdiğiniz bu projeniz için verdiğimiz yanıtta belirtilen hususları dikkate almanızı öneririz.

Geri