Simetrik 2 Blok Donatı Bakımından Tıpa tıp aynı olur mu?

huseyinakkus56

Tanınmış Üye
Merhabalar.. Görseldeki iki blok simetrik.Bodrum katları dilatasyonla ayrılıyor.. iki bloğun donatıları tıpa tıp aynı olur mu? yani tek bir bloğun çizimini almam yeterli olur mu?

Ekli dosyalar

• 222.png
    222.png
    63.8 KB · Görüntüleme: 1,876
Merhaba
huseyinakkus56":138e98kt' Alıntı:
Merhabalar.. Görseldeki iki blok simetrik.Bodrum katları dilatasyonla ayrılıyor.. iki bloğun donatıları tıpa tıp aynı olur mu? yani tek bir bloğun çizimini almam yeterli olur mu?
Donatılar aynı olur ama imalat esnasında karışıklığa sebep olma ihtimali var ayrı ayrı çizilse iyi olur.

Ünver ÖZCAN

denetimini yaptığımız bir inşaatta kat planları ve kalıp planları aynı olmasına rağmen iki blok birbirinin aynası şeklindeydi. açıkçası uygulamada biraz sıkıntı yaşamıştık. herkesin kafası karışıyordu. donatıları hatırlamıyorum. hesap olarak da bir bloğu modelleyip hesaplamaları yapıp sonra bütün elemanları kilitleyip zemindeki değikliği işledikten sonra tekrar analiz yapmanız donatıların değişip değişmediği ile ilgli bilgi verecektir. çizimde ise paftalamayı bitirdikten sonra autocad ortamında elemanların isimlerini toplu bir şekilde örneğin AKZ YADA KZA(KİRİŞ ZEMİN A BLOK) ŞEKLİNDE DEĞİŞTİREREK PROJENİN HANGİ BLOK İÇİN OLDUĞUNU GÖSTEREBİLİRSİNİZ.

Bu tarz bir yapıyı dilatasyonlu mu, yoksa dilatasyonsuz mu çözmek daha mantıklı sizce?

Diğer yapıyı oluştururken miror komutunu mu kullandınız acaba ? Yoksa sıfırdan mı modellediniz ?

Ben radye de dahil olmak üzere dilatasyonla ayırdım. Mirror kullanmadım. direk objeleri bir referans çizgisi (line) çizerek kopyaladım. Simetrik demekle yanlış söylemişim. Kat planları tamamen aynı demek daha doğru olur.

Temeller dahil tüm yapı ayrık olarak çözüldüyse. İki yapıyı ayrı İdecad dosyasında çözmeniz daha makul.

Geri