Artık zemin raporu için yapı ağırlığı da isteniyormuş

mkrts88

Tanınmış Üye
Yapı ağırlığı nasıl hesaplanır diye forumda arama yaptım hep beton ağırlığı üzerinden hesap yapılıyor

Donatının ağırlık hesabı yapılmıyor

Kısaca zemin raporu için gereken bu değeri en pratik nasıl bulurum

Teşekkürler

Sorunuzu okuyunca şaşırdım gerçekten, inşaat mühendisinin bunu bilmemesine üzüldüm doğrusu.

Betonarme birim hacim ağırlığı 2,5 t/m3 tür. Betonarme: Beton + betonarme çeliği.

Öncelikle sormak istediğin soruyu güzel anlatmadığın için özür diliyorum Fakat tabii ki de karmaşık hesapları da iyi yapabilen bir inşaat mühendisiyim Ben yeni deprem yönetmeliğine okumadım yeni deprem yönetmeliğinde zemin raporlarında bu bilgi isteniyormuş idecad programı ise kendini güncelledi Yeni yönetmeliğe göre güncelledi Dolayısıyla programda bu veriyi direkt veren bir modül vardır diye belki düşündüm kısaca kolaya kaçtım Lakin zekamdan şüphe etmenize gerek yok Dikkat ettiyseniz sadece beton ağırlığı hesaba Katılıyor dedim donatı ağırlığı hesaba katılmıyor dedim bu detayı dikkate aldıysanız benim daha ilerki bir hesabı düşündüğümü anlayabilirsiniz

mkrts88":jq58j98r' Alıntı:
Öncelikle sormak istediğin soruyu güzel anlatmadığın için özür diliyorum Fakat tabii ki de karmaşık hesapları da iyi yapabilen bir inşaat mühendisiyim Ben yeni deprem yönetmeliğine okumadım yeni deprem yönetmeliğinde zemin raporlarında bu bilgi isteniyormuş idecad programı ise kendini güncelledi Yeni yönetmeliğe göre güncelledi Dolayısıyla programda bu veriyi direkt veren bir modül vardır diye belki düşündüm kısaca kolaya kaçtım Lakin zekamdan şüphe etmenize gerek yok Dikkat ettiyseniz sadece beton ağırlığı hesaba Katılıyor dedim donatı ağırlığı hesaba katılmıyor dedim bu detayı dikkate aldıysanız benim daha ilerki bir hesabı düşündüğümü anlayabilirsiniz

Aslında sorunuzu doğru ve net anlatmışsınız. Burada binanın ağırlığını ideCAD'in hızlıca vermemesi sorunu ayrı bir konu. Bunu direkt olarak vermesini istemeniz hakkınız zaten. Benim buna dediğim bir şey yok.

Benim üzüldüğüm konu, betonarme ağırlığı içinde zaten demirin de olduğunu bilmemeniz. Yoksa "Donatının ağırlık hesabı yapılmıyor" demezdiniz diye düşünüyorum. Bu çok temel bir bilgi olduğu için böyle söylüyorum. Sizin mühendislik yetkinliğinizi benim ölçe veya değerlendirme haddim yok zaten, merak etmeyin.

İyi günler dilerim.

Erhan bey bu konuyu şimdi sizden öğrendim teşekkür ediyorum

Peki zeminciye direk beton metrajından gelen ağırlığı mı verelim yoksa ? 1,4 ile çarpıp mı verelim

Zemin etüt raporları veri raporu ve geoteknik rapor olarak iki bölüm de hazırlanıyor. Veri raporu;adı üstünde verilerin verildiği rapor jeoloji ve jeofizik mühendislerince hazırlanıyor. Geoteknik rapor dediğimiz geoteknik hesaplamaların yapıldığı bölüm inşaat mühendislerince yapılıyor ve sorumluluk inşaat mühendislerinde oluyor. Kısacası ağırlığı 1.4 ile çarpmıyorsunuz, zemin karekteristik taşıma gücünü 1.4 e bölüp tasarım taşıma gücünü hesap ediyorsunuz...

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

merhaba zemin ve 1. katta ki asansör arka perdesinde ki kesme kuvveti hatası alıyorum. etriye çapını büyütmeme rağmen çözüme ulaşamadım. yardımcı olabilecek var mı acaba? teşekkürler
proje ektedir.

Ekli dosyalar

• öksüz sta.cde
    6.8 MB · Görüntüleme: 11
Geri