Zemin Emniyet Olumsuz

serdagi

Tanınmış Üye
Merhaba dosya boyutu büyük olduğu için wetransfer ile ekledim. Projemde "Zemin Emniyet Olumsuz" hatası alıyorum. Ne yaptı isem düzeltemedim. ampatman sınırları, yan binalardan dolayı zaten maksimumda. Bu sorunu nasıl aşabilirim?

herkese iyi çalışmalar dilerim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba,

Veri girişinde birim hatası yapmışsınız. Zemin raporundan tekrar kontrol ederek zemin taşıma gücü ve yatak katsayısı değerlerini giriniz.
Girdiğiniz değerler tf/m2 olması gerekiyor.

TBDY 2018 ile birlikte "Zemin emniyet gerilmesi" yerine "Zemin taşıma gücü" kavramı geldi. Zemin raporundan taşıma gücü bilgisinin girildiğine emin olun.

Ekli dosyalar

• analiz ayarları birim.png
    analiz ayarları birim.png
    42.8 KB · Görüntüleme: 5,020
  • birim değişimi.png
    birim değişimi.png
    33.7 KB · Görüntüleme: 5,021
Yasin bey cevabınız için teşekkür ederiz. Açıkcası eski bir proje ama henüz uygulanmadı. yeni yönetmeliğe göre revize etmek ve denemek istedik. Zemin emniyet gerilmesi bulunurken zemin taşıma gücü bulunarak emniyet katsayılarına bölünüyordu. Yeni yönetmeliklerdeki formüller farklı ama bulunan taşıma gücünü kullandık.

orhan günay":1ea4gihk' Alıntı:
eski projeye ek olarak yapıyorum.
iki tarafındada bina var o yüzden bu şekilde dilatasyonla çözecem proje tadilatı olarak
eski zemin katsayılarını mı cevirmek lazzım yeni sisteme göre
Eski projeye ek yapsanız dahi yeni proje olduğundan TBDY2008 göre çözüm yapmalısınız.
Zemin gerilmesi için:
Eski zemin emniyet katsayılarını yeni taşıma gücü zemin değerlerine çeviremezsiniz. Yeni Geoteknik zemin raporu gerekir.

Ünver ÖZCAN

orhan günay":30fuzsc3' Alıntı:
eski zemin katsayılarını mı cevirmek lazzım yeni sisteme göre
Yeni yönetmelikte zemin taşıma gücünde emniyet katsayısı düşürüldü, yani artık bir anlamda daha yüksek zemin emniyet gerilmeleri ile çalışacağız, ama kontrol 1.4G+1.6Q ile yapılacak, ayrıca depremli durumda %50 artırma da yok. Yani bir taraftan artırırken diğer taraftan azalttılar, hepsini bir arada değerlendirmek lazım.

Geri