Göreli kat ötelemesi

yunussacikk

Tanınmış Üye
merhaba
7 katlı yapımda görelikat ötelemesi sorunu var. perde ekleyip max. ötelenme yapan kolonlarımızı büyüttük sorunu çözemedik. projeyi ham hali ile ekliyorum görüş ve önerileriniz alabilirmiyim.

yunussacikk":2vvmffmk' Alıntı:
merhaba
7 katlı yapımda görelikat ötelemesi sorunu var. perde ekleyip max. ötelenme yapan kolonlarımızı büyüttük sorunu çözemedik. projeyi ham hali ile ekliyorum görüş ve önerileriniz alabilirmiyim.

Merhaba,

Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları, TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi. 10.06'da sihirbazın bu şekilde iki kere düzenlenmesine gerek kalmayacak.

Yapınızda tüm kolonlar Y yönünde girilmiş. Halbuki X yönünde göreli kat ötelemeleri fazla çıkıyor ve sınırı aşıyor. Bu nedenle X yönünde de düşey taşıyıcı eklemek veya kolonların yönünü değiştirmek sistemi dengeleyecektir. Merkezdeki perdeleri çekirdek perde de yapmayı düşünebilirsiniz.

Önerilen kat planı. Bu kat planı çerçevesinde alternatif kolon-perde-çekirdek perde sistemleri deneyebilirsiniz:

Önerilen kat planı ile göreli kat ötelemesi değerleri:

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    73.6 KB · Görüntüleme: 2,588
  • B1-B2-B3 BLOK_görelidüzeldi.cde
    8.7 MB · Görüntüleme: 325
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    92.5 KB · Görüntüleme: 2,585
Merhabalar Hakan Bey..
Benim de en büyük problemim göreli kat ötelemesi, önce DD1 girilip kayıt edip sonra DD2 girip kayıt edilmesi gerektiğinden bahsetmişsiniz bunun faydası ve niçin yaptığımız konusununda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum

denizbayram":178irojn' Alıntı:
Merhabalar Hakan Bey..
Benim de en büyük problemim göreli kat ötelemesi, önce DD1 girilip kayıt edip sonra DD2 girip kayıt edilmesi gerektiğinden bahsetmişsiniz bunun faydası ve niçin yaptığımız konusununda bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum
Merhaba

10.04 ve 10.05 versiyonları için göreli kat ötelemesi kontrollerinde kullanılan lamda hesabı için sihirbazın DD1 ve DD2 deprem düzeyleri için çalıştırılması gerekmektedir.
Yakında gelecek olan 10.06 Güncellemesinden sonra DD1 ile yapılmasına gerek kalmayacaktır. Tek aşamada hesaplanacaktır.

Merhaba,
4.9.1.4'de anlatılan Lamda katsayısının hesabında programda yazılımsal bir sorundan dolayı farklı değerler hesaplandığından dolayı bildirimlerde bulunulmuştu. Levent Bey'in paylaştığı Sihirbaz Düzenlemesi belgesinde gibi veri girişi yapılması durumunda lamda değerleri doğru hesaplanmaktadır.

Levent Özpak":2mvbbi47' Alıntı:
TBDY 2018 sihirbazının nasıl dzüenleneceği ekteki dokümanda anlatılmıştır. Ver 10.06 sürümünde bu işlemlere gerek kalmayacak.
İyi çalışmalar

Kontrol sonuçları aşağıda verilmiştir.

iyi çalışmalar, saygılar...

Ekli dosyalar

• TBDY_sihirbaz_düzenleme.pdf
    764 KB · Görüntüleme: 142
  • Lamda Kontrol.JPG
    Lamda Kontrol.JPG
    246.1 KB · Görüntüleme: 2,212
Geri