Madde 4.3.4.6 Kontrolu sonuçları

Merhaba,
Y yöünde 3 adet perde ile aynı yönde yalnızca 1 adet 70/30 kolonun bulunduğu, x yönünde grup perde ile 2 ekstra perde olan sistemimde 4.3.4.6 kontrolu sonucları asağıdaki gibidir,Normal midir?
Bu kadar perde ile bu sistemde 0.75 üzerine cıkamıyor mu.....
Bu programsal bir sorun olabilir mi.?

Ekli dosyalar

• perde oranları.PNG
    perde oranları.PNG
    9.9 KB · Görüntüleme: 3,503
  • plan.PNG
    plan.PNG
    76.5 KB · Görüntüleme: 3,504
bende de aynı sorun var. Sonuçta 4 katlı asmolen bir yapı. Burada bence 0.75 sınırı yeniden gözden geçirilmeli..... Ekteki projeyi daha önce 30/60 sadece kolonlarla çözdüm. şimdi çıkan sonuçtan kendim ürktüm.. Bu yönetmeliğe göre daha önce yaptıklarımız asmolen sistemde yıkılacak demektir.. Fazla abartılmış bir katsayı bu.. kolay gelsin

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    361.8 KB · Görüntüleme: 3,463
Projenizi eklerseniz daha doğru bir değerlendirme yapabiliriz. Ama bu haliyle oranlar bu şekilde olabilir diyebiliriz sadece.

myıldız25":2itddw1l' Alıntı:
Merhaba,
Y yöünde 3 adet perde ile aynı yönde yalnızca 1 adet 70/30 kolonun bulunduğu, x yönünde grup perde ile 2 ekstra perde olan sistemimde 4.3.4.6 kontrolu sonucları asağıdaki gibidir,Normal midir?
Bu kadar perde ile bu sistemde 0.75 üzerine cıkamıyor mu.....
Bu programsal bir sorun olabilir mi.?

Merhaba,
Projenizde asansör çevresi perdesinde bulunan kolonları panel olarak girip, perde grubuna dahil edin. Bu işlemi yaptıktan sonra devrilme momenti oranı 0.18'dan 0.35 civarlarına çıktığını gözlemleyebilirsiniz. Analiz sihirbazında mantar döşeme sistemi seçilmiş. Sanırım karma ve asmolen yapmak istediniz. Analiz sihirbazındaki seçimleri buna göre düzenleyin. Y yönünde köşede bulunan perdelerin devrilme momentine pek katkısı yok. Karma sistemler için devrilme momenti oranı olan 0.75'yi sağlayabilmek için daha çok çekirdek perdeli sistemleri düşünmek gerekiyor. Bu bağlamda taşıyıcı sisteminizi gözden geçirmeniz gerekebilir.

TBDY 1998 yönetmeliği perdelere düzlem içinde bağlanan kirişlerin eğilme momenti katkısının dikkate alınmasına izin veriyordu ancak bu şart 2007 de kaldırıldı ve TBDY 2018 yönetmeliğinde de yoktur.

TBDY 1998 yönetmeliği devrilme momenti maddesi:

2018 Yönetmeliğinde yazıldığı şekilde program devrilme momenti kontrolu yapmaktadır. Programsal bir hata söz konusu değildir. Yönetmeliğin bu maddesi küçük sistemlerde perde devrilme momentleri açısından böyle sonuçlar veriyor. Bu sonuçlar elle ve yapancı kaynaklı programlarlada da benzer sonuçları veriyor.

Ekli dosyalar

• 1998perderi.png
    1998perderi.png
    155.5 KB · Görüntüleme: 3,279
Hakan Bey, benim de projemde bu madde ile ilgili sorunlar var. Bir sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim. Asmolen döşeme ile normal (plak) döşeme beraber kullanılarak başka bir değişle 25/50 kirişler (dış bölgelere gelecek şekilde) ile asmolen kirişler (iç bölgelerde) beraber kullanılarak bir proje yapılıp, Analiz Ayarları Sihirbazında döşeme tipi için "Kirişli veya Kaset Döşeme tipi" seçebilir miyim, böylece yapı süneklik düzeyi karma yerine yüksek sünek seçilerek hesap yapabilir miyim?

Söylemek istediğinizi biraz daha açabilir misiniz rica etsem. Asmolen ve normal (kirişli,plak) döşemeyi bir arada kullanarak döşeme tipini "KİRİŞLİ VE KASET DÖŞEMELER" olarak seçip, yüksek sünek hesap yöntemini kullanamaz mıyım?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

vecih":1wmxl949' Alıntı:
Hakan Bey, benim de projemde bu madde ile ilgili sorunlar var. Bir sorum olacaktı, cevaplarsanız sevinirim. Asmolen döşeme ile normal (plak) döşeme beraber kullanılarak başka bir değişle 25/50 kirişler (dış bölgelere gelecek şekilde) ile asmolen kirişler (iç bölgelerde) beraber kullanılarak bir proje yapılıp, Analiz Ayarları Sihirbazında döşeme tipi için "Kirişli veya Kaset Döşeme tipi" seçebilir miyim, böylece yapı süneklik düzeyi karma yerine yüksek sünek seçilerek hesap yapabilir miyim?
Merhaba,
TBDY 2018 'de yapıda farklı döşeme tiplerinin bir arada kullanılması durumunda, döşeme sisteminin ne seçileceği ve buna bağlı olarak süneklik düzeyi hakkında bir açıklama bulunmuyor. Verdiğiniz bilgilerden yapıda tek doğrultulu dişli döşemelerin oldukça yoğun kullanıldığı anlaşılıyor. Bu durumda tek doğrultulu dişli döşeme tipi için verilen koşullara göre çözüm yapılmasını öneririm. (Ya da döşeme sistemi değiştirilerek süneklik düzeyi yüksek çözüme gidilebilir.)
İyi çalışmalar

Levent Bey öncelikle verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Verdiğim linke projemi ekledim. İki sorum olacaktı.

1-Projemde Asmolen ve plak döşemeyi beraber kullandığımdan İdecad Döşeme Tipi Sihirbazından KİRİŞLİ VEYA KASET DÖŞEMELER, yüksek sünek ve R=7 seçildi. Bu şekildeki bir çözümleme doğru olur mu? Yoksa döşeme tipinin TEK DOĞRULTULU DİŞLİ DÖŞEME olarak seçilmesi mi daha doğru olacaktır? ( Tek doğrultulu dişli döşemede Karma sistem ile R=5 olduğundan çözümlemek imkansız hale gelmektedir)
2- Asmolen döşemeye iki yönde diş tanımlamak kaset döşeme anlamı taşır yoksa min kiriş koşullarına göre örneğin 20*40 cm gibi kirişler mi tanımlamak gerekir.

İyi Çalışmalar Dilerim..

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

vecih:hx71femg' Alıntı:
Levent Bey öncelikle verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim. Verdiğim linke projemi ekledim. İki sorum olacaktı.

1-Projemde Asmolen ve plak döşemeyi beraber kullandığımdan İdecad Döşeme Tipi Sihirbazından KİRİŞLİ VEYA KASET DÖŞEMELER, yüksek sünek ve R=7 seçildi. Bu şekildeki bir çözümleme doğru olur mu? Yoksa döşeme tipinin TEK DOĞRULTULU DİŞLİ DÖŞEME olarak seçilmesi mi daha doğru olacaktır? ( Tek doğrultulu dişli döşemede Karma sistem ile R=5 olduğundan çözümlemek imkansız hale gelmektedir)
Merhaba Vecih bey,

Bu sorunuzun cevabını bir önceki mesajımda genel olarak vermiştim. Aşağıda tekrar alıntılıyorum. İlave olarak konuyla ilgili yetkili kurumlardan görüş almanızı önerebilirim.
Levent Özpak:hx71femg' Alıntı:
TBDY 2018 'de yapıda farklı döşeme tiplerinin bir arada kullanılması durumunda, döşeme sisteminin ne seçileceği ve buna bağlı olarak süneklik düzeyi hakkında bir açıklama bulunmuyor. Verdiğiniz bilgilerden yapıda tek doğrultulu dişli döşemelerin oldukça yoğun kullanıldığı anlaşılıyor. Bu durumda tek doğrultulu dişli döşeme tipi için verilen koşullara göre çözüm yapılmasını öneririm. (Ya da döşeme sistemi değiştirilerek süneklik düzeyi yüksek çözüme gidilebilir.)
İyi çalışmalar

2- Asmolen döşemeye iki yönde diş tanımlamak kaset döşeme anlamı taşır yoksa min kiriş koşullarına göre örneğin 20*40 cm gibi kirişler mi tanımlamak gerekir.

İyi Çalışmalar Dilerim.
TS 500 de kaset döşeme sistemleri için verilen koşulların tek doğrultulu dişli döşemeler ile aynı olduğu belirtilmiştir. Konuyla ilgili aşağıda verilen linkleri inceleyebilirsiniz.

İyi çalışmalar

Geri