Süneklik düzeyim karma mı yüksek mi olmalı

Merhaba iyi çalışmalar;
benim bir projem var BKS=3, DTS=1, Hn=18.62, BYS=5, tek dolgulu asmolen kısmı kapalı olduğu için seçemiyorum ve özellikle bina böyle yapılmak istendiği için kirişli veya kaset seçiminden kaset yapmam gerekiyor. diyafram tipi yarı rijit seçtim fakat sünekli düzeyimi yüksek mi yoksa karma mı seçmem gerektiği konusunda kararsız kaldım yönetmelik maddelerine göre sınırlı seçemiyorum projemde perde olmasa yüksek seçeçeğim fakat projemde 3 adet perde var sizce süneklik düzeyim karma mı yüksek mi olmalı yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler.

Merhaba,

Tek doğrultulu dişli döşemede Tablo 4.1 de tarif edilen A23 ve A24 taşıyıcı sistemleri kullanılabiliyor ve BYS>=6 koşulu var. Bundan dolayı bu yükseklikteki bir yapıyı asmolen çözemezsiniz.

Karma sistem seçerek devam ederseniz Toplam Mdev >= 0,75 Mo koşulunu perdelerle sağlamanız gerekiyor. Bu oranı sağlayamazsanız karma çözemezsiniz.

Kaset veya kirişli döşeme olarak projenizi çözerseniz Yüksek süneklik düzeyi A14 veya A15 taşıyıcı sistem tipleri kullanılabilir. Bu durumda kolon kiriş birleşim kesme güvenliği kontrollerini sağlamanız gerekir.

Bu durumlara dikkat ederek çözüm yapılabilir.

Geri