Görüşlerinizi almak istiyorum

Merhaba , Bağlı olduğum belediyenin kontrol mühendisi resimde görünen sistemimi kabul etmiyor.Gerekçesi şu şekilde ; Kirişlerin orta noktasında moment fazla olacağı için (K29-K32) orta noktaya saplama yapmayalım kolonlar arasını 9' a bölelim.K37-K15 gibi çift saplama olmasını istiyor.Bir kirişin diğer bir kirişe göre momenti fazla oluyor diye projeyi köklü değişime sokmak pek kafama yatmadı.Bu konu hakkında sizlerden görüş almak istiyorum.

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    44.6 KB · Görüntüleme: 1,486
Re: Görüşlerinizi almak istiyorum!

Sistemi plak sonlu elemanlar ile bu sekilde cozun. Program zaten TS500 ve deprem yonetmeligi kosullarini uygulayacak.
Dengeli donati orani , sehim gibi kontroller ile kiris ortasinda cikacak momente gore uygun tasarim yapilacaktir zaten.
Ama dedigim gibi yari rijit olarak cozun.

TS500de kaset döşemeler için 1/10 koşulu vardı sanırım kontrol etmenizi öneririm sistem kaset gibi çalışıyor

Hesaplarınız mantığa yatıyorsa kesitlerde yeterli ise belediyenin taşıyıcı sisteme karışmaması gerekir.
Hareketli yükleriniz ne kadar bilmiyorum fakat 43-44-45 nolu kirişler iptal edilebilir. Yada bu şekilde kalacaksa bir ebat küçültülebilir.
Döşemelerde bu alanlar için 20 cm bana biraz fazla geldi kat sayınız fazla ise eksenel yükleriniz fazla çıkacaktır.
Sonuçta bu bir tasarım 5 farklı mühendise verseniz farklı farklı çözümler çıkar.
İyi çalışmalar...

Geri