ideCAD Statik v10 göreli kat ötelemesi kurtarmıyor

AŞAĞIDA LİNKİNİ PAYLAŞTIĞIM STATİK PROJEDE GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ KURTARAMADIM. 2018 YÖNETMELİĞİNE GÖRE YANLIŞ YAPTIĞIM BİR ŞEY VAR MI? BAŞKA EKSİK NOKTALARIM VAR MI? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Re: İDE10 GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ KURTARMIYOR

mühendix":1ncilvbj' Alıntı:
AŞAĞIDA LİNKİNİ PAYLAŞTIĞIM STATİK PROJEDE GÖRELİ KAT ÖTELEMESİ KURTARAMADIM. 2018 YÖNETMELİĞİNE GÖRE YANLIŞ YAPTIĞIM BİR ŞEY VAR MI? BAŞKA EKSİK NOKTALARIM VAR MI? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.
Projenizde yapı koordinatları şablon proje ile aynı görünüyor. Verilen deprem parametrelerini kontrol edebilmemiz için yapı koordinat bilgilerini paylaşır mısınız?

HakanŞahin":1sstwec0' Alıntı:
mühendix":1sstwec0' Alıntı:
Projenizde yapı koordinatları şablon proje ile aynı görünüyor. Verilen deprem parametrelerini kontrol edebilmemiz için yapı koordinat bilgilerini paylaşır mısınız?

ENLEM : 38.61045000
BOYLAM: 27.43066000

forumdaki bu konu ile ilgili olan diğer sorulara da bakmanızı öneririm.. idecad 10.05 versiyonunda sihirbazdan öncelikle DD-1 i seçip değerleri girip kayıt yaptıktan sonra DD-2 seçilip değerler girildikten sonra analiz yapılması gerekli. şu an için programın çalışma mantığı buymuş..

mühendix":18ah68he' Alıntı:
HakanŞahin":18ah68he' Alıntı:
mühendix":18ah68he' Alıntı:

ENLEM : 38.61045000
BOYLAM: 27.43066000

Yapı koordinatlarınıza göre, DD3 değerlerini de göreli kat ötelemesi kontrolü için programa vermelisiniz. Halbuki DD2 ile aynı değerleri kullandığınız görülüyor.

DD3 için sihirbazda girmeniz gereken değerler:

Doğru değerleri programa verdiikten sonra göreli kat ötelemesi kontrolü sağlanacaktır.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    92.2 KB · Görüntüleme: 7,114
  • Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    57.3 KB · Görüntüleme: 7,105
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    Ekran Alıntısı2.PNG
    727.3 KB · Görüntüleme: 7,110
İyi günler .Göreli kat ötelemesiyle ilgili forumdaki bilgileri okudum ve AFAD dan aldığım bilgilieri sihirbaza yükledim.Ancak bir türlü göreli kat ötlemesi sorununu aşamıyorum .
Çizdiğim proje bodrum+2 katlı bir projedir. Projemi yükledim. Yardımızını bekliyorum

ozguncicek":6sukiorc' Alıntı:
İyi günler .Göreli kat ötelemesiyle ilgili forumdaki bilgileri okudum ve AFAD dan aldığım bilgilieri sihirbaza yükledim.Ancak bir türlü göreli kat ötlemesi sorununu aşamıyorum .
Çizdiğim proje bodrum+2 katlı bir projedir. Projemi yükledim. Yardımızını bekliyorum

Projeyi görmeden yardım etmemiz mümkün olmuyor. Projenizi foruma eklemek istemiyorsanız, yapı koordinat bilgilerinizle birlikte destek@ideyapi.com.tr adresine göndererek destek talebinde bulunabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• dd2.JPG
    dd2.JPG
    156.3 KB · Görüntüleme: 6,920
  • dd3.JPG
    dd3.JPG
    151.8 KB · Görüntüleme: 6,921
  • zemin değerleri.JPG
    zemin değerleri.JPG
    72.5 KB · Görüntüleme: 6,923
ozguncicek":3c3gq4ln' Alıntı:
https://www.dosyaupload.com/anxF
ozguncicek":3c3gq4ln' Alıntı:
Merhaba,
Eklediğiniz projede Zemin yatak katsayısı hatalı girilmiş. (Eklediğiniz resime göre 1250 kg/m3 yerine 1250000 kg/m3 olacak) Ayrıca bodrum katta çevre perdeleri olmamasına rağmen kat rijit kabul edilmiş.

Zemin yatak katsayısı 1250 tf/m3 girilirse ve kat rijt mkabul edilmeden analiz yapılırsa göreli kat öteleme sorunu oluşmuyor
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• zyk.png
    zyk.png
    42.6 KB · Görüntüleme: 6,913
Teşekkür ederim yardımınız için Levent Bey. Bahsettiğiniz düzeltmeyi yaptığımda sorun çözüldü.Ancak kafama takılan bir nokta var paylaştığım rapor görüntüsündeki değerler biraz fazla küçük değil mi 0.008 değerinden :shock:

Ekli dosyalar

• 111.JPG
    111.JPG
    108 KB · Görüntüleme: 6,906
Ayrıca SEÇMELİ RAPOR oluşturduğumda "kolon kiriş birleşim bölgelerinin kesme güvenliği" başığı altında proje hataları çıkmaktadır. Kolon kesitlerinin büyütmeden durumu nasıl çözebilirim ?

Ekli dosyalar

• 2222.JPG
    2222.JPG
    135.6 KB · Görüntüleme: 6,887
ozguncicek":3erdfugu' Alıntı:
Teşekkür ederim yardımınız için Levent Bey. Bahsettiğiniz düzeltmeyi yaptığımda sorun çözüldü.Ancak kafama takılan bir nokta var paylaştığım rapor görüntüsündeki değerler biraz fazla küçük değil mi 0.008 değerinden :shock:
ozguncicek":3erdfugu' Alıntı:
Ayrıca SEÇMELİ RAPOR oluşturduğumda "kolon kiriş birleşim bölgelerinin kesme güvenliği" başığı altında proje hataları çıkmaktadır. Kolon kesitlerinin büyütmeden durumu nasıl çözebilirim ?
Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi. Göreli kat öteleme değerleri ZC zemin sınıfı için makul. Ver 10.06 da sihirbazın iki kere düzenlenmesine gerek kalmayacak.
Birleşim Kesme Güvenliği sorunları, kolon yön ve kaçıklıkları değiştirilip, boyutları büyütülerek çözülebilir.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• idiriz_gry.cde
    188.5 KB · Görüntüleme: 355
Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi.
Levent bey rica etsem bu ifadeniz hakkında yardımcı olur musunuz .Yani kafama takılan noktalar var .Yaptığınız işlemlerin videolu uygulaması var mı Şöyle ki ;
Sihirbazı açıp DD-1 Seçimi yapıp , ZC zemini seçtikten sonra

burada kafama takılan AFADIN sayfasından DD-1 DD-2 ,DD-3 için ayrı ayrı değerleri alıp buraya girip kayıt yapıp ,

bu arayüzdeki diğer verileri de aynen girip kayıt yaptıktan sonra aynı işlemi DD-2 için yaptığımda bu sefer ;

Aynı işlemleri AFAD tan alıp bu arayüze de uygulayıp tekrar kayıt mı etmem gerekiyor ?

Ayrıca DD-1 İçin giriş yaptıktan sonra DD-2 için giriş yapmak istediğimde bu şekilde bir iptal etme uyarısı alıyorum . Devam edip iptal işlemi sonrasında mı yeni DD-2 değerini gireceğiz ? Umarım anlatabilmişimdir. :mrgreen:

Ekli dosyalar

• 33.JPG
    33.JPG
    90.9 KB · Görüntüleme: 6,838
  • 1.JPG
    1.JPG
    39 KB · Görüntüleme: 6,838
  • 555.JPG
    555.JPG
    85.3 KB · Görüntüleme: 6,836
  • 777.JPG
    777.JPG
    136.8 KB · Görüntüleme: 6,840
ozguncicek":2j995xfr' Alıntı:
Projenizde koordinat ve spektrum katsayıları TBDY 2018 sihirbazında önce DD1 yer hareketi seçilerek girildi. Sihirbaz kayıt edildi. Daha sonra DD2 yer hareketi için tekrar girildi ve sihirbaz tekrar kayıt edildi.
Levent bey rica etsem bu ifadeniz hakkında yardımcı olur musunuz .Yani kafama takılan noktalar var .Yaptığınız işlemlerin videolu uygulaması var mı
TBDY 2018 sihirbazının nasıl dzüenleneceği ekteki dokümanda anlatılmıştır. Ver 10.06 sürümünde bu işlemlere gerek kalmayacak.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• TBDY_sihirbaz_düzenleme.pdf
    764 KB · Görüntüleme: 306
pdf için teşekkür ederim Levent bey. Ancak yukarıda sizin göndermiş olduğunuz düzeltmeler yaptığınız projeyi incelediğimde ve elimdeki projeyi sizin düzenlemelerinize göre revize ettiğimde metraj kısmında sizin oluşturduğunuz projenin donatı miktarı 10200kg civarında çıkarken aynı kesit ve zemin değerlerini girdiğim benim projemde 12700kg s420 çıkıyor.Bunun sebebi nedir çözemedim.Aşağıda sizin revizyonunuza göre uygun hale getirdiğim ve 12700kg demir metrajı veren projem bulunmaktadır.
Yardımınız için tekrar teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• İDİRİZ KÖK STATİK.ide10
    2.3 MB · Görüntüleme: 365
Merhabalar projelelerde göreli kat ötelemesi hatası alırken raporda zaten maksimum olan kolonun oranını veriyor. Diğer kolonların göreli kat ötelemelerini görmek istersen nasıl görebilriz?

mühmurat:lfz8s39p' Alıntı:
Merhabalar projelelerde göreli kat ötelemesi hatası alırken raporda zaten maksimum olan kolonun oranını veriyor. Diğer kolonların göreli kat ötelemelerini görmek istersen nasıl görebilriz?
Merhaba,
Taşıyıcı elemanların yer değiştirmeleri Perspektif ekran - analiz modeli görüntüleme - deformasyonlar sekmesinden incelenebilir.
Konuyla ilgili aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

• g_o.png
    g_o.png
    250.4 KB · Görüntüleme: 1,622
Geri