Döşeme Gerilme Kontrolü ve Perde Hataları

Merhabalar; ekteki projelerimde perde ve döşeme ile alakalı sorunları gideremedim yardımcı olabilirmisiniz ?
Tip proje ; kat yükseklikleri farklı 1 bloğun altında daire diğer bloğun altında ise dükkan var.
Döşeme Gerilme kontrolü hatasını donatı ile çözmeye çalıştım ancak çözemedim. daha öncede aynı problemi yaşamıştım.
Diğer bloktada taşıyıcı perdelerimde E ve K hatalarını gideremedim. Çözüm önerilerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

unver":1k2b8iav' Alıntı:
Merhaba
Koordinatlar şablon proje koordinatları yapının koordinatlarını ekleyiniz.

Ünver ÖZCAN

Yapının koordinatları ;
Enlem : 38.902691
Boylam : 40.483276

Uyarınız için teşekkürler.Koordinatları düzeltince Döşeme hatası ortadan kalktı , perde hatalarını halen gideremiyorum.

Merhaba
Dengelenmiş Öneri proje ekte,
--Merdiven mesnetlemesini yapıp çözün,
--Hesapta zemin gerilmesi az miktar eksi değer çıkıyor. (bence ihmal edilebilir.)
Ayrıca;
--Bina çevresini asmolen yapmışsınız yapı denetim veya Belediyeden itiraz gelirse düşük döşeme yaparsınız,
--En önemlisi, hata mesajında da görüldüğü gibi kiriş yüksekliği döşeme yüksekliğinin 3 katında az olamaz hatası, (muhakkak düzeltilmeli)

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO11 VTUTKAL FATİH ÇEÇEN A BLOK STA.PRO.cde
    1.1 MB · Görüntüleme: 371
Ünver bey B bloğun statik tasarımını değiştirdim hataları gideremediğim için. Şuan sadece döşeme gerilme kontrolünü düzeltemedim. Daha önce bu konuda sizden destek almıştım. Ben donatı ile ilgili düzenlemeye gittiğimde sorunu çözemedim. Sizden ricam kontrol edebilirmisiniz ? Ayrıca proje üzerinde yapmış olduğunuz değişiklikleri maddeler halinde ekleyebilir misiniz ?
İlginiz için teşekkür eder İyi çalışmalar dilerim.

Bu linki görmek için izniniz yok. Giriş yap veya üye ol.

Merhaba
vtutkal":2t289rkk' Alıntı:
Ünver bey B bloğun statik tasarımını değiştirdim hataları gideremediğim için. Şuan sadece döşeme gerilme kontrolünü düzeltemedim. Daha önce bu konuda sizden destek almıştım. Ben donatı ile ilgili düzenlemeye gittiğimde sorunu çözemedim. Sizden ricam kontrol edebilirmisiniz ? Ayrıca proje üzerinde yapmış olduğunuz değişiklikleri maddeler halinde ekleyebilir misiniz ?
Yaptığınız modellemeye göre Yapınız çözüldüğünde 47 hata var.
Devrilme 0.16<0.75 bayağı küçük bunu dengelemek için perdeler ilave etmek lazım.
Ekte verdiğim modellemeye (sihirbazdaki katsayılar değiştirildi) göre 8 kirişte yetersizlik 4 tane kolonda (B) hatası var bunları düzeltirseniz ekonomik bir yapı olur.

Ünver ÖZCAN

Ekli dosyalar

• UO33 VTUTKAL taslak.cde
    1.6 MB · Görüntüleme: 362
unver":1774np1p' Alıntı:
Merhaba
vtutkal":1774np1p' Alıntı:
Yaptığınız modellemeye göre Yapınız çözüldüğünde 47 hata var.
Devrilme 0.16<0.75 bayağı küçük bunu dengelemek için perdeler ilave etmek lazım.
Ekte verdiğim modellemeye (sihirbazdaki katsayılar değiştirildi) göre 8 kirişte yetersizlik 4 tane kolonda (B) hatası var bunları düzeltirseniz ekonomik bir yapı olur.

Ünver ÖZCAN

Ünver Bey Döşeme gerilme kontrolü hataları projede halen var onunla ilgili öneriniz var mı ?

Merhaba
vtutkal":3fczz80n' Alıntı:
Ünver Bey Döşeme gerilme kontrolü hataları projede halen var onunla ilgili öneriniz var mı ?
Bu hatanın düzeltilmesi için:
--Döşeme kalınlığını artırabilirsiniz,
--Döşeme donatısı hangi yönde hata veriyorsa (perde ile kesişim noktasında) artırabilirsiniz.
--Döşeme donatısı mesnet ilavesini kesişim noktasında artırabilirsiniz, ...
Bu hatalar düzeldikten sonra tekrar hesap yaptırıp hesap çıktılarını ve donatıyı kalıp planı çiziminde de kontrol edin.

Ünver ÖZCAN

Geri